Hazugságon kapták Bajnai Gordonékat

Az Együtt–PM múlt héten még azt állította, hogy a Bajnai család egyetlen tagjának sem volt a magyar állammal üzleti kapcsolata.

Magyar Nemzet
2013. 06. 27. 2:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután a Bajnai Gordon vezette Együtt–PM választási szövetség tagadta, hogy Bajnai családjának és a volt kormányfőnek bármilyen üzleti kapcsolata lett volna a magyar állammal, súlyos ellentmondásba keveredett. A Heti Válasz ugyanis kiderítette: az Együtt vezetőjének édesapja, Bajnai György már egy évvel Nagy Imre 1989. júniusi újratemetése előtt pénzügyi céget alapított Creditum Kft. néven, amelybe a magas rangú ÁVH-sként és a Mikroszkóp Színpad nevettetőjeként jegyzett Komlós János fia is beszállt.

Az alapítói körben – mások mellett – ott volt még az Általános Vállalkozási Bank, a Kisvállalkozási Bank és egy takarékszövetkezet, vagyis maga az akkori állam. A Creditum rögvest jogot kapott a Kereskedelmi Minisztériumtól, hogy „konvertibilis elszámolású viszonylatokban”, tehát külföldieknek tanácsadó szolgáltatást nyújtson. A kft. a rendszerváltás után már privatizációs tanácsadással, valamint a párt- és szakszervezeti vagyon lebontásával foglalkozott, és ez lett az 1991-ben közgazdasági diplomát szerző Bajnai Gordon első munkahelye is. (Gyurcsány Ferenc karrierje egyébként szintén itt indult.) A Bajnai család osztrák érdekeltségeit egy hete mutatta be a hetilap. A cikkre az Együtt–PM szövetség úgy reagált, hogy az exkormányfő családjának „anyagi biztonsága nem a politikai befolyás segítségével lenyúlt közpénzekre vezethető vissza”, és hozzátette, hogy a szűk rokonság „egyetlen tagjának sincs és nem is volt a magyar állammal üzleti kapcsolata”. Ezzel szemben most kiderült, hogy a hol bajai, hol budapesti, hol bécsi központú Bajnai-vállalatbirodalom létre sem jöhetett volna az állampárt segítsége nélkül.

Az exkormányfő szülei 1990-ben Bécsbe költöztek, ugyanis 1989 januárjától létezett egy Kelet-Nyugat Rt. nevű nagy kereskedőcég (az angol East-West Trading kifejezést rövidítve: EWT). Indulása hasonló a Credituméhoz: a papíron ciprusi kézben lévő részvénytársaság a kor legnevesebb állami vállalataival és pénzintézeteivel fogott össze (például a Bábolnai Mezőgazdasági Kombináttal, a Budapesti Húsipari Vállalattal vagy a Magyar Takarékszövetkezeti Bankkal), hogy magyar termékeket, szolgáltatásokat exportáljon. A Heti Válasz birtokába került cégdokumentumok szerint az EWT volt az első olyan idegen tulajdonú érdekeltség, amely még a múlt rendszerben megkapta a pénzügy- és kereskedelmi minisztériumi engedélyt a hazai működéshez. Az EWT hamar terjeszkedni kezdett, és első külhoni irodáját, a bécsit 1990-től Bajnai György vezetésére bízták.

Bajnai Gordon nem tagadta a Heti Válasz megkeresésére a „tekintélyes külföldiektől” érkező megbízásokat és az osztrák céget sem. Figyelemre méltó, hogy a Bajnai család osztrák cégei közül az egyiknek a fő tevékenysége liba-, kacsa- és csirketermékek kereskedelme. A céget 1990-ben alapították, és annak a Wallisnak a bécsi irodájából nőtte ki magát, amelyik tulajdonába került a később csődbe ment Hajdú-Bét Rt.


A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.