Fideszhez közeli szakértőkről, milliárdos visszaélésekről és zsebpénzként kiosztott műértői díjakról írt szombati cikkében az Átlátszó.hu. A tényfeltáró lap a Magyar Nemzeti Bank által elindított, a hazánkhoz köthető műkincsek visszaszerzésére és itthon tartására létrehozott Értéktár programot világította át. Mint írják, az előtérben súlyos milliárdok cserélnek gazdát, sokszor indokolatlanul, a háttérben pedig kormányhű szakértők tömik tele a zsebüket.
Elsőként a Pákh Imre tulajdonában lévő Golgota című Munkácsy-festmény körüli botrányt elevenítik fel, majd emlékeztetnek rá, hogy az Értéktár programban 4,5 milliárd forintért megvásárolt Tiziano-festményért tíz éve a jelenlegi ár alig 3 százalékát fizették egy árverésen. És ha ez még nem lenne elég, Róna Péter, az MNB felügyelőbizottsága volt tagjának nyilatkozatára hivatkozva – aki szerint a jegybank műkincsvásárlása tiltott monetáris finanszírozás – sejtetni engedik, hogy az Értéktár programban törvénytelen eszközökkel és ellenőrizetlenül költenek el milliárdokat.
Mindehhez sok szállal a Fideszhez köthető szakemberek asszisztálnak súlyos összegekért – írja a lap. Kifejtik, hogy az Értéktár program mellett működő tanácsadó testület tagjai eddig 27 millió forintot vihettek haza munkájukért. Baán László, a Szépművészeti Múzeum igazgatója, a Városligetbe tervezet múzeumi negyed miniszteri biztosa mellett a Forster-központtól a sikertelenség miatt az Iparművészeti Múzeum igazgatói székébe száműzött Cselovszki Zoltánt, valamint a Nemzeti Múzeum főigazgatóját, Csorba Lászlót is megemlíti a cikk.
A lap szerint szintén a kormánypárthoz köthető a program vezetője, az MNB alelnöke, Gerhardt Ferenc, akiről nem mulasztják el megemlíteni, hogy vagyonnyilatkozatában nagyvonalúan kihagyta a bank alapítványaiból származó jövedelmét, illetve hogy civilként is komoly műgyűjtő.
A programban megvásárolt műkincsek értékbecslőit is számba veszi a cikk. Mint írják, a becsüsök máskor sok százezres szakértői díjért dolgoznak, most azonban társadalmi munkában folytatnak szakértői tevékenységet az MNB-nek. A cikk szerzője kiemeli Virág Juditot, aki a saját galériája vezetőjeként meghatározó szereplője a hazai műkincspiacnak, ennek ellenére függetlennek mondott szakértőként áll az állam rendelkezésére. Hozzáteszi azt is, a központi bank Virág Judit férjétől, Törő Istvántól 1,1 milliárd forint értékben vásárolt egy ezüst érmegyűjteményt.
Végezetül emlékeztetnek, hogy az MNB előző felügyelőbizottsága tavaly erősen bírálta az Értéktár programot. A bizottságot 2015 nyarától Papcsák Ferenc, volt fideszes képviselő, egykori zuglói polgármester vezeti. Első lépésként ő is vizsgálatot indított a műkincsvásárlások kapcsán, az erről szóló jelentés novemberre készülhet el.