Börtönbe küldenék a Covid-gyógyszerrel kereskedő orvost

A Fővárosi Nyomozó Ügyészség vádat emelt a Nemzeti Védelmi Szolgálat felderítése alapján indult ügyben egy orvossal szemben, aki a világjárvány kirobbanása idején, koronavírus fertőzésben szenvedőknek szánt gyógyszerekkel kereskedett. Az ügynek további 12 vádlottja van.

2023. 04. 13. 10:17
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vádat emelt az illetékes ügyészség az ellen az orvos ellen, aki a világjárvány idején kórházból kilopott Covid-gyógyszerekkel kereskedett. A Nemzeti Védelmi Szolgálat felderítése alapján indult ügyben az orvossal együtt 13 vádlott van, köztük még két orvos.

A Fővárosi Nyomozó Ügyészség a gyógyszerekkel kereskedő orvost kötelességszegéssel, üzletszerűen elkövetett vesztegetés elfogadásának bűntettével, valamint folytatólagosan, üzletszerűen elkövetett sikkasztás vétségével vádolja, míg az ügy többi vádlottja ellen vesztegetés, közokirat-hamisítás, vagy hamis magánokirat felhasználása a vád. 

Szigorú elszámolású a Covid-gyógyszer (Fotó: illusztráció)

A vesztegetéssel is vádolt orvossal szemben a nyomozó ügyészség letöltendő börtönbüntetést, pénzbüntetést, valamint az orvosi foglalkozás gyakorlásától való eltiltást indítványoz, az ügy többi vádlottja vonatkozásában – felelősségük arányában – felfüggesztett szabadságvesztésre, pénzbüntetésre, vagy próbára bocsátásra irányul az ügyészi indítvány.

A vádirat szerint az orvos vádlott 2020-ban, a világjárvány következtében kihirdetett veszélyhelyzet idején, az egyik budapesti kórházban dolgozott és munkaköréből adódóan hozzáférése volt a koronavírussal fertőzött betegek kezelésére szolgáló olyan gyógyszerekhez, amelyek kizárólag a kórházban, szoros orvosi felügyelet mellett voltak adhatók a betegeknek. Az orvos 2020 novembere és 2021 februárja között, egy korábbi páciensének közreműködésével, több alkalommal jogellenesen értékesítette a kórházban kezelt betegeknek biztosított gyógyszereket olyan, kórházi ápoláson kívüli személyeknek, akik arra nem voltak jogosultak. 

 

A vádlott alkalmanként jellemzően 80 000 forint jogtalan előnyért kért, illetve kapott a gyógyszerekért, de volt olyan páciens is, akit pénzért cserébe soron kívüli orvosi ellátásban részesített, és mindezzel összesen több százezer forint haszonra tett szert. Az orvos ezáltal az orvosi kötelezettségeit súlyosan megszegte, egyúttal a gyógyszerek eltulajdonításával az egészségügyi intézmény készletét csökkentette.

 

A vádirat szerint az ügy további két orvos vádlottja, valamint egy egészségügyi ellátást végző cég vezetője soron kívüli védőoltás felvételére jogosító, valótlan tartalmú munkáltatói igazolást állított ki, amely arról szólt, hogy az adott személy egészségügyi dolgozó. Továbbá egy biológusként dolgozó vádlott pedig negatív koronavírusteszt-eredményről állított ki valótlan tartalmú igazolást külföldre utazáshoz, személyes megjelenés és tesztelés nélkül. Az ügy további vádlottjai a gyógyszerek, illetve soron kívüli ellátás érdekében vesztegető, vagy a valótlan tartalmú okiratokat felhasználó személyek. Az üggyel kapcsolatban egy nővel szemben külön eljárás folyik.

2020. március 30. óta kórházparancsnokok felügyelik a kórházi készleteket, egyesek mégis lopták (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

Érthetetlen

A Magyar Nemzet még 2021-ben megírta az ügy kapcsán, az orvos tette már csak azért is érthetetlen, mert 2020. március 30-a óta rendőrökből, katasztrófavédőkből és katonákból álló kórházparancsnokok segítik a koronavírus-járvány elleni védekezést. A kórházigazgató köteles végrehajtani a kórházparancsnokok vagyonbiztonsággal és a kórházi készletek védelmével kapcsolatos javaslatait. A kórházi készleteket, a védőeszközöket, gyógyszereket, altatógépeket csak az és csak ott használhatja, akinek erre felhatalmazása van, csak arra, amire szükséges. Az NVSZ egészségügyi szolgáltatók védelmi főosztálya pedig már februárban is működött; bár a hálapénz elleni fellépésük csak március 1-jétől kezdődött, a kórházakban a lopott gyógyszerekkel kereskedő orvos tevékenysége idején már felderítették az esetleges bűncselekményeket, mint ahogy az ebben az esetben is történt.

 Borítókép: házkutatás során megtalálták a lopott Covid-gyógyszerek egy részét (Fotó: Ügyészség)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.