Bélyeggyűjtőkre is rábízhatja a szavazatát
A Nemzeti Választási Iroda szerint rendben van, ha pártaktivistákon keresztül érkeznek a voksok Magyarországra
MN
2018. április 6., péntek 11:13, frissítve: péntek 13:41

Csaknem kétszer annyi határon túli magyar regisztrált az idei választásra, mint négy éve
Fotó: Beliczay László / Magyar Nemzet
Nem törvény- vagy szabályellenes, hogy a külhoni szavazópolgárok jelentős része politikai pártokon, társadalmi szervezeteken keresztül juttatja el levélszavazatát a külképviseletekhez – válaszolta megkeresésünkre a Nemzeti Választási Iroda (NVI) illetékese. Lapunk annak apropóján fordult az intézményhez, hogy egyesek aggályosnak tartják, miszerint például Erdélyben mindhárom magyar párt, továbbá számos civil szervezet gyűjti a levélszavazatokat a szavazásra jogosult kettős állampolgároktól. A ZiarHarghita.ro című kétnyelvű székelyföldi portál egyenesen csalást kiált, felhíva a román hatóságok figyelmét, hogy a levélszavazatokat Romániában sem csak a konzulátusokon adják le, hanem egyebek között az úgynevezett demokráciaközpontokban, amelyek a honlap szerint semmilyen jogi garanciát nem tudnak vállalni arra, hogy a szavazat úgy jut el Magyarországra, ahogy a szavazó leadta.
Ennek kapcsán Listár Dániel, a választási iroda sajtókapcsolatért felelős munkatársa elmondta, a levélszavazás bizalmi kérdés, éppen ezért a szavazópolgár maga dönti el, miként juttatja el a szavazólapot tartalmazó választási levélcsomagot Magyarországra. Miután kitöltötte a csomagban szereplő iratokat, el kell juttatnia valahogy Budapestre a szavazatot. – Alapesetben rábízhatja a postára, de ha valaki nem bízik meg az intézményben, megkérheti a levélszavazat eljuttatására a feleségét, gyerekét, szomszédját, ismerősét, bárki mást. Ebbe pedig beletartoznak politikusok, politikai szervezetek, egyházak, akár egy bélyeggyűjtő kör is – jelentette ki kérdésünkre Listár.
Közben több ezer erdélyi magyar választó nem vette még át a választási levélcsomagot, amit Magyarország csíkszeredai vagy kolozsvári konzulátusára kért. Nagy Zoltán Levente, az RMDSZ által működtetett Eurotrans Alapítvány elnöke csütörtökön közölte, miközben nagyon sokan panaszkodnak, hogy nem kapták meg a levélcsomagjukat, a szervezet információja szerint többezres nagyságrendben állnak az át nem vett szavazólapok a kolozsvári és csíkszeredai külképviseleten. Tóth László csíkszeredai főkonzul ennek kapcsán az MTI-nek úgy nyilatkozott, a székelyföldi választók közül majdnem 15 ezren adták meg a főkonzulátus címét, amikor felvetették magukat a választói névjegyzékbe, jelenleg pedig több ezer olyan választót várnak még, aki még nem jelentkezett a szavazólapja átvételére. Ezt csakis személyesen lehet megtenni, szombat este helyi idő szerint 22 óráig.
Trükközés a borítékokkal
A napokban többen is arról számoltak be, hogy a Vajdaságban visszaélésgyanús események történtek a levélszavazás során. A Fidesz szövetségesének, a Vajdasági Magyar Szövetségnek az aktivistái például – a Délhír című vajdasági hírportál szerint – egy délvidéki kettős állampolgáron számon kérték, hogy a lezárt borítékban leadott szavazólapján nincs érvényes voks. Ezt pedig csak a lezárt boríték feltörése révén tudhatták meg.
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Magyar Nemzetben jelent meg. A megjelenés időpontja: 2018.04.06.
Tisztelt olvasóink!
A Magyar Nemzet Online moderálási módja 2017. január 11-ével megváltozott. A cikkek hozzászólásai ettől kezdve nem azonnal, hanem utólagos moderálást követően, bizonyos idő elteltével lesznek láthatóak a Disqus felületünkön. Ha a hozzászólók szeretnék elkerülni a várakozást, lehetőségük van egy szabad listára (white list) felkerülni. A listára való felvételről a moderátor csapat dönt, illetve a hozzászóló maga is kezdeményezheti felvételét a moderator@mno.hu címen. Abban az esetben, ha a szabad listás kommentelő vét a moderálási alapelvek ellen, előzetes figyelmeztetés nélkül örökös tiltásra kerül. Ha szabály- vagy törvénysértő kommentárt lát a honlapon, kérjük, azt a fent megadott email címen jelezze. Köszönjük együttműködését.