„Ez minden bizonnyal egy pozitív lépés, de attól tartunk, hogy túl kevés és túl későn jött” – hangsúlyozta az ellenzéki Szíriai Nemzeti Koalíció (SZNK) egyik szóvivője. Luay Szafi a francia hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta: a szíriai nép „csalódott”. Az emberek abban bíztak, hogy „a demokráciák törődnek azokkal, akik a demokráciáért harcolnak” – fogalmazott Szafi. A szóvivő kitért arra is, hogy a Bassár el-Aszad szíriai elnök ellen küzdő felkelőknek garantálniuk kellene a polgári lakosság biztonságát. „A fegyver is egy szempont, de mi az EU-tól komolyabb hozzáállást és határozottabb döntést vártunk volna” – tette hozzá.
Luaj al-Mekdad, a Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) szóvivője eközben azt követelte a nemzetközi közösségtől, hogy a fegyvereket, amilyen gyorsan csak lehet, juttassák el a felkelőkhöz. Kedden Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes annak az aggodalmának adott hangot, hogy a Szíriába irányuló fegyverszállítások tilalmának feloldása rontja az esélyét a válság békés rendezését célul kitűző nemzetközi tanácskozás összehívásának. Az európai uniós tagállamok külügyminiszterei nem jutottak egyezségre hétfői tanácskozásukon a szíriai fegyverembargó meghosszabbításáról, ezért az intézkedés június elsejével hatályát veszti. A tagállamok azonban a következő két hónapban még nem szándékoznak fegyvert küldeni a polgárháború sújtotta országba, nehogy azzal kockára tegyék a konfliktus megoldását célzó amerikai–orosz kezdeményezést.
Izrael tudni fogja, mit tegyen, ha Oroszország Sz–300 típusú légvédelmi rendszereket szállít Szíriának – közölte kedden Móse Jaalon izraeli védelmi miniszter a parlament védelmi és külügyi bizottságának ülése után. A miniszter szerint a rakéták még nem hagyták el Oroszországot. Jaalon közlése ellentmond a légvédelmi erők parancsnoka múlt heti kijelentésének, aki szerint „úton vannak” a Bassár el-Aszad elnök rendszerének szánt Sz–300-as rakéták.
Moszkva kedden védelmébe vette az Sz–300-as rakéták szállítását, mondván, hogy a csúcstechnológiát képviselő, repülőgépek és rakéták lelövésére alkalmas rendszer elrettentő erőt jelent egy esetleges külföldi beavatkozással szemben. „Stabilizációs tényezőnek tekintjük ezt a szállítást” – jelentette ki Moszkvában Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes. Május 14-én Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő próbálta meggyőzni Vlagyimir Putyin orosz elnököt arról, hogy ne szállítson ilyen fegyvert Szíriába. Netanjahu arra is felhívta a figyelmet, hogy az Sz–300-asok a Hezbollah kezére juthatnak, ami megakadályozná az izraeli légierőnek a libanoni légtérben történő szabad manőverezését.