Ott vagyunk

A legnagyobbak: negyedik hellyel jön haza a csapat

Bucsy Levente

2012. augusztus 12., 13:38
Történelmének legjobb eredményét beállítva a negyedik helyen végzett a magyar férfi kéziválogatott a londoni játékokon. A bronzmeccsen Horvátországgal szemben semmi esélyünk nem volt, de hatalmas siker, hogy idáig eljutottunk.

Azok után, hogy a csoportküzdelmek során a legsimább vereséget Horvátországtól szenvedtük el (26:19), és Császár Gábor a svédek ellen súlyos sérülést szenvedett, nem várhattuk túlzottan nagy reményekkel délnyugati szomszédaink ellen a londoni olimpia bronzcsatáját. Abban persze reménykedhettünk, hogy Karabaticék (Franciaország) simán kiszorították a kékeket az elődöntőben, emiatt pedig alulmotiváltak lesznek Cupicék, a mérkőzésen ennek nyoma sem volt.

Az első félidő derekáig nagyon idegesen védekeztünk, három kiállításunk miatt összesen 6 percig játszottunk emberhátrányban, ez alatt az ellenfél kiépítette a később ugródeszkának való 1-2 gólos különbséget. A gondok az utolsó 7 percben kezdődtek, iszonyatos gólversenyre hívták Harsányiékat Lackovicék, aminek az lett a vége, hogy a félidőt jelző dudaszó előtti Putics-gól már csak szűkíteni tudta a tetemes, 6 gólos hátrányt (szünet: 14:19).

Fotó: Europress/AFP

Térfélcsere után fogták a homlokunkat, úgy próbáltunk bokszolni rövid karjainkkal: 15:22, 21:26, 24:32 – ilyesmiket kellett látnunk a táblán. A hajrában egy kicsit felengedtek a horvátok, mínusz hétnél beljebb azonban nem sikerült kerülni, 33:26-os vereségével viszont a nagyon-nagyon bravúros negyedik helyen végzett a magyar férfi kézilabdaválogatott Londonban – beállítva legjobb olimpiai szereplését. A cél a 8 közé jutás volt.

A mérkőzésen nyújtott teljesítményéért feltétlenül dicséret illeti a 7-ig jutó Harsányi Gergelyt, a hatgólos „bírókedvenc” Nagy Lászlót és a Budapestről az olimpia közben beszállt, a bronzcsatán 5 gólt szerző Putics Barnát.

Mocsai: Erőn felül teljesítettünk

Férfi kézilabdatorna, bronzmeccs
Magyarország-Horvátország 26-33 (14-19)
Magyar gólszerzők: Harsányi 7, Nagy 6, Putics 5, Zubai 3, Iváncsik 2, Lékai 2, Vadkerti 1

PERCRŐL PERCRE

2. félidő

30. perc: Vadkerti Attila teszi fel a szépségtapaszt (26:33). Negyedik helyen végzünk az olimpia férfi-kézilabdatornáján, ami az előzetes várakozást, a nyolc közé jutást bőven felülmúlta. Köszönjük a Mocsai Lajos vezette magyar férfi kézilabda-válogatottnak!
29. perc: Lassan támadgatnak a horvátok, Duvnjaknak még nem ment el a játékkedve (25:33).
28. perc: Lékai akart gólt lőni, hiába, fölé tornyosulnak. Hátul Ilyés védekezik jól Vorival szemben. Zúg a szép volt, fiúk, ami az egész olimpián hősiesen küzdő és negyedik helyet meg is szerző csapat teljesítményének szól.
27: perc:
Már a trükk is belefér, kínaiznak a horvátok, ezzel alázták a szerbeket is (24:32). Válasz Harsányitól: 25:32.
26. perc: Óriási Fazekas-védés Buntic lövése után, még nagyobb Nagy-gól (24:31).
25. perc:
Zubai verekszi ki magának a helyzetet, szabaddobás után gól (23:31).
24. perc: Strlek balszélről Fazekas fölé, már 9 közte (22:31). Magyar időkérés, Mocsai: „Nincs meg a frissesség.”
23. perc:
Becsapnak minket, Duvnjak neve mellett újabb vonal (22:29). Na, még egy… (22:30)
22. perc:
Passzívak a horvátok.
21. perc: Zubai ziccerben ront, a megszerzett labda egyből a szökő Duvnjakot találja meg, majd a magyar hálót. (22:28)
20. perc: Lékai egy védővel a nyakán gyötri át a labdát Alilovicon, 22:27.
19. perc:
Csökken a meccs tempója, reméljük, ez a nagy hajránk vihar előtti csendje.
18. perc: Vori ájul el a magyar falban, legalábbis nagyon szeretne a csapat hasznára pihenni. Feltámad az óriás, kiharcol egy hétméterest Mocsai Tamással szemben. Az ítéletet Cupic hajtja végre (21:27).
17. perc: Egymás után kétszer is belemenéssel végzünk egy támadást. Lékai labdát szerez, és veszít.
16. perc: Buntic túlnövi és átlövi a falat, 21:26.
15. perc: Magukra találtak a horvátok, illetve Lackovic (21:26).
14. perc: Cupic hoz tavaszt a horvát gólfagyba (20:24). Putics talpról: 21:24!
13. perc: Nagy egy lövőcsellel összeugrasztja a védőfalat, leadja Lékainak, akinek így van helye lőni, 20:23.
12. perc: Iváncsik halássza le a labdát, belefújnak. Vori lő, Fazekas véd. A lelátó népe kezd izgulni.
11. perc: Mintha a javulás jelei látszanának, Nagy oszt ki egy óriási passzt szélre Iváncsiknak, 19:23. Zsinórban 3 magyar gól. Horvát időkérés.
10. perc:
Putics–Nagy–Lékai összjáték után 18:23.
9. perc: Komoly káosz a magyar védekezésben, még labdaszerzés után is majdnem egyből eladjuk.
8. perc:
Duvnjak kettős emberhátrányból lő gólt, 3 védő szorításából, szinte háttal… (16:23). Egy horvát közben visszaállhat, Iváncsik Gergő meglövi a tizenhetediket (17:23).
7. perc:
Zubai gólt lő (16:22), 56 másodpercig kettős magyar emberelőny. Na most!
6. perc: Gojun kiállítása után másodszor emberelőnyben – az elsőből mínusz eggyel jöttünk ki.
5. perc: Kopljar gólig sétál, így esélyünk sem lesz ám. (15:22).
4. perc: Strlek-gól. (15:21)
3. perc: Lackovic a szaggatottról felugorva lövi be ötödik gólját (14:20). Putics szépít. (15:20)
2. perc:
Emberelőnyben játszhatunk, Jakov Gojun pihenhet két percet. Putics lépéshibája miatt elveszítjük.
1. perc:
Miklerrel a kapuban folytatjuk.

Rövid összegzés: ellenállhatatlanul támadnak a horvátok, egy félidő alatt 19 gólt dobtak, nálunk a két kapuson kívül a hatgólos Harsányi Gergely és az öttalálatos Nagy
bírók kedvence László dicsérhető igazán – és egy kicsit Putics Barna. Közben zajlik a férfi vízilabdások ötödik helyről döntő meccse a spanyolok ellen. Szintén követjük.

1. félidő

30. perc:
Putics Barna labdát szerez, végignyargal vele, mínusz öttel megyünk félidőre (14:19). A csoportmeccs magyar–horvátján 9:11 volt a félidő.
29. perc:
Kopljart sem tudjuk tartani, 13:19. Alilovic, a horvát kapus eléggé jól véd. Az első félidő hajrájában megszórnak minket.
28. perc:
Potyognak a gólok, Putics eredményes (13:18). Kapust cseréltünk.
27. perc:
Tyűha… 18:12-re vezetnek a horvátok, Cupic.
26. perc:
Harsányi!!! Hatodik góljával újra csak mínusz 3 (12:15). Zubai lép vonalra támadásnál, elveszítjük, 4 másodperc alatt megbüntetnek érte, 12:16 és 12:17 már.
25. perc:
Lackovic most már eldönthetné, fáj-e a válla vagy sem. Gólt lő, már mínusz 4 van (11:15). Mocsai időt kér, Lackovic lövéseire hívja fel a figyelmet. Slavko Goluza pedig a friss Putics jelenlétére figyelmeztet.
23. perc:
Megint Nagy Laci, elzavarja a kapust jobbra, belövi balra, de csak Kopljar találata után (11:14).
22. perc:
Strlek gyönyörű góllal simítja vissza a különbséget kettőre. (10:12)
21. perc:
Mivel nálunk van a labda, támadhatunk, Harsányi fejezi be góllal (10:11). Ő, Nagy Laci és Fazekas tartja a lelket a csapatban. Horvát időkérés, Mocsai felhívja a játékosok figyelmét, hogy ha kontrázni fogunk, lesz esélyünk, hibázni fognak a kockások. Meglátjuk.
20. perc:
Horvátország elkezdett jól védekezni és kiválóan támadni, először 3 gól a különbség (8:11). Nagy sorvasztja a különbséget (9:11). Labdát szereznénk, a horvát tréner, Slavko Goluza trükkösen időt kér. Ezért járna valamilyen büntetés, már nálunk volt a labda.
19. perc:
Strlek bal szélről (8:10).
18. perc:
Harsányi jut heteshez egy szemfüles támadás végén, be is lövi (8:9).
17. perc:
Elrontunk egy támadást, lerohannak, Vori belövi. (7:9)
16. perc:
Az óriási Lackovic Mocsai mellett tölti be a nyolcadik horvát találatot (6:8), Zubai válaszol centerből (7:8). Strlek találta fejbe Fazekas Nándit.
15. perc:
Zubai volt aljas a mezőnyben, ezért nem jár kiállítás, szerencsére.
14. perc:
Lassan a meccs felét töltjük emberhátrányban. Vukovicnak is kivédi a szemét Fazekas.
13. perc:
Ez nem létezik! A távolabbi cseh játékvezető másodszor is kiállítja a kicsit szabálytalan Nagy Lászlót. Ez tökéletesen jogtalan volt. Kapufát dobnak a horvátok.
12. perc:
Cupic is beindult ám. (6:7) Lehoztuk 3:4-gyel a 4 percnyi emberhátrányt.
11. perc:
Amint Nagy visszaáll, jön a következő jogos emberhátrány. Fazekas véd egy ziccert, skandálják a nevét a Kosárlabdacsarnokban. És a második gól emberhátrányban! Nagy Laci harmadik gólja! (6:6)
10. perc:
Emberhátrányban Harsányi! Beállóból, pedig szélső! (5:5). Aztán megint rálép a vonalra ziccerben. Már másodszor…
9. perc:
Vori emberelőnyből lőtt góljával először vezetnek a horvátok. (4:5)
8. perc:
Nagy László a levegőbe ugró horvát lövőjátékossal szemben (Lackovic) szabálytalankodik, kiállítják teljes joggal. Lackovic nagyon szomorú.
7. perc:
Először villan a horvátok gólfenoménja, Ivan Cupic (4:4).
6. perc:
Nagy a fegyelmezettség, a mieink ennek ellenére nagyon pörögnek – Duvnjakot nem tudják tartani (3:3). Zubai ezután gólt szerez, de belefújnak a cseh bírók, hetes. Harsányi: gól! (4:3)
5. perc:
A horvátok hamburgi duója összehozza az egyenlítést, Nagy megint betalál! Az ő meccse lehet… (3:2). Belemenés a horvátoknál, Nagy Lacinál kapufa. Magas színvonalú mérkőzés.
4. perc:
Nagy labdát szerez, végigmegy, lövőcsel, gól! (2:1)
3. perc:
Lackovic óriási átlövésgólja (1:1), Harsányi kap egy kínait, vonalra lép, oda a helyzet.
2. perc:
Fazekas hárítása, Harsányi szélsőgólja nyitja a bronzmeccset. 90 százalékig tele a csarnok.
1. perc
: A legjobb hatosával kezd Horvátország. Mi is. Cseh játékvezetői kettős.

ELŐZMÉNYEK

Valósággal átgázolt a mezőnyön Horvátország férfi-kézilabdaválogatottja, mígnem szembetalálkozott az elődöntőben a hullámzó játékú, de a fontos meccseken mindig éles Franciaországgal, és kikapott. Pedig a csoportmeccsek alapján olybá tűnt, hogy Cupicék 30-as gólátlagára nincsen ellenszer, Karabaticék mégis mindössze 22-t engedélyeztek délnyugati szomszédunknak.

A bronzmeccsre ezért remélhetjük, hogy egy nagyon életlen, kedvetlen Horvátországot fogunk ki. Különben nem lesz esélyünk. Az előcsatározások során már találkoztunk velük egyébként, és a leginkább „se kép, se hang” vereséget tőlük szenvedtük el (26:19); reménysugár, hogy 26 lőtt gólnál meg tudták állítani őket Nagy Lászlóék.

Nálunk van egy nagyobb vérveszteség: Császár Gábor súlyos ugróízületi sérülést szenvedett Svédország ellen az elődöntőn, így legbiztosabb kezű és leginkább fellendülőben lévő játékosunk péntek óta már rekreálódik, illetve az orvost látogatja. Más sérültünk nincs, viszont az, hogy kipihente-e már erőn felüli teljesítményét a csapat (Izland ellen hosszabbításos negyeddöntő, Svédország ellen idegtépő, egygólos vereségbe fúló hajrá), csak a kezdő sípszó után dől el.

A magyar férfi-kézilabdázás még nem jutott el olimpiai éremig, úgyhogy ezzel a meccsel a csúcsot ostromolja Mocsai Lajos – a várakozásokat már a nyolcba jutással teljesítő – válogatottja, a történéseket percről percre frissülő cikkünkben tálaljuk.