Szívesen gondolunk vissza a gyerekkori nagy legózásokra, de érezzük, a benzinkúttal és hozzá tartozó kutassal, a várat védő lovagokkal kicsit eljárt felettünk az idő. A mai gyerekek programozzák építményeiket, hogy aztán rangos díjakat hódítsanak el.
Az újpesti Homoktövis Általános Iskola igazgatónője, dr. Földesiné Gyöngyösi Klára kérdésünkre elmondta, három-négy éve indult el náluk a tematikus szakkör, jelenleg három csapatban folyik a munka, ebből kettőnél szülői mentorálással.
A First Lego League versenyek minden évben egy adott téma köré épülnek, a gyerekek évente más témakörben végeznek kutatásokat, valamint megépítenek egy legórobotot, ezt saját maguk programozzák, és ők alakítják ki a dizájnját is.
Elsőként egy szűkebb közép-európai döntőn kellett helytállnia a gyerekeknek, ekkor még világszerte 32 ezer csapat volt versenyben. A sikerrel vett akadályt egy közép-európai megméretés kísérte, ekkor még 920-an voltak talpon. Ezt követte az amerikai döntő 108 résztvevővel. A sikeres magyar csapatban hat gyerek versenyzett, ők egykor mindannyian a Homoktövis diákjai voltak, de ma már hárman a szintén újpesti Babits Mihály Gimnáziumban tanulnak. A legfiatalabb csapattag kilencéves, harmadikos.
Kiss Zoltán felkészítő szülő azzal egészítette ki az igazgatónő szavait, hogy a felkészítő munkát valóban a szülők végzik, de ők is inkább csak terelgetik a gyerekeket, akik leginkább önállóan dolgoznak.
A verseny négy számból áll, az egyik a legóépítés és -programozás. A gyerekek hónapokon át építik és programozzák a legókat, majd ezeket versenyeztetik a döntőben. Emellett kapnak egy kutatási témát is, ez általában egy probléma, amire valamilyen megoldást kell találniuk. Idén az állatokat kapták témaként. A gyerekek számos szakértőt, állatorvost és dietetikust kérdeztek meg, és a beszélgetések során kiderült, hogy a házi kisállatok hatvan százaléka túlsúlyos. Ezt választották problémául, megoldásként pedig egy telefonalkalmazást készítettek, amelynek segítségével a gazdi követheti kedvence tömegének alakulását. E két nagy téma mellett díjazzák a robotok tervezését és programozását is. A versenyben születik egy végső győztes, és kategóriánként is eredményt hirdetnek. Az újpesti gyerekek a robottervezés, mechanikai tervezés kategóriában szerezték a harmadik helyet.
A Lego cég játékaihoz újabban készít egy Mindstorm nevű készletet, ami központi egységet, tulajdonképpen egy kis számítógépet takar, ez képes arra, hogy motorokat vezéreljen, ezekhez szenzorokat is lehet kötni, így már információkat képes fogadni a külvilágtól. Ezt lehet aztán egy gyerekek számára kitalált programozási nyelven programozni. Ebben már minden olyan eszköz adott, ami egy komolyabb programozási nyelvben is megvan, de a használata könnyebb a kisebbeknek.
Kiss Zoltán elmondta, a csapat az esélytelenek nyugalmával utazott ki St. Louisba, és nem számított sikerre. Ehhez képest meglepetés volt a harmadik hely. Hatalmas lökést kaptak a sikertől, szeretnének még ügyesebb robotokat készíteni.