Így látta Oroszország a párizsi merényletet

„Ismét az Ivánoknak kell megmenteniük a világot.”

Stier Gábor
2015. 11. 15. 18:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Véres karneválnak, régi stílusú Halloweennek nevezi a Párizsban történteket az Izvesztyija publicistája. Ahogy Igor Karaulov fogalmaz, a gonosz erők péntek éjjel feltörtek az alvilágból és úgy randalíroztak a városban, mint a jövő urai. Szemtelen magabiztossággal, fölényesen lövöldöztek éttermekben, az utcákon, s betértek a Bataclan klubba, ahol Kalasnyikovokkal rendeztek valóban halálos koncertet. Erre a szerző szerint csak egy válasz adható. Európának meg kell mutatnia, hogy nem fél. Ennek érdekében pedig össze kell fogni. Erre hívta fel a figyelmet a Párizsban történtekre reagálva Vlagyimir Putyin is, aki arról beszélt, hogy e terrortámadások megkövetelik az egész nemzetközi közösség valódi összefogását a szélsőségesség elleni hatékony küzdelemben. Moszkva arra számít, hogy a párizsi tragikus események lökést adnak az Egyesült Államoknak és más NATO-tagországoknak, hogy megváltoztassák szemléletüket a terrorizmus elleni harcban. Ahogy Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes fogalmazott, ez a tragédia remélhetőleg mindent a helyére tesz, s a Nyugat átértékeli a prioritásai sorrendjét. S hogy miképp, azt egy másik publicista, az ismert író, Eduard Limonov mondta ki arról elmélkedve, hogy „ismét az Ivánoknak kell megmenteniük a világot”. Egy szó, mint száz, Oroszország a történtekben annak a régóta hangoztatott tételnek az igazolását is látja, hogy nélküle nem képzelhető el Európa biztonsága, így Moszkvát nem lehet elszigetelni, hanem együtt kell működni vele. A II. világháborút idézi a Nyezaviszimaja Gazeta főszerkesztője, Konsztantyin Remcsukov is, azt boncolgatva, hogy akkor a nácik, most az Iszlám Állam üzent hadat a civilizált világnak. S most is hasonló választ kell adni, ez pedig az összefogás, amelyből nem maradhat ki Oroszország sem.

Moszkva azonban már nem igazán bízik a Nyugatban. Ezt jelzik azok a keserű megjegyzések is, amelyekkel a szolidaritás megnyilvánulásaként trikolórba borult Facebookot illetik. Mint több elemző is felrója: az orosz utasszállító gép tragédiája után hol volt ez a szolidaritás? Nem öltöztette senki az orosz nemzeti színekbe a profilképét sem akkor, sem pedig libanoni vagy iraki színekbe az Iszlám Állam bejrúti és bagdadi merényletei után. De az ismert elemző, Szergej Markedonov azzal sem ért egyet, hogy most mindenki a civilizációk háborúját emlegeti, hiszen mint mondja, a civilizáció nem két színű, ráadásul rengeteg muszlim sem örülne, ha az Iszlám Állam barbár receptjét kényszerítenék rá. Az általánosítás, a muzulmán világ ilyetén leegyszerűsítése szerinte csak a dzsihadisták malmára hajtja a vizet.

A Párizsban történtek más miatt is rossz emlékeket idéznek az oroszokban, akik az elmúlt negyed században terrorakciók sorát élték át. S élik át ma is, hiszen az év első felében a Kaukázusban 69-en haltak meg merényletek következtében. Annak ellenére, hogy a legelszántabb dzsihadisták jelenleg az Iszlám Állam soraiban harcolnak. Ahogy tehát Igor Malcev író megjegyzi, a párizsi robbantások két európai fővárosban űzték ki igazán az álmot a vezető politikusok szeméből. Az egyik Berlin, a történtek politikai áldozata akár maga Angela Merkel is lehet, s Moszkvában, ahol a terrorizmusra mindenki összerezzen egy kicsit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.