A klasszicista külsejű, de késő barokk hangzású orgona rekonstrukciója a tavalyi év végére készült el, mostanra pedig lezárult technikai finomhangolása is, így az eredetileg Jacob Deutschmann által 1829-ben, a templommal egy időben épített hangszer újra eredeti hangján szólalhat meg – hangzott el az orgonát bemutató pénteki sajtótájékoztatón.
Homolya Dávid orgonaszakértő, a felújítás szakmai vezetője az MTI-nek elmondta: a hangszert története során számos alkalommal átépítették, ezek közül kiemelkedik az Angster József-féle késő romantikus változat, azonban ebből is csak nyomok maradtak meg a 20. század három drasztikus átépítése következtében. Így nem restaurálásra, hanem teljes rekonstrukcióra volt szükség.
„Alapvetően a Deutschmann-féle és az Angster-féle változat rekonstrukciója között választhattunk. Azért esett a választás az előbbire, mert késő romantikus orgonából számos van az országban, a Deutschmann-változat által képviselt korábbi időszakból azonban, főleg ekkora méretben, alig maradt meg orgona a háborús pusztítások, az átépítések és a trianoni elcsatolások következtében” – magyarázta Homolya Dávid.
Bár a Deutschmann-orgona már a romantika korszakában épült, készítése egy konzervatív orgonaépítési stílus utolsó néhány évtizedére esik, így hangzása valójában késő barokk. „Remélem, hogy a korhű, historikus hangzás közelebb hozza majd a közönséghez Bach, Buxtehude vagy Mendelssohn műveit” – mondta a szakértő.
Budavári Attila orgonaépítő mester, a Pécsi Orgonaépítő Manufaktúra vezetője az MTI kérdésére felidézte: mindössze néhány sípsor maradt meg az eredeti Deutschmann-orgonából, ezeket gondosan restaurálták, míg az orgona többi részét a mester Felvidéken és Bécsben fennmaradt más orgonái alapján építették újra.