350 millió forinttal támogatják a vallásos könnyűzenét

A vallásos alkotóközösségek, zenei együttesek és zenészek június 6-ig pályázhatnak.

Forrás: MTI2024. 05. 07. 13:00
vallásos könnyűzene
Fotó: Veszprém Megyei Napló/Pesthy Márton
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2019-től létező Vallásos könnyűzenei programban idén a hangszervásárlás és -felújítás mellett már a vallásos tematikájú zenei rendezvények megvalósítására is lehet pályázni az Elektronikus Pályázatkezelési és Együttműködési Rendszeren (EPER) keresztül – mondta a Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára kedden Budapesten.

vallásos könnyűzenei program
Zsigó Róbert miniszterhelyettes (Fotó: Petőfi Népe/Pozsgai Ákos)

– Fontos feladatunk a keresztény nemzeti identitás megalapozása és megerősítése. A Vallásos Könnyűzenei Program elősegíti a Kárpát-medencei vallásos hagyományok megőrzését és a vallásos könnyűzenei kultúra népszerűsítését – mondta a parlamenti államtitkár. Kitért arra, hogy a program indulása óta csaknem nyolcszáz szervezet és több mint 1700 magánszemély jutott hangszerhez vagy a tevékenységéhez szükséges technikai eszközhöz, és több mint 270 település templomi orgonáját tudták felújítani a korábbi támogatásoknak köszönhetően. Tavaly 502 magánszemély és szervezet nyert támogatást, profik és kezdők egyaránt.

A kérelmeket magánszemélyek, civil szervezetek, gazdasági társaságok, egyházak, egyházi fenntartású intézmények, helyi kisebbségi és nemzetiségi önkormányzatok, valamint települési önkormányzatok nyújthatják be, a támogatási időszak másfél évre szól, idén januártól 2025. június 30-ig. A program a modern irányzatokat éppúgy magában foglalja, mint a gospelt, a spirituálét vagy a folkrockot.

Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára arról beszélt, hogy immár hatodik alkalommal írták ki a programot, amelyre a határon túlról is lehet pályázni. – A támogatás nagyon sok helyen a magyarság és a keresztény közösségek megtartó erejét jelenti – mondta. Mint felidézte, 

az egyházi könnyűzene a hatvanas-hetvenes években Sillye Jenő vezetésével indult el Magyarországon, és akkor a tiltott kategóriába tartozott, ezért az egyházi zenekarok mind felszerelésben, mind lehetőségeikben háttérbe voltak szorítva, támogatást nem kaptak.

 Soltész Miklós hozzátette: a helyzet 2019-ben változott radikálisan, amikor a kormány úgy döntött, hogy a Kárpát-medencén belül segíti a vallásos könnyűzenei együtteseket. 

– Felelősségünk van a Kárpát-medencei magyar ifjúság felé, támogatnunk és segítenünk kell az értékek megőrzését, továbbadását – jegyezte meg Soltész Miklós.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.