Bohács Zsoltnak, a Fidesz 2010 és 2014 közti országgyűlési és önkormányzati képviselőjének ügyvédi irodája látja el a Lombard Lízing Zrt. képviseletét egy devizahiteles adóssal szembeni perben – tudta meg a Magyar Nemzet. A bíróságon a szegedi székhelyű pénzintézet azt szeretné elérni, hogy az adós ne minősüljön fogyasztónak, s így vele szemben a Lombardot ne terhelje az elszámolási kötelezettség. A pénzintézet álláspontja ugyanis, hogy bár az adós magánszemélyként vette fel a hitelt személygépkocsija megvásárlásához, munkaköréből fakadóan nem állapítható meg, hogy nem üzletkötői munkájához használta. Ezért szerintük ez az adós nem tekinthető fogyasztónak, azaz nem is jár neki vissza pénz.
A Lombard ügyfele értetlenül áll az eljárás előtt. Kérdésünkre elmondta, több mint nyolc éven át fizette hitelét, és a felvett 3,5 millió forint kölcsön után már több mint ötmilliót visszafizetett, de további 2,5 milliót követelnek tőle. Hangsúlyozta, magánszemélyként vette fel a kölcsönt, az autót pedig hétköznapi használatra vette, bár munkába is azzal járt. Ez utóbbit – az adós állítása szerint – kifogásolta is a Lombard, mondván, nem magánhasználatra, hanem közvetve pénzkeresésre, tehát kereskedelmi céllal használta az autót. A hitelszerződés megkötésekor azonban senki nem hívta fel a figyelmét arra, hogy mire használhatja a gépkocsit. Hozzátette: munkája során vállalati autót használt, így a Lombard érvelése nem is lehet helytálló.
Az ügy pikantériája, hogy a hitelszerződések fogyasztói minősítéséről Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is egyértelműen állást foglalt korábban az adósok mellett. Kiderült ugyanis, hogy a pénzintézet azokat az ügyfeleit, akik kishaszongépjárművet vagy platós terepjárót vásároltak hitelre, nem tekinti fogyasztónak, vagyis nem is akar elszámolni velük. Érvelésük szerint ugyanis a gépjárművek jellegéből fakadóan nem fogyasztási célt szolgálnak.
Az eset után Rogán Antal teljes körű vizsgálat megindítására kérte a jegybankot, s közölte, hogy a jogszabály egyértelmű: a Lombard Lízingnek és minden más cégnek is el kell számolnia minden olyan autóhitelessel, aki magánszemélyként vette fel a hitelét. Hozzátette, „ebben nincs mérlegelési lehetőség”. Az MNB közleményben hangsúlyozta, hogy az elszámolással érintett fogyasztói kölcsönszerződés fogyasztói jellege utólag nem vizsgálható felül. Azaz a Lombard nem teheti meg, hogy utólag változtasson adósai minősítésén.
Megkerestük Bohács Zsoltot, akinek az ügyvédi irodája képviseli az ügyben a Lombardot. Kérdésünkre az előző ciklus fideszes országgyűlési és önkormányzati képviselője azt állította, már nem foglalkozik aktív politizálással. Mint mondta, semmilyen szinten nem érintett a politikában. Ehhez képest a szegedi Fidesz elnökétől megtudtuk, hogy jelenleg is Bohács a nagyobbik kormánypárt választókerületi elnöke Csongrád megyében.
Bohács a pert nem kommentálta, viszont általánosságban elmondta, a bíróság feladata megállapítani, hogy egy adós fogyasztónak minősül-e, vagy sem. Kiemelte, ezért vannak a független bíróságok, azok döntései az iránymutatók mindenki számára. A 2002 óta fideszes politikus tehát nem osztja pártja meglehetősen határozott álláspontját. Az ügyben kerestük a Fidesz-frakció sajtóosztályát, ám lapzártánkig nem tudtuk elérni őket.
Az adós jogi képviselője egyébként a jegybankhoz fordult panasszal, továbbá a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságot (NAIH) is megkereste. Kérdéseinkkel kerestük az MNB-t és a NAIH-ot is, hogy vizsgálják-e az adós bejelentését, illetve mi várható ügyében, ám tegnap nem kaptunk válaszokat.
Bihari Krisztina lapunknak azt mondta, amíg nem szabályozzák jogszabályban az elszámolás folyamatát és a fogyasztók minősítését, addig a pénzintézetek meg fognak próbálni kibújni az elszámolás alól.