Két kampány egy technika: így tesztelték Karácsony Gergelyék a külföldi finanszírozás módszertanát

Éppen egy héttel ezelőtt mutatta be a Magyar Nemzet egy részletes tényfeltáró cikkben, hogy Karácsony Gergely 2019-es főpolgármester-jelölti kampányát külföldről finanszírozták, méghozzá lényegében ugyanazzal a technikával, amit két évvel később a 2021-es baloldali előválasztáson alkalmaztak. Ráadásul a pénz előteremtése és becsatornázása Karácsony kampányába több bűncselekmény elkövetésének gyanúját is felveti. Az alábbiakban összegeztük, hogy mit tudunk eddig a botrányról, illetve mi történt a tényfeltárásunk óta eltelt egy hét folyamán.

2024. 05. 18. 9:15
Forrás: MTI/Balogh Zoltán
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Gyanús körülmények között, egy autókölcsönző cég külföldi tanácsadói megbízásából származott a pénz Karácsony Gergely 2019-es főpolgármester-jelölti kampányába.

- Kampányra szabott cégalapítás, átlátszó fedősztorival.

- A főszereplők Karácsony bizalmi emberei: Perjés Gábor, Tordai Csaba és Mravik Zsolt.

- Perjés Gábor készpénzben, tízmillió forintot nem meghaladó részletekben fizetett be a Mindenki Budapestért Egyesület számlájára több tízmillió forintot.

- Kísértetiesen hasonlít a 2019-es főpolgármesteri és a 2021-es előválasztási kampány finanszírozási technikája.

- A papírozást 2019-ben is az adománygyűjtő ládák felbontásáról készített, egyébként hiányos jegyzőkönyvek szolgálták.

- Feljelentés megalapozottnak látszó bűncselekmények elkövetésének gyanúja miatt.

- A jogi felelősség kérdése még tisztázásra vár, a politikai felelősség pedig Karácsony Gergelyt terheli.

A Magyar Nemzet tényfeltáró cikkének alapja az a nagy mennyiségű dokumentum, amit feltehetően Karácsony Gergely közvetlen bizalmi köréből szivárogtattak ki a szerkesztőségünkhöz. Ebben többek között bankszámlakivonatok, belső levelezések és hangfelvételek is találhatók, amelyek részben a 2019-es kampány finanszírozásának körülményeit dokumentálják. A lapunkhoz eljutott információkat nyilvánosan elérhető cégbírósági és földhivatali adatokkal is kiegészítettük, majd felvázoltuk azt a folyamatot, ahogy egy eddig rejtélyes külföldi forrásból Karácsonyék kampánycsapatához, a Mindenki Budapestért (Mibu) Egyesülethez juttattak több tízmillió forintot. A tényfeltáró cikk megjelenése óta hallgatnak az érintettek, sem személyesen, sem írásos formában feltett kérdéseinkre nem hajlandók válaszolni. A sajtótájékoztatókon feltett kérdésekre Karácsony cáfolat, vagy magyarázat helyett csupán vagdalkozik és propagandát emleget.

A hatóságok azonban hamarosan nyomozást indíthatnak, miután Budai Gyula, a Fidesz országgyűlési képviselője feljelentést tett a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál költségvetési csalás, pénzmosás, hűtlen kezelés és hamis magánokirat felhasználásának megalapozott gyanújával.

De mi is történt 2019-ben, hogyan épül fel az a struktúra, amit ekkor alkalmaztak először, majd megismételte ugyanez a személyi kör, jóval nagyobb tételekkel a 2022-es kampányra fordulva, a szintén Karácsony támogatására létrehozott 99 Mozgalommal?

Cégalapítás a választások előtt

Már az első lépések gyanút kelthetnek a cégügyletekben minimálisan jártas emberben. Adott egy gépjármű-bérbeadásra szakosodott kft., amelyet 2018-ban, az önkormányzati választás előtti évben alapított Mravik Zsolt, aki a főpolgármester régi bizalmi embere: Karácsony zuglói polgármesteri időszakában, 2014 és 2019 között fontos pozíciókat töltött be a kerületi önkormányzatnál, jelenleg pedig a Fővárosi Vízművek kommunikációs vezetője. Mravik az egyszemélyes vállalkozást a cégbírósági adatok szerint 2018. március 5-én alapította Bakony Waste Energy Kft. néven, a cég akkor még üzem- és tüzelőanyag nagykereskedelemmel foglalkozott. Aztán 2019 februárjában átnevezték, ekkor kapta meg a Bakony Rental Kft. nevet.

A Tordai–Mravik páros lakása a cég székhelye

További érdekesség, hogy a cégnek a mai napig egyedüli tulajdonosa és ügyvezetője Mravik Zsolt, a jogi képviselője Torda Csaba, a székhelye pedig kettejük közös lakcímére van bejegyezve. Az életvitelszerűen együtt lévő Tordai–Mravik páros a földhivatali nyilvántartás szerint ötven-ötven százalékban tulajdonosa a Budapest XIII. kerületi, Váci út 34. szám alatt található 122 négyzetméteres lakásnak.

Itt meg kell jegyezni, hogy Tordai Csaba, már a 2021-es előválasztási kampányban kulcsszerepet töltött be az úgy nevezett adománygyűjtő ládákkal álcázott 506 millió forint lepapírozásában. Tordai Karácsony Gergely jogi főtanácsadója a Városházán, már a Gyurcsány–Bajnai-kormányok idején államtitkári pozíciót töltött be az akkori Miniszterelnöki Hivatalban.

Kinyílt a pénzcsap

A Bakony Rental Kft. 2019-ben, az azt megelőző évhez képest kiugró árbevételt produkált. Az ötszázezer forintról hirtelen 119,2 millió forintra duzzadt árbevétel egy egyszeri, 112,5 millió forintos tanácsadói szerződésnek köszönhető, amelyet Mravik cége a 2019-es pénzügyi beszámolója szerint egy EU-tagállami vevő részére nyújtott.

Fedősztorinak kellett a tanácsadói szerződés

A szerződés valódiságával kapcsolatban azért is lehetnek kétségek, mert az autókölcsönző vállalkozás éppen az önkormányzati választás kampányrajtjával egy időben, 2019 augusztusában bővítette a tevékenységi körét közvélemény-kutatással, valamint társadalomtudományi humán kutatással, fejlesztéssel, majd egyetlen egyszeri tanácsadói szerződést kötött egy külföldi céggel. Ráadásul az ebből származó pénz tette ki szinte a teljes éves – mint már említettük, a többi év eredményéhez képest kirívóan magas – árbevételüket, ami azóta soha nem haladta meg a húszmillió forintot. Mindez arra utal, hogy a tanácsadás csupán fedősztori lehetett, így tudták legálisnak látszó módon, az eddig ismeretlen külföldi megbízó által eljuttatni Magyarországra a kampánytámogatást.

Mravik kiürítette a kasszát

A külföldi tanácsadói megbízásából származó 112,5 millió forintból Mravik Zsolt még az októberi önkormányzati választások előtt osztalékelőleg címén kivett 84 milliót, amiből információnk szerint 75 millió forintot egy, a Városházán jelenleg is tanácsadóként dolgozó munkatárs közvetítésével 2019. szeptember 17-én készpénzben eljuttatott Perjés Gáborhoz, a Mindenki Budapestért Egyesület (Mibu) vezetőjéhez.

Perjés Gábor a rutinos bankoló

A tényfeltáró cikkünkben bemutatott bankszámlakivonatok igazolják, hogy a Perjés Gáborhoz juttatott 75 millió forintból Karácsony pénzhordó embere több részletben, alkalmanként tízmillió forintot meg nem haladó összegeket befizetett a Mibu bankszámlájára. Azért kellett figyelnie az egyes befizetések nagyságára, mert a pénzmosás elleni törvény értelmében tízmillió forintos összeghatár felett már nyilatkoznia kellett volna a pénz eredetéről.

Ismert technika

Lényegében ugyanazt a technikát alkalmazták, amit a 2021-es előválasztási kampány utólagos vizsgálata során megismerhetett már a közvélemény. Emlékezetes: a Karácsony miniszterelnökké válását elősegíteni hivatott 99 Mozgalom ügye abban a nemzetbiztonsági jelentésben látott napvilágot, amely a 2022-es országgyűlési választások külföldi befolyásolásáról szólt.

A 99 Mozgalom pénzügyeit szintén Perjés Gábor intézte, aki 2021 augusztusa és 2022 szeptembere között több részletben, készpénzben fizetett be 506 millió forintnyi összeget a szervezet számlájára, döntően euróban és angol fontban.

Adománygyűjtő ládák és hiányos jegyzőkönyvek

A két kampány finanszírozásának módja abban is hasonlít, hogy a homályos eredetű, adott esetben külföldi pénzeket úgynevezett adománygyűjtő dobozokkal vagy ládákkal igyekeztek igazolni. A Mibu bankszámlájára befizetett összegek „lepapírozását” szolgálhatták azok a – korábbi cikkünkben szintén bemutatott – jegyzőkönyvek, amelyek az egyesület állítólagos adománygyűjtő dobozainak felnyitásáról készültek. Érdemes megjegyezni, hogy a jegyzőkönyvek adattartalma hiányos, hiszen az adomány címleteit, illetve a darabszámokat nem tüntették fel, holott ezek kötelező elemei az ilyen dokumentumoknak.

Karácsony Gergelyé a politikai felelősség

Mindezek alapján tehát valóban megalapozottnak látszik a Budai Gyula által fent már idézett bűncselekmények és más jogsértések elkövetésének gyanúja. A fideszes politikus a Magyar Nemzet riporterének is beszélt erről a napokban. Szerinte az ügy szereplőinek választ kellene adniuk arra, hogy a szóban forgó Bakony Rental Kft.-től hogyan jutott el a pénz valójában a Mindenki Budapestért Egyesülethez, és mi az oka annak, hogy Perjés Gábor ezt a pénzt több részletben fizette be az egyesület számlájára. Budai szerint is kísértetiesen hasonlít a 2019-es ügy a főpolgármester 2021-es, 99 Mozgalommal kapcsolatos adománygyűjtő botrányára.

A Kossuth rádió csütörtök reggeli műsorában arról beszélt a kormánypárti képviselő, hogy a politikai felelősség egyértelműen Karácsony Gergelyé, a konkrét jogi felelősséget majd a hatóságok állapítják meg a büntetőeljárásokban.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.