Mitől lesz veszélyes a plüssmaci szeme?

Nincs könnyű feladatunk manapság, ha a zsebünknek és a gyermekünk érdeklődésének megfelelő, biztonságos játékot akarunk vásárolni.

2013. 06. 03. 11:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első és egyik legfontosabb szempont, hogy milyen korú gyermeknek szeretnénk játékot vásárolni. Amennyiben három év alatti a gyermek, célszerű baba-mama áruházakat, szakboltokat felkeresni, ahol kiemelten odafigyelnek a vásárlókra, és minden esetben igyekeznek segítséget nyújtani.

Három év alatti gyermekeknek szánt játékok esetén figyelemmel kell lenni arra, hogy a kicsik mindent megfognak, szájba vesznek, esetlegesen lenyelhetnek. A szabályok szerint ezért ilyen életkorú gyermekeknek szánt játékok, ruházatok nem tartalmazhatnak könnyen leszedhető, kisméretű alkatrészeket, díszeket, hiszen lenyelésük balesettel, fulladással, bélelzáródással járhat. A pici elemekre szedhető eszközök mellett kerüljük az éles, hegyes részekkel rendelkező játékokat is.

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) rendszeresen vizsgálja a bébi- és gyermekjátékokat. Amennyiben a leszakadó, leváló rész belefér a kisalkatrészek vizsgálóhengerébe, az azt jelenti, hogy veszélyes a játék a kisgyermekek számára. Így a könnyen leszakadó gombszem, a leváló mágneses vég vagy a tapadókorong okozhat végzetes kimenetelű balesetet is.

 

Tekintse meg az MNO e témakörben készített videóriportját, melyet az NFH Mechanikai és Villamos Laboratóriumában forgattak:

Tipp: ha olyan játékot vásárolt, melyről otthon látva úgy gondolja, veszélyes lehet valamilyen okból (pl. csekély erőhatásra leváló kis alkatrészek, gyenge szegélyvarrás), bevizsgáltathatja a hatóság erre szakosodott laborjában. Ennek részleteiről és feltételeiről itt tájékozódhat.

Fontos, hogy olyan játékot vásároljunk, mely a gyermek egyéni adottságainak és érdeklődésének is megfelel. A korcsoportjelöléssel jelzi a gyártó, hogy a játékot milyen korosztálynak szánta. Keressük továbbá a játékokon a CE jelölést, mely a megfelelőséget jelzi. Ha ez hiányzik, akkor az eszközt vagy nem gyerekeknek készítették, illetve a használata vélhetően nem biztonságos gyermekek számára.

Tipp: piaci és utcai árusoktól az alacsony ár ellenére sem tanácsos vásárolni, a gyanúsan olcsó játék valószínűen gyengébb minőségű, hamar elromlik, és valószínűleg panasszal sem fogunk tudni élni, hiszen az utcai árusok gyakran változtatják helyüket.

A játékok a legkiszolgáltatottabb fogyasztói csoport számára készülnek, így joggal várható el, hogy megbízhatók, tartósak, biztonságosak legyenek. Különösen így van ez a gyermekhordó játékjárművek esetében, mivel a nem megfelelő szilárdságú és stabilitású, illetve nem megfelelő fékhatású eszközök balesetet okozhatnak. A gyermekek testi épségének megóvása érdekében lényeges tehát kiemelt figyelmet fordítani annak ellenőrzésére, hogy a termék teljesíti-e a magas biztonsági szint követelményeit. Az NFH vizsgálati jelentését e témakörben itt olvashatja.

A gyermekkerékpároknál elsősorban a fék tekintetében fennálló problémák jelentik a súlyos kockázatot. Ezenkívül – szakmai háttér hiányában – érdemes odafigyelni az alábbi szempontokra is:

Amennyiben a biciklit játékként hozzák forgalomba, úgy az előírások szerint el kell látni a következő figyelmeztetéssel: „Védőfelszereléssel használandó! Közúti forgalomban nem szabad használni.” Emellett a használati utasításnak emlékeztetnie kell arra, hogy a játékot óvatosan kell használni, mivel nagy ügyességet igényel, hogy így elkerülhetők legyenek az esések, ütközések. Az ajánlott védőfelszerelésre (sisak, kesztyű, térd- és könyökvédő stb.) vonatkozóan is útmutatást kell adni.

A hatóság által letiltott kerékpárokról szóló közleményeket itt olvashatja.

Az NFH témavizsgálati ellenőrzése során tíz, biztonságossági szempontból gyanúsnak vélt játékból nyolc valóban veszélyesnek bizonyult. A veszélyes játékok mindegyike tapadókorongos lövedéket tartalmazott, a lövedékek tapadókorongja a vizsgálatok során az előírtnál kisebb erő hatására levált a szárról. Mivel a tapadókorongot a gyermekek megnyálazzák a jobb tapadás céljából, előfordulhat, hogy a használat során a leváló tapadókorongot véletlenül beszippantja a gyermek, ami fulladást okozhat. Az is okozhat problémát, ha a lövedékes játék egészségre káros anyagot tartalmaz. Az NFH által letiltott játékpisztolyok listáját elérheti innen.

Játékvásárlásról szóló előző írásunkat az MNO oldalain itt olvashatja.

További hasznos információk: nfh.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.