Hernádi Gyula 1926. augusztus 23-án született a felvidéki Oroszváron. 1944-ben a győri bencés gimnáziumban érettségizett, majd népi kollégistaként orvosi, illetve közgazdász tanulmányokat folytatott. Költői pályája 1955-ben indult, de ismertté leginkább a Deszkakolostor és a Péntek lépcsőin című regényével vált.
A 60-as évektől állandó alkotótársa volt Jancsó Miklósnak, az ismert rendező filmjeinek forgatókönyvét írta.
1979-től a budapesti Népszínház vezető dramaturgjaként, majd a kecskeméti Katona József Színház művészeti vezetőjeként dolgozott, de volt az Új Idő szerkesztőbizottságának tagja és a Harmadik Szem szerkesztőbizottságának elnöke is. 1991-től töltötte be a Független Magyar Írók Szövetségének elnöki posztját.
Vezetőségi tag volt a Boldogság Pártban, és elnöke volt a Magyar Művészek Alkotóközösségének. A novellák, kisregények, elbeszélések, drámák között a legismertebbek az Erőd, a Száraz barokk, a Kiáltás és kiáltás, a Frankenstein és az Isten a konyhában vérzik.
Hernádi Gyulának 34 regénye, elbeszélése és verseskötete jelent meg. Számos művet fordított idegen nyelvre. Filmforgatókönyveket, színdarabokat és tévéjátékot is írt. 1976-ban József Attila-díjjal, 1996-ban Szép Ernő-díjjal, ugyanabban az évben alternatív Kossuth-díjjal, majd 1999-ben Kossuth-díjjal jutalmazták.
Az Info Rádió alapján

Cserpes Laura: „Abban a pillanatban egy perc alatt váltam felnőtté”