A magyar gyakorlatot vette át az Európai Unió

A Magyar Nemzeti Bank a járvány magyarországi megjelenése után azonnal javasolta a tőke- és kamatfizetési moratórium elrendelését a gazdasági károk mérséklése érdekében.

Forrás: MTI2020. 03. 26. 16:26
null
Budapest, 2016. január 3. A régi (fent) és a megújított húszezer forintos bankjegy. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2014 és 2018 között folyamatosan újítja meg a jelenlegi bankjegysorozat címleteit. A 10 000 forintos után a második elem a megújított 20 000 forintos bankjegy, amelyet 2015. december 14-tõl hozott forgalomba a bank. A régi húszezres bankjegyek 2016 végéig használhatók fel a készpénzforgalomban. MTVA/Bizományosi: Faluldi Imre *************************** Kedves Felhasználó! Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemû – különösen szerzõi jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó készítõje közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelõssége e körben kizárt. Fotó: Faluldi Imre
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország gyakorlatát vette át az Európai Unió a koronavírus miatti likviditási nehézségek kezelése terén azzal, hogy nem minősítette jelentősen megnőtt hitelkockázatnak a lakosság és a vállalatok banki hiteltörlesztési moratóriumát – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtökön az MTI-vel.

Emlékeztetnek: a jegybank a járvány magyarországi megjelenése után azonnal javasolta a tőke- és kamatfizetési moratórium elrendelését a gazdasági károk mérséklése érdekében. A kormány gyors intézkedése a lakosság és a vállalkozások likviditási nehézségeinek enyhítését szolgálta, a bankszektor stabilitásának megőrzése mellett.

Hozzátették: az MNB a kezdetektől azt az álláspontot képviselte, hogy a moratórium önmagában nem okozza az ügyletek IFRS9 sztenderd szerinti „hitelkockázatban bekövetkezett jelentős növekedését”, vagyis a stage2-es besorolást.

Ezt a szakmai álláspontot ezután az Európai Unió (EU) is magáévá tette. Ennek figyelembevételével fogadták el és kommunikálták az uniós felügyeleti hatóságok – az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) és az Európai Bankhatóság (EBA) – az európai szinten támogatott irányelveket az általános moratóriumok kezelésére.

Az IFRS 9 a pénzügyi intézmények jelentős része – így a hitelintézetek, tőkepiaci szereplők – által kötelezően alkalmazandó nemzetközi pénzügyi beszámolási sztenderdek szerinti számviteli nyilvántartás. Ennek segítségével kell 2018 óta besorolniuk az adott intézményeknek a különböző pénzügyi eszközeik kockázatosságát.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.