Románia is küzd a kínai mézzel

Silány minőségű importtal keverik a kereskedők a jó minőségű belföldi terméket.

2016. 03. 29. 2:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megkongatta a vészharangot az elburjánzó mézhamisítás miatt a romániai méhészeti egyesület. A szakmai szervezet szerint az ország odajutott, hogy miközben Spanyolország, Németország és Magyarország után a legnagyobb méztermelők között tartják nyilván Európában, a kiváló minőségű belföldi mézet silány külföldi termékkel keverve értékesítik a romániai piacon. Ioan Fetea, a mintegy negyvenezer romániai méhész több mint hatvan százalékát tömörítő egyesület elnöke a napokban felszólította a bukaresti mezőgazdasági minisztériumot, hogy tiltsa be a belföldi előállítású méz importáruval történő keverését.

A közel másfél millió méhcsaládot tartó romániai méhészek mintegy húszezer tonna mézet pergetnek évente, és a megtermelt mennyiség közel hatvan százalékát nyugat-európai országokban értékesítik. Noha a hazai termés teljes mértékben képes lefedni a belföldi keresletet, Romániába mintegy 1500-2000 tonnát importálnak évente, elsősorban Kínából. Az egydolláros kilogrammonkénti áron behozott, silány minőségű ipari mézhez a kereskedők kis mennyiségben romániai mézet kevernek, majd eredeti belföldi termékként dobják a piacra. Ráadásul a „pancsolás” során nyert árut a kiváló minőségű román méz árának harmadáért, mintegy hatszáz forintnak megfelelő összegért kínálják kilogrammonként, rontva a belföldi méhészek értékesítési esélyeit.

– A romániai lakosság csupán a megtermelt mézmennyiség felét fogyasztja el, ennek következtében semmi értelme a behozatalnak. Annál is inkább, mivel az ázsiai hamisítvány megvásárlásával a fogyasztó nem igazi mézet, hanem az egészségre káros anyagot visz be a szervezetébe. Az ilyen mézet forgalmazó kereskedők nemcsak a hazai méhészekből űznek gúnyt, de a fogyasztókat is átverik – jelentette ki Fetea. A méhészeti egyesület vezetője kifogásolja azt is, hogy a méz címkéjén származási helyként nem tüntetik fel az áru pontos eredetét, ehelyett az EU-ból, illetve az EU-n kívülről való származás szövege szerepel. Fetea szerint a bukaresti hatóságoknak be kellene tiltaniuk a romániai méz külföldivel történő keverését, vagy legalábbis tetemes többletadót kellene kivetniük az importált ipari mézre. Mint ismert, magyar, horvát, román és szlovák méhészek tavaly októberben nemzetközi tüntetést tartottak Brüsszelben, követelve a Kínából az EU-ba irányuló mézimport szabályozásának szigorítását.

A romániai méhészek szerint azért is indokolt a sürgős állami beavatkozás, mivel a méztermelés szempontjából a kedvezőtlen időjárás miatt katasztrofálisnak bizonyult 2014-es évet követően tavaly nagyon jó idényt zártak, az idei pedig különösen kedvezőnek ígérkezik. Ráadásul a termeléssel ellentétben Románia már sereghajtó a mézfogyasztás terén az Európai Unióban: miközben Németországban vagy Ausztriában a lakosság évente mintegy két-három kilogramm mézet vásárol, Romániában alig közelíti meg a fél kilogrammot az egy főre jutó mézfogyasztás. A méhészek abban bíznak, hogy a bukaresti agrártárca által nemrég a 2017–2019-es időszakra kidolgozott országos méhészeti program révén több állami és uniós forrást sikerül lehívni az ágazat támogatására és fejlesztésére. Románia a 2014–2016-os időszakban húszmillió eurós brüsszeli társfinanszírozással támogatta a méztermelést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.