Két fő csoportot különböztetünk meg: a jóindulatú daganat a szervezet saját sejtjeiből indul ki, lassan növekszik, a környezetét szétnyomja ugyan, de áttétet soha nem ad. A rosszindulatú tumor olyan rendellenes szövettömeg, amely gyors ütemben növekszik, beszűri, elpusztítja a környező szöveteket.
Sajnos a daganatos megbetegedések nem válogatnak, időseket, fiatalokat egyaránt megtámadhatnak, legyen az akár átlagember vagy edzett élsportoló.
Két fő csoportot különböztetünk meg: a jóindulatú daganat a szervezet saját sejtjeiből indul ki, lassan növekszik, a környezetét szétnyomja ugyan, de áttétet soha nem ad. A rosszindulatú tumor olyan rendellenes szövettömeg, amely a szervezet irányító mechanizmusaitól függetlenül, gyors ütemben növekszik, beszűri és elpusztítja a környező szöveteket.
A daganatok – főleg a rosszindulatúak – kialakulásának konkrét oka nem igazán ismert, bizonyos kémiai anyagok, vírusok, sugárzások idézhetik elő őket. Az áttétképződés többféle módon zajlik: a nyirokrendszeren keresztül, a véredényrendszeren keresztül vagy testüregekben, a ráksejtek leválása által.
A daganat stádiumát speciális beosztásokkal jelölik, ettől is függ a kezelési módszer, illetve annak esélyei. Sajnos igazán korai tünet nem nagyon ismert, ezért sokszor későn ismerik fel az elváltozást.
Az általános tünetek közül legfontosabb a gyengeség, étvágytalanság, fogyás, vérszegénység, a folyamatos hőemelkedés. A helyi panaszok az egyes daganattípusoknak megfelelően változnak, például: gégeráknál rekedtség, nyelőcsődaganatnál nyelési nehézségek.
Legfontosabb, hogy a gyanús tünetekre beteg és orvosa egyaránt felfigyeljen! A kivizsgálásban segítségünkre van a röntgen, az ultrahang, a különböző endoszkópiák (tükrözések), a laborvizsgálatok, az izotópvizsgálat és a szövettani mintavétel (biopszia, excízió).
A daganat jellegének ismeretében már célzottan kezdődhet el a kezelés. Az első kérdés, hogy az elváltozás operálható-e, műtétileg eltávolítható-e teljes egészében. Ha igen, akkor az összes beteg szövetet el kell távolítani, lehetőleg egyszerre, egy darabban. A műtéti kezelés mellett – önállóan vagy annak kiegészítéseként – használatos a sugár- és a gyógyszeres, úgynevezett kemoterápia.
A legfontosabb, mint minden betegségnél, itt is a megelőzés! Nagy jelentősége van a szűrővizsgálatoknak, hiszen az időben felismert rosszindulatú daganatok jelentős része gyógyítható!
A megelőzéshez kutatók összeállítottak egy tízpontos javaslatot, amit önnek is ajánlok: 1. ne dohányozzon, 2. csökkentse az alkoholfogyasztást, 3. kerülje a tartós napsugárzást, 4. ügyeljen a munkahelyi munkavédelmi (sugárzás, vegyi anyagok stb.) előírásokra, 5. fogyasszon gyakran friss gyümölcsöt és zöldséget, 6. kerülje a súlyfelesleget, 7. szokatlan testi elváltozásnál keresse fel orvosát, 8. tartós panaszoknál szintén jelentkezzen szakembernél, 9. (nőknél) vegyen részt rendszeresen nőgyógyászati vizsgálaton, 10. (szintén nőknél) ellenőrizze emlőit.
Úgy gondolom, egészségünk és a korai felismerés érdekében érdemes megfogadni ezeket a tanácsokat.