Elszigetelnék az iráni pénzügyi szektort?
2011. december 1., csütörtök 12:18
Ehud Barak izraeli védelmi miniszter szerint „jelenleg” kizárt egy támadás az iráni nukleáris létesítmények ellen. |
A megbeszélésre érkezve Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője közölte: azt tekintik át, milyen további intézkedéseket hozhat az unió Irán ellen, miután a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség legutóbbi jelentése katonai jelleget tulajdonított az iráni kormányzat nukleáris fejlesztési programjának, Teheránban pedig megrohanták Nagy-Britannia nagykövetségét.
Az EU már korábban életbe léptetett korlátozó intézkedéseket Iránnal szemben. Ezek részben természetes személyeket sújtanak vízumtilalommal illetve vagyonzárlattal, valamint jogi személyek vonatkozásában rendelik el az Európában fellelhető javak befagyasztását.
Elhamarkodottnak minősítette szerdán Irán Nagy-Britanniának azt a döntését, hogy kiutasított minden iráni diplomatát a területéről, ám válaszlépésként Teherán is ugyanezt tette az összes brit diplomatával. Mint ismert, radikális iráni diákok hatoltak be kedden Teheránban két brit követségi épületbe tiltakozásul amiatt, hogy London büntetőintézkedéseket rendelt el Teherán ellen ez utóbbi atomprogramja miatt. A brit, az olasz és a francia diplomácia élesen elítélte a történteket. |
William Hague brit külügyminiszter – szintén a tanácskozásra érkezve – arról beszélt, hogy most a gazdasági szankciók lehetőségét vitatják meg, különös tekintettel az iráni pénzügyi szektor lehetőség szerinti nemzetközi elszigetelésére. Uniós diplomaták szerint a legkeményebben az érintené Iránt, ha olajiparát sújtanák szankciókkal, ám ez könnyen visszaüthetne egyes európai országokra – például az egyébként is drámai pénzügyi helyzetben levő Görögországra.
A menekülttábor ügye is téma lesz
Irán érintett a brüsszeli uniós külügyi tanácskozás egy másik napirendi pontjában is. A miniszterek szót ejtenek az iraki területen található asrafi menekülttábor helyzetéről. A táborban 3400 Iránból elmenekült ellenzéki tartózkodik, de a bagdadi kormány december végéig ki akarja üríteni a létesítményt.
Az iraki kormányzat – összhangban az iráni rezsim által hangoztatott állításokkal – terroristáknak tekinti az asrafi táborban levő iráni ellenzékieket. Szerdán ezeknek az irániaknak a Nyugaton tevékenykedő politikai szervezete, valamint több európai parlamenti képviselő sajtóértekezleten követelte a fenyegetett helyzetben levő asrafiak helyzetének megnyugtató rendezését. Ashton előzetes értesülések szerint fel akarja szólítani az uniós országokat, hogy fogadjanak be ilyen táborlakókat.
Forrás: MTI
Tisztelt olvasóink!
A Magyar Nemzet Online moderálási módja 2017. január 11-ével megváltozott. A cikkek hozzászólásai ettől kezdve nem azonnal, hanem utólagos moderálást követően, bizonyos idő elteltével lesznek láthatóak a Disqus felületünkön. Ha a hozzászólók szeretnék elkerülni a várakozást, lehetőségük van egy szabad listára (white list) felkerülni. A listára való felvételről a moderátor csapat dönt, illetve a hozzászóló maga is kezdeményezheti felvételét a moderator@mno.hu címen. Abban az esetben, ha a szabad listás kommentelő vét a moderálási alapelvek ellen, előzetes figyelmeztetés nélkül örökös tiltásra kerül. Ha szabály- vagy törvénysértő kommentárt lát a honlapon, kérjük, azt a fent megadott email címen jelezze. Köszönjük együttműködését.