Újabb ország szakítja meg kapcsolatait Tajvannal

Az óceániai ország az „egy Kína” elve alapján döntött a Pekinggel történő kapcsolatfelvétel mellett.

Forrás: MTI2024. 01. 15. 9:16
CAJ Jing-ven; LAJ Csing-tö
Tajpej, 2024. január 13. Caj Ing-ven leköszönõ tajvani elnök (k) beszél Laj Csing-tö tajvani alelnök, a kormányzó, függetlenségpárti Demokratikus Haladás Párt (DPP) elnökjelöltje (b) és Hsziao Pi-kim alelnökjelölt társaságában a párt eseményváróján Tajpejben 2024. január 13-án, miután a DPP megnyerte az elnökválasztást. MTI/EPA/Daniel Ceng Fotó: Daniel Ceng
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nauru megszakítja diplomáciai kapcsolatait Tajvannal és a Kínai Népköztársasággal kezdeményez kapcsolatfelvételt – jelentette be hétfőn a csendes-óceáni szigetország elnöke, David Adeang Facebookon közzétett videóüzenetében. A hírt Tajpej megerősítette. Közleményében a yareni kormány kiemelte: az „egy Kína” elve alapján döntött a Pekinggel történő kapcsolatfelvétel mellett, s hozzátette, hogy a változás „Nauru fejlesztése irányában tett fontos lépés”.

Sajtótájékoztatóján Tien Csung-kvang tajvani külügyminiszter-helyettes megerősítette a hírt és azt vetette Kína szemére, hogy pénzügyi támogatás ígéretével vette rá Naurut a lépésre, amelyet egyébként rajtaütésszerűnek nevezett. „Kína támadást akar intézni a demokrácia és a szabadság ellen, amelyre a tajvani nép oly büszke” – jelentette ki.

Nauru a függetlenségpárti Laj Csing-tö győzelmét hozó tajvani elnökválasztás után két nappal tette meg a bejelentést.

A kínai külügyminisztérium üdvözölte a naurui bejelentést, és leszögezte: kész új fejezetet nyitni a csendes-óceáni állammal való kapcsolataiban. „A naurui kormány döntése újabb bizonyíték arra, hogy a világ az »egy Kína« elv mellé áll és hogy a történelem is erre halad” – jelentette ki a tárca egyik szóvivője.

Ezzel 12-re csökkent azon országok száma, amelyek Tajvant önálló államként ismerik el, beleértve a Vatikánt is. Az alig 12 500 lakosú, 21 négyzetkilométernyi Nauru volt az utolsó csendes-óceáni állam, amely Peking helyett Tajpejben tartott fenn diplomáciai képviseletet.

Legutóbb, tavaly márciusban Honduras jelentette be, hogy megszakítja Tajpejjel ápolt diplomáciai kapcsolatait és Pekingben nyit nagykövetséget. Kína szakadár tartományának tekinti az 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező Tajvant, és Peking korábban leszögezte: ha kell, erővel valósítja meg az újraegyesítést.

Borítókép: Caj Ing-ven leköszönő tajvani elnök (k) beszél Laj Csing-tö tajvani alelnök, a kormányzó, függetlenségpárti Demokratikus Haladás Párt (DPP) elnökjelöltje (b) és Hsziao Pi-kim alelnökjelölt társaságában a párt eseményváróján Tajpejben 2024. január 13-án, miután a DPP megnyerte az elnökválasztást (Fotó: MTI/EPA/Daniel Ceng)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.