1848–49: kalandok a levéltárban

A levéltár megmutatja: Kossuth által írt függetlenségi nyilatkozat, Petőfi-kéziratok és az áprilisi törvények.

rKissNelli
2014. 03. 15. 5:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Petőfi Sándorról tudjuk, hogy nem szívesen vette figyelembe a hierarchiát, legyen szó a társadalmi ranglétráról – elég csak a Szendrey Júliával kötött házasságára gondolni – esetleg egy folyóirat tekintélyéről. Nem csoda, hogy rövid katonai pályáját a feletteseivel való összetűzések tarkították. Az irodalomtörténet szempontjából is nagyon értékes az a levél, amelyben a költő lemond századosi rangjáról, mert az öltözködési előírások be nem tartása miatt összekülönböztek Mészáros Lázárral. Ezt örökíti meg a Nyakravaló című versben.

A hivatalos levelet a hadügyminiszternek címezte a költő, a hadügyminisztérium iratanyagával került a levéltárhoz, akárcsak Petőfi a képviselőháznak írott levele, amelyben Csatadal című költeményét küldte, hogy azt sokszorosítsák és a honvédek lelkesítésére használják, mint Franciaországban a Marseillaise kinyomtatott példányait. Az akkori hatóságok irattárai számos más olyan iratot is őriztek, amelyek ma a legnagyobb becsben tartott történelmi dokumentumok: például az áprilisi törvényeknek a király által szentesített példányát, amit most mutatnak be először a nagyközönségnek, vagy a függetlenségi nyilatkozat Kossuth Lajos által írt tervezetét.

Kossuth neve nyilván nemcsak itt bukkan fel a hivatalos dokumentumokban, hanem például az első népképviseleti országgyűlési választás iratai között is, amelyekből kiderül, hogy a Budapest belvárosi választókerület közfelkiáltással választotta meg őt követéül. És látható lesz március 15-én az a levél is, amelyben Kossuth lemond és Görgey Artúrra ruházza át a főhatalmat.

 

Az 1948–49-es forradalom és szabadságharc során keletkezett iratoknak kalandos sorsa volt. A kormányzat többször költözött a szabadságharc alatt, ezért irattárából sok minden megrongálódott, elveszett. A szabadságharc leverése után pedig a császári hatóságok lefoglalták és Bécsbe szállították az iratokat, ezek is a megtorlások alapjául szolgáltak. A hazahozataluk a Monarchia felbomlásáig szóba sem jöhetett, hiszen az uralkodó, Ferenc József személyesen is érintett volt a történetben.

Az agyonhallgatott dokumentumok sorsát csak a Monarchia felbomlásakor rendezték egy levéltári szerződéssel. A magyar vonatkozású iratok visszakerültek Magyarországra, és – mivel központi szervek iratanyagáról van szó – levéltári őrzésbe kerültek. Németh György főlevéltáros elmondása szerint a birtokukban vannak ezenkívül olyan anyagok is, amelyek nem állami szervek működése során keletkeztek, de szorosan kötődnek a szabadságharchoz. Ilyen például a Görgey és a Klapka család hagyatéka, amelyekhez adományozás útján jutott a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára.

Ezeken kívül is sok más eredeti dokumentumot láthat a közönség a budai Várban, a Bécsi kapu téri palota Lovagtermében március 15-én, a levéltár idén harmadszor megrendezett családi napján. Az állomásos játékban a szabadságharc eseményein haladhatnak végig időrendben a látogatók. Felnőttekre és gyerekekre szabott feladatok megoldásával gyűjthetnek pecséteket a XIX. századi minták alapján készült útlevélbe. Az utazás a toborzással és a besorozással kezdődik és a komáromi menlevél vagy a ’48-as obsitlevél kiadásával ér véget.

Közben kiderül, milyen egyenruhája volt egy honvédnek és egy huszárnak, hogyan töltötték meg a XIX. századi fegyvereket, milyen szakmák, céhek biztosították a fegyverutánpótlást, és az is, hogy el tudjuk-e olvasni Kossuth Lajos kézírását, kiismerjük-e magunkat a szabadságharc helyszínein, esetleg a korabeli választókerületek között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.