Majdnem felszívódtak a szocialisták

Az elmúlt évtizedben sem tudtak labdába rúgni a szocialisták Hódmezővárhelyen, ráadásul teljesen marginalizálódtak a helyi közéletben.

Kovács András
2012. 08. 30. 3:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Időközi polgármester-választást tartanak vasárnap Hódmezővásárhelyen, amely az őszi politikai szezonnak adhatja meg az alaphangját. A csongrádi megyei jogú város 1990 óta a jobbközép erők fellegvárának számít, és mint azt az mno.hu korábban megírta, a kilencvenes években az MSZP csupán egyszer tudta megelőzni a jobbközép oldal pártjait, de egyéni jelölti szinten 1994-ben sem tudtak győzni. Választástörténeti összefoglalónkat a 2000-es évek elejéről folytatjuk.

A dél-alföldi városban 2000. december 3-án időközi polgármester- és képviselő választást tartottak, amely korábban nem látott koalíciót hozott létre. Rapcsákot a Fidesz és a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség támogatta, míg a vele szemben induló Mucsi Imrét, az FKGP, az MDF, az MSZP, az SZDSZ, a MIÉP és a Munkáspárt. Az utóbbi jelölt egyébként a földművelésügyi minisztérium helyettes államtitkára volt. A voksolás a korábbiakkal szemben roppant szoros lett, mivel Rapcsák 50,32, míg Mucsi 47,8 százalékot ért el, a képviselő-testületben a Fidesz abszolút többséget szerzett.

Sima Lázár sikerek

Rapcsák 2002-ben elhunyt így mind az országgyűlési, mind az önkormányzati választáson már Lázár János indult. A 10 évvel ezelőtti parlamenti választáson a Fidesz–MDF közös lista 51,7, az MSZP pedig 31,81 százalékot kapott, míg a többi politikai erő az ötszázalékos küszöböt sem érte el a városban.

 

Az egyéni jelöltek versenye hasonlóan sima eredményt hozott, mivel Lázár a voksok 56,37 százalékát szerezte meg a városban, míg szocialista ellenfele csak 26,53 százalékot kapott.



Az őszi önkormányzati választáson országos szinten az MSZP tarolt, de a dél-alföldi városban akkor sem sikerült áttörést elérniük. Lázár a polgármester-választást a szavazatok 46,58 százalékával győzött, míg az MSZP-s Hernádi Gyula 39,11 százalékot kapott. A képviselő-testületben a Fidesz-MDF a mandátumok 50 százalékát szerezte meg.

A 2004-es európai parlamenti választás ismételten a korábbi tendenciák folytatását hozta a megyei jogú városban. A Fidesz a voksok 56,75 százalékát szerezte meg, míg az MSZP csak 25,13 százalékot kapott. A szocialisták súlyos vereséget szenvedtek Hódmezővásárhelyen és a 2002-es viszonylag jó eredményükhöz képest is visszaestek.

Őszöd hatott

A 2006-os parlamenti választáson a listás voksokat tekintve a Fidesz–KDNP 49,27, míg az MSZP 33,9 százalékot ért el. A baloldal egy picit javított 2002-es eredményén, de nagy áttörésnek ezt sem lehetett nevezni. Az egyéni képviselői választás lényegesen izgalmasabban alakult, mivel Lázár nem tudott győzni az első fordulóban, és a második körben az MSZP Balogh Jánosné független jelölt mögé állt be. A voksolás viszonylag szoros lett a városban, de a Fidesz jelöltje végül meggyőző fölénnyel diadalmaskodott.

Az őszi önkormányzati választásra a szocialisták támogatottsága vélhetően az őszödi beszéd hatására lényegesen visszaesett. Lázár a polgármesteri címet a szavazatok 72,16 százalékával szerezte meg, míg a képviselő-testületben a Fidesz–MDF szövetség 60,87 százalékos többséget szerzett. Ennek fényében jól látható, hogy a tavaszi viszonylag szoros eredmény többek között annak is volt köszönhető, hogy országosan az MSZP akkor volt a legerősebb párt.

A három évvel ezelőtti EP-választáson a Fidesz–KDNP 62,08, a Jobbik 15,75, míg az MSZP 12,3 százalékot ért el. Ezzel az eredménnyel a szocialisták még korábbi szerepléseiket is alulmúlták, és már középpárti súlyú szereplőnek sem mondhatták magukat Hódmezővásárhelyen.

Fellegvár

A 2010-es országgyűlési választáson a Fidesz–KDNP listája 53,6 százalékot ért el, a Jobbik 22,44, az MSZP pedig 13,14 százalékot kapott. A szocialisták mélyrepülése tehát tovább folytatódott és ezzel végképp elvesztették az esélyüket arra, hogy akár a jobbközép párt közelébe érjenek. A szocialisták teljes marginalizálódása az őszi önkormányzati választáson teljesedett ki, amikor csupán egy képviselőt tudtak a helyi testületbe juttatni és polgármester-jelöltjük csak 8,27 százalékot ért el.



A 2000-es évek választásait ismételten a jobbközép pártok uralták és 2002 óta Rapcsákhoz hasonlóan Lázárt sem tudták egyszer sem megverni a szocialisták, vagy éppen független jelöltek. A 2002-es helyhatósági és a 2006-os parlamenti választáson tudták valamennyire megközelíteni, de akkor országos szinten az MSZP a „fénykorát” élte.

A dél-alföldi város a két évtized tükrében egyértelműen a jobboldal egyik legerősebb fellegvárának számít, és éppen ezért hatalmas siker lenne a baloldal részéről, ha esetleg győzne, de még egy egyharmados arány elérését is jó eredménynek tartanák.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.