Norvég pénzek: zsarol a nagykövet?

Csak akkor fizeti ki a szerződés szerint járó pénzt Norvégia, ha azt az Ökotárs oszthatja szét.

Katona
2014. 11. 06. 3:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tove Skarstein a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) véleménye szerint számos bűncselekmény gyanújával összefüggésbe hozható Ökotárs további foglalkoztatásához kötné, hogy a Norvég Alap szerződés szerint is járó – korábban felfüggesztett – nem civil összegeit folyósítsák hazánknak.

A norvég nagykövet az ATV Egyenes beszéd című műsorában szerdán este azt állította, azon múlik a további fizetés, hogy az Ökotárs folytathatja-e a munkáját. – Ha a magyar kormányzat ezen kritériumoknak, elvárásoknak nem tud megfelelni, és nem tudunk megállapodni, akkor ezt a felfüggesztést nem fogjuk befejezni, azaz 140 millió eurót fog Magyarország veszíteni – közölte a nagykövet.

Csepreghy Nándor a Magyar Nemzetnek azt mondta, hogy nem is tudják értelmezni ezeket a feltételeket. A Miniszterelnökség helyettes államtitkára szerint ha rosszindulatúak lennének, akkor azt mondhatnák, hogy a norvég nagykövet kvázi zsarolja Magyarországot, a magyar adófizetőket. Hiszen van egy nemzetközi szerződés, amely szerint Magyarországot megilleti 36 milliárd forint.

Habár a norvég kormány az öszszeg folyósítását korábban felfüggesztette arra hivatkozva, hogy a pénz elosztása kikerült az államigazgatásból, ezt már orvosolták. A feladat ugyanis visszakerült a Miniszterelnökségre, vagyis elhárult a norvégok által kifogásolt probléma. Ráadásul – mutatott rá Csepreghy Nándor – ez elkülönül a civil pénzek ügyétől.

A helyettes államtitkár arra is felhívta a figyelmet, hogy a Kehi vizsgálatának eredményeként több bűncselekmény gyanúja fogalmazódott meg a civil pénzeket elosztó Ökotárs tevékenységével kapcsolatban, a hivatal ezek miatt már feljelentést is tett. A Miniszterelnökség helyettes államtitkára szerint a nagykövet mondatai azt sugallják, hogy a magyar kormány hunyjon szemet ezek felett. A kormány határozott álláspontja ugyanakkor, hogy az igazságszolgáltatás végezze a feladatát, munkájába nem lehet beavatkozni. Csepreghy egyúttal leszögezte, hogy nem engednek semmiféle zsarolásnak, és arra kérik a norvég felet, hogy tartsa be a szerződésben foglaltakat.

A Magyar Nemzet is beszámolt már arról, hogy a Kehi a norvég civil pénzek elosztását vizsgálva 63 projektet ellenőrzött, és ebből 61 esetben tárt fel szabálytalanságokat. Az Ökotárs tevékenységével és a támogatások felhasználásával kapcsolatban felmerül a hűtlen kezelés, a költségvetési csalás, a magánokirat-hamisítás és a jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűncselekményének gyanúja.

Lapunk korábban azt is megírta, hogy az Ökotárs, illetve a vele együttműködő alapítványok hogyan igyekeztek eltüntetni a rájuk terhelő adatokat a Kehi vizsgálata előtt. A norvégok ugyanakkor nem tekintik legitimnek a vizsgálatot, és nem is fogadják el az eredményét, ehelyett saját ellenőrzésbe kezdtek. Annak lezárásáig nem is hajlandók párbeszédre az ügyben.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.