Az intézmény az egykori fogadó épületében, a Bede szélen, közel a Szent Hubertus parkhoz kapott helyet 2002-ben. Termeiben a látogatók megismerkedhetnek hazánk különböző vadászható vadfajaival, a vadászati eszközökkel és a felelős vadgazdálkodás fontosságával. Az erdő fáit, cserjéit és virágait, az ehető és mérges gombákat is bemutatja a kiállítás, de láthatók kőzetek, kövületek és ásványok is. A tárlat telefonos bejelentkezés után látogatható, jelenleg azonban átalakítás alatt áll, ezért egy- másfél hónapig zárva tart.
A Ceglédi Természetrajzi és Vadászati Múzeum alapítója, Újházi György az oktatást, a szemléletformálást legalább olyan fontosnak tartja, mint az ismeretterjesztést, ezért az épület berendezésénél arra törekedett, hogy az intézmény mindkét célnak egyaránt megfeleljen. A Bede széli házban tehát kihelyezett tanóra is tartható.
A múzeumalapító szerint ez nagyon fontos, mert a fiatalok zöme nem ismeri a környezetét. Márpedig ha nem ismerjük, nem tudhatjuk, mit szükséges védenünk, mik azok a természeti értékek, amelyekre nagyon fontos odafigyelnünk, mert létük nélkül az ember léte is kérdéses. „Ez inspirált arra, hogy a természetben szerzett tapasztalataimat, gyűjtött érdekességeket mások számára is láthatóvá tegyem” – fogalmazott Újházi György.