Az állatok élveboncolása, a rajtuk végzett, fájdalmat okozó kísérletek ellen gyűjtenek aláírásokat az Európai Unió tagállamaiban, így Magyarországon is október 31-ig. Egymillió aláírás kötelezi az Európai Bizottságot egy új jogszabályjavaslat benyújtására, de a Stop Vivisection mozgalom szervezői szeretnének jóval több támogatást összegyűjteni, hogy nagyobb nyomást gyakoroljanak a brüsszeli törvényhozókra.
Az aláírók célja, hogy az állatkísérleteket fokozatosan szüntessék meg az EU-ban, ahogy az a kozmetikai célú kísérletek esetében már megtörtént. A Stop Vivisection kezdeményezői között kutatóorvos, egyetemi tanár, állatorvos-zoológus, biológus is szerepel. Szerintük az állatkísérletek ellen nem csupán morális és etikai érvek szólnak. Domokos Pál, a magyar szervezőbizottság tagja lapunknak elmondta: a legfrissebb, 2008-as statisztika szerint az EU-ban 12 millió, hazánkban háromszázezer állatot használtak fel a kísérletezésekhez, de ennek háromszorosára teszik az elpusztított állatok számát.
A jelenleg hatályos uniós jogszabály az e célra tenyésztett laborállatokon, illetve kóbor kutyákon, macskákon végzett kísérleteket is megengedi. Domokos hozzáfűzte: az állatkísérleteknél sokkal pontosabb eredményeket lehet elérni többek között emberi sejttenyészetek, szövet-, illetve szervkultúrák felhasználásával. Tudományos cikkek szerint az állatkísérletekben hatásosnak és biztonságosnak talált gyógyszerjelölt molekulák 92 százaléka elbukik a klinikai vizsgálatokban. Hivatalos adatok szólnak arról, hogy az unióban évente kétszázezren halnak meg a gyógyszerek mellékhatásai miatt.
(G. Juhász Judit)
A teljes cikket a hétfői Magyar Nemzetben olvashatja.