Tessék mondani, merre van a drogos ház?

A Népliget tele van rendőrrel, az aluljáró pedig varázzsal és kristállyal.

Herczeg Szonja
2017. 01. 12. 18:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vérben forgó szemekkel figyeli egy fiatal fiú, amint pipaszár lábú társa bizonytalan karatemozdulatokkal kalimpál. A jeleneten jót nevet nőnek öltözött, szőrmecsizmás barátjuk, és egy inkasapkás lány, akinek ugyancsak vörös a szeme. Egy cigarettát adnak körbe, amelyből Gucci sapkás cimborájuk szívja ki az utolsó slukkot, majd a csikket az összefolyóba dobja, és utánaköp a mélybe. Aztán gyorsan csókot dob egy arra sétáló lánynak.

Mindennapos jelenet ez a népligeti aluljáróban. Az egyik pékség előtti terület a kedvenc helyük: itt fújja ki a meleget az üzletben működő elszívó. Ennek „hála” a fiatalok itt szoktak táncolni, herbálozni, kristályt és varázst szívni, verekedni, beszólni egymásnak és a járókelőknek.

– Néha már én is szédülök attól, amit szívnak – mondta a Magyar Nemzetnek a pékség egyik alkalmazottja.

Amikor a rendőrök vagy a közterület-felügyelők igazoltatják a herbálozókat, akkor ugyan pár órára eltűnnek az aluljáróból, ám aztán újra visszatérnek. A térfigyelő kamerák miatt sem kell aggódniuk, egyik sem működik odalent.

– Nyáron sokkal rosszabb volt. Akkor csinos, fiatal, tizenéves lányok jöttek szexuális szolgáltatást nyújtani a lepukkant srácoknak, mindezt egy adag kábítószerért – meséli egy másik üzlet eladója, kolléganője pedig megjegyzi, hogy egy adag 300-500 forint körül mozog. Nyílt titokként kezelik ezt az itt kolduló hajléktalanok, a BKK-ellenőrök és a föld alatti büfék alkalmazottai, akik még a filléres anyagok neveit is fejből tudják, annyit hallják. Persze nem feltétlenül kerül pénzbe a kábítószer. Mi magunk is halljuk, ahogy egy, a társasággal dohányzó nő éppen arra panaszkodik: már unja, hogy minden egyes adagért közösülnie kell valamelyikükkel.

A népligeti aluljáró üzleteinek vezetői egy ideig szó nélkül tűrték az összetűzéseket, a vendégeik zaklatását, a hangos és trágár üvöltözéseket, de amikor az egyik helyi büfében, a Zöld Villámban volt egy késes támadás, akkor összefogtak, és levelet küldtek a Fővárosi Önkormányzat Rendészeti Osztályának. Levelüket követően a népligeti aluljáróban megsűrűsödtek a rendőri vizitek és igazoltatások, és az üzletvezetők szerint mintha a közterület-felügyelők is erélyesebben léptek volna fel, úgyhogy a kábítószeresek és a férfi prostituáltak visszatértek a planetárium mögötti romos épületbe, vagy ahogy a ligetszlengben nevezik, a „drogos házba”. Ez egy gazzal benőtt, szeméttel, elhasznált óvszerrel és üres flakonokkal teli romos épület, a közpark kellős közepén, amihez már kitaposott ösvény vezet. Van, hogy szó szerint így kérnek útbaigazítást a szerre vágyók a járókelőktől vagy a takarítóktól: „tessék mondani, merre van a drogos ház?”

Megpróbálunk mi is benézni oda, de két járőr megállít minket. A zsaruk azért vannak itt, mert tavaly október óta figyelik a Népligetet: ekkor találtak itt a bokrok alatt egy női holttestet, a gyilkost azóta is keresik. Az egyenruhások arra figyelmeztetnek, hogy ne merészkedjünk az épület közelébe, mert az egyrészt omladozik, másrészt „itt akár kábítószeresek is lehetnek”. Miközben minket igazoltatnak a rendőrök, addig  a „drogos házban” dolgoznak a kollégáik is. Az omladozó emeleti részről letessékelnek két lányt és egy hátizsákos fiút. Először igazoltatják, majd meg is motozzák őket. A jelenetben egy idős úr is részt vesz. Azt állítja, ő csak sétált az épület mellett, amikor a rendőrök odaszóltak neki, hogy menjen be. A hátizsákos fiú gyorsan eliszkolt a helyszínről. Pár perc múlva már kifele jön a két hölgy; amikor megkérdezzük, mi történt, azt mondják, ők csak pisilni mentek be. Ettől még persze jól ismerik a házat.

– Kik szoktak járni ebbe a házba?

– Hát drogosok – mondja az egyikük kapucnija alól, miközben cigarettát sodor.

– Meg hát a melegek – mondja a másik, majd sietősre fogják.

– Megyünk dolgozni.

– Mit dolgoznak?

– Prostituáltak vagyunk.

Kutyasétáltatókkal, szemétszedőkkel és büfésekkel beszélgetve kiderül, hogy a Népliget „kerületekre” van osztva. Egyik fele a szipusoké, a hajléktalanoké és az általában nőnek öltözött férfi prostituáltaké.

– Onnan lehet tudni, hogy valaki kapható a dologra, hogy a piros padok tetejére ül. Ez a jel – mesélik a takarítók, miközben a sokadik papírzsebkendőt szedik fel.

– Ebben a fiú prostituáltak néha segítenek is nekünk – teszik hozzá.

A Népliget a másik felén dolgoznak a konzumlányok. Egyikük állítólag elfogad Erzsébet-utalványt is, mert ő talán az egyetlen, aki nem drogra gyűjt.

Az utóbbi időben beállt hideg és a Népligetet ellepő rendőrök miatt ezek a jelenetek egyre ritkábban fordulnak elő a felszínen, az aluljáróban viszont annál gyakrabban. A BRFK sajtóosztálya azt írta megkeresésünkre, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság „a szükséges erőkkel, eszközökkel biztosítja a főváros közrendjét, közbiztonságát”.

Ám ezek a szükséges erők és eszközök mintha hiányoznának az aluljáróból. A drogos házban igazoltatott, gyorsan eliszkoló fiúval ugyanis pár órával később már odalent találkozunk. Vígan pöfékel a karatés fiú, a nőnek öltözött szőrmecsizmás férfi és a véres szemű fiatalok között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.