Buta plakátok helyett

Jogos a kérdés: mi a különbség a Ron Werber által levezényelt szocialista gyűlöletkampányok és a mostani akció között?

Lukács Csaba
2015. 06. 09. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány által a napokban elindított óriásplakát-kampány hasonlóan bumfordi, ostoba és sehova sem vezető válasz egy létező problémára. Ráadásul egyaránt nélkülözi a józan ész és az alapvető emberi érintkezés szabályait: magyarul, letegezve szólít meg olyanokat, akik nem beszélik ezt a nyelvet és nem szolgáltak rá a csendőrpertura. Mi volt az akadálya annak, hogy készítsenek – nagyságrendekkel kevesebb pénzből – egy soknyelvű szórólapot a menekülteknek arról, hogy milyen törvényi-etikai-viselkedési elvárásokat fogalmaznak meg velük szemben a magyar hatóságok? Ehelyett sikerült olyanok ellen hecckampányt szervezni, akik nem akarnak nálunk maradni, így akkor sem vennék el a magyar emberek munkáját, ha tehetnék – a plakátkampány arról bölcsen hallgat, hogy az Európai Unión kívüli idegennek munkavállalási engedély nélkül egyszerűen nem lehet munkát vállalni, a dokumentumot beszerezni pedig egy szatyornyi ruhával, pénz és nyelvtudás nélkül megérkezve gyakorlatilag azonos a lehetetlennel.

Nem akarok utólag okoskodni, de hosszú hónapokkal ezelőtt már írtam arról: tízezrével érkeznek a menekültek a határainkhoz, kezdeni kellene valamit a jelenséggel. Azóta bőven lett volna idő megerősíteni az őrizetet a déli határoknál, stratégiát készíteni az újkori exodus megállítására, felkészíteni a lakosságot a jelenségre, de ehelyett egy közel egymilliárd forintba kerülő vállalhatatlan kérdőívre futotta, és a háromszázmilliós plakátkampányra haveri cégektől. Ezzel, úgy látszik, megint sikerült összekovácsolni nagyon sok embert a kormány ellen, akárcsak nemrég a netadóval: óránként egymillió forintnyi adomány jön be arra a számlára, amelyet a Kétfarkú Kutya Párt vezetője nyitott meg, hogy ellenplakátokat tegyenek ki az idegenellenes propaganda ellensúlyozására. Ez az igazán nagy baj – a kormány ki tudja, kinek a tanácsára (a teniszből kölcsönvett kifejezéssel élve) ki nem kényszerített módon időnként kapitális hibákat követ el, maga ellen hergelve az embereket. Az ellenzék pedig ráül ezekre – az is sokatmondó egyébként, hogy értelmes gondolatuk nekik sincs a menekültkérdés kezeléséről, csak a plakátok átmázolásával vannak elfoglalva.

Jogos a kérdés: mi a különbség a Ron Werber által levezényelt szocialista gyűlöletkampányok és a mostani akció között? Mint ismeretes, a szocialisták kétszer is előhúzták ezt a kártyát: először az első Orbán-kormány idején 23 millió román vendégmunkással riogatva, aztán a kettős állampolgárságról szóló népszavazás kapcsán. Jó, tudom, akkor a nemzettársaink ellen hecceltek, míg most a Fidesz távoli országból elmenekülő gazdasági menekültek ellen hergel, de ezt nem így kellene csinálni. Tanuljunk csak az okosoktól: jobb lenne csendben, fű alatt megszigorítani a határellenőrzést (jogunk van hozzá), és aki már itt van, azt engedni gyorsan tovább, hogy a célországban regisztrálják.

Azt beszélik, a kormány kommunikációját is egy külföldi kampányszakember segíti. Ha valóban az amerikai politikai tanácsadó, Arthur J. Finkelstein ötlete volt ez a félresikerült kampány, akkor talán ideje volna tőle – és magyarországi cégtársától is – minél hamarabb megszabadulni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.