Ki hajlamos az öngyilkosságra? Egy vértesztből kiderülhet

Az orvosok a jövőben képesek lehetnek egy egyszerű vérvizsgálatból kimutatni, hogy a páciens hajlamos-e az öngyilkosságra.

Betegszoba.hu
2013. 03. 09. 4:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ausztrál statisztikai hivatal adatai szerint az országban jelenleg az öngyilkosság az első a vezető halálokok listáján a 15 és 44 év közötti korosztály esetében.

Mint az a Neuropsychopharmacology című szaklapban megjelent tanulmányból is kiderült, a gyulladásos folyamatok melléktermékeként keletkező kvinolinsav szoros összefüggésbe hozható az öngyilkosságra való hajlam kialakulásával. A vizsgálatok szerint az öngyilkosságra hajlamosak esetében kétszer olyan magas a szervezet kvinolinsav-szintje, mint az egészséges embereknél. Minél erősebb a halálvágy, annál magasabb a kvinolinsav-szint.

Az emelkedett savszintből következik az idegsejtek közti ingerületátvivő anyag, a glutamát fokozott működése is. A sav egyfajta kémiai katalizátorként működve arra ösztönzi a glutamátot, hogy több jelzést küldjön a közelében lévő sejteknek. Eddig a depresszióra való hajlam tekintetében főként egy másik neurotranszmitter, a szerotonin volt a figyelem középpontjában.

A mostani kutatás során a tudósok 100 svéd páciens agy-gerincvelői folyadékából vettek mintát, hogy meghatározzák a kvinolinsav-szintet. A páciensek kétharmada öngyilkossági kísérlet után került kórházba, a többiek egészségesek voltak. „Korábban már sikerült bizonyítanunk, hogy a kvinolinsav nevű neurotoxin szerepet játszhat egyes agyi betegségek, például az Alzheimer-kór, az autizmus és a skizofrénia közben fellépő idegi gyulladásos folyamatok kialakulásában” – nyilatkozta Gilles Guillemin, az Új-dél-walesi Egyetem docense.

A kutatócsoport tagjai jelenleg egy olyan vérteszt kifejlesztésén dolgoznak, amely segíthetne kimutatni az öngyilkosságra való hajlamot. „Már ismerjük a lejátszódó folyamatokat és a folyamatban részt vevő molekulákat, úgyhogy már csak egy egyszerű vizsgálati módszert kell kifejlesztenünk” – mondta a kutató.

A végső cél természetesen az, hogy az orvosok idővel és specifikus enzimblokkoló anyagok segítségével meg tudják akadályozni a kvinolinsav termelődését. Egyes vizsgálatok szerint a ketamin képes a glutaminjelzések blokkolására, ami segíthet a depresszió leküzdésében. A szer azonban mellékhatásai miatt egyelőre nem alkalmazható szélesebb körben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.