Az amerikai kormányok szájról szájra adják át az afrikai jólét kérdését

Oroszország washingtoni nagykövete szerint a Fehér Ház semmit sem tesz a gabonamegállapodás újraindulásáért.

Magyar Nemzet
2023. 08. 09. 9:18
ERDOGAN, Recep Tayyip
Isztambul, 2022. november 17. A 2022. november 2-i képen az ukrán gabonát szállító Zante teherhajó érkezik az isztambuli teherkikötõbe. November 17-én Ukrajna és Oroszország 120 nappal meghosszabbította az ukrán gabona fekete-tengeri exportjáról szóló megállapodást, amely a napokban járt volna le. Recep Tayyip Erdogan török elnök szerint az utóbbi négy hónapban több mint 11 millió tonna gabonát exportáltak az ukrán kikötõkbõl. MTI/EPA/Erdem Sahin Fotó: Erdem Sahin
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államoknak is felelősséget kellene vállalnia a fekete-tengeri gabonamegállapodás hibáiért, ám az amerikai adminisztráció ehelyett harmadik országokon keresztül próbálja meggyőzni Moszkvát, hogy térjen vissza az egyezményhez – erről beszélt a napokban Oroszország Washingtonba akkreditált nagykövete újságírói kérdésre válaszolva. Az amerikai kormányzat ugyanis azt sürgeti, hogy a kezdeményezés újrainduljon, ám az orosz álláspont szerint a Fehér Ház nem igazán akar ezért tenni semmit – tekintettel arra, hogy az orosz mezőgazdasági termékek továbbra sem férnek hozzá a világpiachoz.

Anatolij Antonov közölte, még akkor is nehézségekkel szembesülnek, ha ingyen szállítanának műtrágyát olyan térségekbe, ahol szükség van rájuk.

Vlagyimir Putyin orosz elnök továbbá 25-50 ezer tonna gabona ingyenes, az afrikai országokba történő szállítását is bejelentette, ám az orosz diplomata szerint a felajánlás kellőképpen szúrja Washington szemét. Válaszában aláhúzta, ez egy újabb megerősítése annak, hogy az Egyesült Államok kormánya szájról szájra adja a legszegényebb országok jólétének kérdését. Antonov szerint a Fehér Ház az orosz elnök nagylelkű gesztusára – amelynek célja az afrikai élelmezésbiztonság megerősítése – adott mérgező reakciójáról van szó.

Úgy tűnik, időbe telik megemészteni a Vlagyimir Putyin orosz elnök által korábban bejelentett 25-50 ezer tonna ingyenes gabona szállítását a baráti kontinens országaiba

– fogalmazott Antonov.

Azt javasolnánk a ruszofóboknak: ha nem tetszik, amit Oroszország csinál Afrikában, csinálják jobban. Mutassa meg az Egyesült Államok, hogy mennyire törődik az afrikai nép jólétével – de nem különféle szlogenekkel, hanem konkrét tettekkel. Ha az ingyenes orosz gabonaszállítást jelentéktelennek gondolja, akkor gondoskodjon a mezőgazdasági termékek nagyobb szállítmányairól, Afrika igényeihez mérve

– hangsúlyozta az orosz nagykövet.

A tavaly júliusban megkötött fekete-tengeri gabonamegállapodás múlt hónapban ért véget Oroszország kilépésével, az egyezmény értelmében Ukrajna a fekete-tengeri kikötőből gabonát szállíthatott a rászoruló országokba. A gabonafolyosó megszűnése óta a nemzetközi közösség annak újraindításán dolgozik. Legutóbb Recep Tayyip Erdogan török elnök közölte Putyinnal, hogy a fekete-tengeri gabonafolyosó hosszú időn át tartó leállítása senkinek sem használ – számolt be az MTI a török államfői hivatal kommunikációs igazgatóságára hivatkozva. Ankara hangsúlyozta, a legnagyobb kárt a gabonára szoruló, alacsony jövedelemmel rendelkező országok szenvedik el.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter múlt héten a világ országait arra kérte, igyekezzenek nyomást gyakorolni Moszkvára annak érdekében, hogy felhagyjon az ukrán gabona „zsarolásként való használatával, és ne használja eszközként a világ éhező és kiszolgáltatott embereit”. Matthew Miller, az amerikai külügyminisztérium szóvivője pedig már a török–orosz egyeztetésekre reagálva azt mondta, az Egyesült Államok támogatja, hogy a török fél nyomást gyakoroljon Oroszországra, hogy újraindítsák a gabonaegyezményt.

Szakértők egyébként nem tartják kizártnak, hogy Moszkva visszatér a megállapodáshoz, ám azt feltételekhez köti. Putyin egyebek mellett azt kérte a Nyugattól, hogy a szankciók ne terjedjenek ki az orosz gabona és a műtrágya világpiaci szállítására, indítsák újra a mezőgazdasági gépek és a műtrágyaipar alkatrészeinek szállítását Oroszországba, emellett biztosítsák az élelmiszer-ellátás valamennyi logisztikai hátterét.

Borítókép: A 2022. november 2-i képen az ukrán gabonát szállító Zante teherhajó érkezik az isztambuli teherkikötőbe (Fotó: MTI/EPA/Erdem Sahin)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.