Egy öntudatos Magyarországgal az unió is erősebb lesz

Hatékony nemzeti érdekérvényesítés kell – mondta Navracsics Tibor; Szijjártó Péter szerint ehhez öntudatos magyar politikusok kellenek.

VZ
2014. 05. 09. 18:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Navracsics Tibor pénteken, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nyírbogáton tartott kampánygyűlést megelőzően újságíróknak elmondta, egy öntudatos Magyarországgal az unió is erősebbé válik. „A Fidesz 2004-ben és 2009-ben is győzött az európai parlamenti választáson, és abban bízunk, hogy 2014-ben is győzni tudunk, azért, hogy egy felelős Európa-politikát tudjunk megvalósítani” – jelentette ki Navracsics Tibor.

A kormánypárti politikus a polgármesteri hivatal teljesen megtelt dísztermében, több mint kétszáz ember előtt arról beszélt, 1989 és 1990, azaz a rendszerváltás egyik alapvető célja és beteljesítője éppen Magyarország európai uniós csatlakozása volt, amivel azt lehetett gondolni, hogy célba ért az ország. Azt gondoltuk, ha bevezetjük a demokráciát és a többpártrendszert, az magával hozza a munkát, a jólétét, a jó kereseteket és senki sem fog megélhetési gondokkal küszködni – fejtette ki.

Ezt azonban csalódás követte – folytatta –, és ez a naivitás mintha 2004-ben, az uniós csatlakozáskor megismétlődött volna, sokan „földi paradicsomot” vizionáltak az országnak, ahová „ömlik a pénz, csak győzzük elkölteni”. Elmondta, ehhez képest kemény akaratú, elszánt nemzetállamok várták Magyarországot, amelyek küzdenek saját elképzeléseik megvalósításáért, a forrásokért, valamint azért, hogy a közös javakból a saját polgáraik számára minél nagyobb részesedést biztosítsanak.

A csalódottság ma is sok ember sajátja, ez a hangulat pedig a szélsőséges, az unióból kiválni akaró erőket segítette – hangsúlyozta. Navracsics Tibor szerint az erre biztató politikai erők az „új Norvégia és új Svájc” példáját álmodják, ehhez azonban nincs meg a halban gazdag tengerpart gázlelőhelyekkel vagy a bankszéfek, amelyekben Európa és a világ gazdasági elitje a megtakarításait helyezi el évszázadok óta.

Az unión kívül arra van esély, hogy Albánia és Macedónia útját követve elszigeteltségben és pénztelenségben találjuk magunkat – fejtette ki a miniszterelnök-helyettes, hozzátéve, az sem megoldás, ha más politikai erők útmutatásait követve meghúzzuk magunkat az EU-ban. Ennek azonban az az ára, ami 2004–2010 között történt Magyarországgal és uniós tagságával – tette hozzá.

Navracsics Tibor hangsúlyozta: „Európának nem élősködőkre és nem durcásokra van szüksége”, hanem olyan nemzetállamokra, amelyek a viták során higgadtan ki tudják alakítani és el tudják mondani a nemzeti stratégiájukat, és megvédik érdekeiket – mondta.

A Fidesz és a KDNP EP-képviselőcsoportja azt ígéri, hogy mindenkor kiáll az ország nemzeti érdekeiért, „azért az Európáért, amit mi elképzelünk ( ), és komolyan vesszük kötelezettségeinket, valamint mindent megteszünk ezek teljesítéséért” – fogalmazott Navracsics Tibor.

Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára dunaújvárosi lakossági fóruma előtti sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy az EP-választás fontosabb, mint sokan gondolnák, mert nem mindegy, kik képviselik Magyarországot Brüsszelben. Utalt arra, hogy az elmúlt években számos olyan kormányzati intézkedést kellett megvédeniük a magyar néppárti képviselőknek Brüsszelben és Strasbourgban, amelyek jobbá tették a magyar emberek életét.

Jelezte: a brüsszeli bürokrácia vagy a magyar ellenzék a következő időszakban is kétségbe vonhat egyes intézkedéseket, ezért a jövőben is olyan magyar EP-képviselőkre lesz szükség, akik képesek kiállni a magyar érdekek mellett.

Kérdésre elmondta: a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) átvette a Dunaferr vezetőivel folytatott tárgyalások vezetését, és formálódik egy megállapodás, amely „a magyar munkahelyek megvédését és a kohászati kultúra felívelését jelentheti”. Hozzátette: a jövőben a cégnél számos olyan fejlesztés lehetséges a környezetvédelem és a hatékonyságnövelés területén, amelybe uniós források is bevonhatók.

A sajtótájékoztatót követő lakossági fórumon mintegy 150 ember előtt Szijjártó Péter kiemelte: az uniós források ezután is fontos tényezők lesznek Magyarország fejlesztésében, ezért olyan képviselőket kell Brüsszelbe küldeni, akik nem engedik azokat veszélybe sodorni, megvédik a határon túli magyarokat, magukénak érzik a rezsicsökkentést és elkötelezettek a magyar föld védelme iránt.

Gál Kinga, a Fidesz–KDNP EP-képviselőjelöltje azt mondta: számos tagország nem látja a kivezető utat a válságból, pedig jobb helyzetben voltak, mint Magyarország. Szerinte az ország elindult azon az úton, amelyen valódi megoldást lehet találni a problémákra.

Jelezte: a magyar intézkedések érdekeket sértettek, de mára egész Európa látja, hogy ez jó út. Sok megoldás miatt támadták Magyarországot, de a bankadó után a rezsicsökkentésről is egyre több helyen beszélnek követendő példaként – tette hozzá.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.