Míg a szülő számára az újszülött sírása leginkább éhséget, fájdalmat vagy valamilyen kényelmetlenséget jelez, a szakemberek a sírás akusztikai elemzése révén akár neurológiai problémákat is képesek kimutatni.
Amint azt az egyetem munkatársa, Stephen Sheinkopf kifejtette, számos tényező állhat a sírás sokféleségének hátterében, például valamilyen születési trauma vagy a terhesség, illetve a szülés során bekövetkező agysérülés, netán az idő előtt történt világrajövetel. A sírás elemzése révén noninvazív módon lehetséges az okok feltárása már egészen fiatal korban, ami a hatékony kezelés szempontjából igen fontos tény.
Amint az a Journal of Speech, Language and Hearing Research című lapban közzétett tanulmányból kiderül, az új módszer két fázisban működik. Az első fázis során az analizáló eszköz a felvett sírást 12,5 milliszekundumos szakaszokra bontja, majd minden egyes szakaszt számos paraméter alapján elemez. A második fázisban a paraméterek számát lecsökkentik azokra, melyek a leghasznosabbnak bizonyultak, majd pedig a szakaszokat újra összeillesztik. Végül a rendszer 80 különböző paramétert értékel ki, melyek mindegyike a csecsemő egészségi állapotáról árul el valamit.
A munkálatokban részt vett Harvey Silverman mérnök-professzor, valamint Brian Reggiannini és Xiaoxue Li végzős hallgatók, akik Sheinkopffal és Barry Lesterrel együttműködve érték el a végső eredményt. Lester, aki már évek óta tanulmányozza a csecsemősírást, elmondta, hogy ez a fajta kutatás igazából egészen az 1960-as évekig nyúlik vissza, valamint egy úgynevezett macskanyávogás szindrómához, amit egy a Down-kórhoz hasonló genetikai rendellenesség okoz. Bár ez a fajta sírás mindenféle műszer nélkül könnyen felismerhető, ez adta Lesternek és a többi szakembernek az ötletet, hogy esetleg egyéb betegségek is kimutathatóak lehetnének a csecsemősírásból.
A legújabban kifejlesztett eszköz révén a kutatók a korábbinál gyorsabban és alaposabban képesek elemezni a különféle sírásokat, és Sheinkopf – akinek a fejlődési rendellenességek a szakterülete – abban bízik, hogy hamarosan arra is képesek lesznek használni, hogy segítségével kimutassák az autizmust, hiszen ez az a fajta rendellenesség, melyet minél előbb felismernek, annál hatékonyabban tudnak kezelni.