A megmozdulás szervezői, a felvidéki magyarság szervezeteinek képviselői széles körű párbeszédre szólítottak fel az intézmények jövőjéről, hiszen „a közoktatási törvénnyel és annak következményeivel a nyelvi és a kulturális sokszínűség elismerését kérdőjelezi meg a szlovák kormány” – mutatott rá Pék László a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének (SZMPSZ) elnöke.
A török hódoltság idején éppúgy, mint most a templom és az iskola a magyarság megmaradásáért folytatott harc legfontosabb színtere a Kárpát-medencében – jelentette ki Orbán Viktor kormányfő a felvidéki Rimaszombatban, a helyi református templom felújításának befejezése alkalmából tartott hálaadó istentiszteleten. A miniszterelnök szerint „a felvidéki magyarság is, hitem szerint csak akkor maradhat meg magyarnak, ha képes nyelvét, hitét és identitását megőrizve szülőföldjén élni.”
Bár a szlovák kormány az intézkedést az oktatás hatékonyságának növelésével és a takarékoskodás szükségességével indokolja, máig nem számszerűsítette, milyen összeget akar a kis iskolák leépítésével megtakarítani – hangoztatta Érsek Árpád a Most-Híd szlovák-magyar párt parlamenti képviselője.
A. Szabó László, a Magyar Közösség Pártjának (MKP) oktatásügyi alelnöke elmondta, hogy a kistelepüléseken sok esetben az iskola a kultúra egyetlen letéteményese, így „ez a törvény nemcsak az iskoláink ellen irányul, hanem településeink, önkormányzataink és a magyar közösség elleni támadás is" – szögezte le.
A tiltakozó megmozdulást a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége, a Csemadok, a Magyar Közösség Pártja (MKP), a Most-Híd szlovák-magyar párt, valamint a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala szervezte. A tüntetés nem sokkal a közoktatási törvény módosításáról szóló parlamenti voksolás előtt ért véget – a szlovák parlament egyébként elfogadta az iskolák megszüntetéséről szóló törvénymódosítást.
Az MKP már februárban aláírásgyűjtésbe kezdett a kis iskolák megmentéséért, miután kiderült, hogy a magyar tanítási nyelvű iskolák egyharmadát anyagi megfontolásokból megszüntetné a szlovák kormány. Egyébként nyár óta egyeztetést folytattak a tárcával a magyar érdekvédelmi szervezetek, eredménytelenül, ezért szervezték meg a tüntetést a negyven magyar tanítási nyelvű iskola megszűnése ellen.