Az MNO olvasói közül sokan panaszolták el korábbi, az autóhitelhez kapcsolódó cikkeinkhez írt hozzászólásaikban, hogy a hitelüket folyósító intézmény – miután nem tudták törleszteni a részleteket – elvitte az autót, és pimaszul nagy összeget követelt rajtuk. Dr. Damm Andrea ügyvédnőt ezért a hitelszerződés vizsgálatának első lépése – az aláírás alapos ellenőrzése – után az autó esetleges elvitelének jogi lehetőségeiről kérdeztük.
– A hitelintézet elviheti annak az autóját, akinek többhavi elmaradása van az autóhitele törlesztésével – ahogyan az a szerződésben szerepel?
– A szerződésekben írt azon feltételek, amelyek arról szólnak, hogy mindennemű hivatalos eljárás nélkül a pénzügyi intézmény bárhol és bármikor magához veheti a gépjárművet, jogellenes, mert hivatalos levélben először fel kell szólítania jogalap megjelölésével arra az adóst, hogy adja át a gépjárművet meghatározott határidőn belül. Erre csak akkor van joga a pénzügyi intézménynek, ha jogszerű eljárása útján tulajdonába került a gépjármű. Jogszerű eljárás kizárólag az volt a még jelenleg hatályban lévő Ptk. szerint, ha a kölcsönszerződés és vételi jogról szóló szerződés megkötésétől számított 5 éven belül volt az adósnak olyan mértékű tartozása, amely miatt a pénzügyi intézmény vételi jogával élhetett – magyarázta dr. Damm Andrea. – Semmilyen más esetben nem kerülhet hozzá a gépjármű. Ugyan a pénzügyi intézmények rendszeresen vagy egymás utáni kétszer 5 évre aláírattak vételi jogról szóló szerződéseket, vagy a vételi jog ideje utánra adásvételi szerződéseket, vagy kicsikartak az első vételi jogi időszak vége előtt újabb 5 évre vételi jogi szerződést az adósoktól, de ezek mind semmis szerződések, mert a jog megkerülésére irányulnak, ténylegesen a vételi jog meghosszabbítását célozzák, ami tilos. Minthogy tehát 5 év után minden, a pénzügyi intézmény javára tulajdonjogot keletkeztethető szerződés semmis, 5 évvel a kölcsönjogviszony megkötése után nem állhat fenn olyan eset, hogy akár jogszerű eljárás útján is megfossza a pénzügyi intézmény az adóst a gépjárművétől az adós akarata ellenére.
Amint arról az MNO is beszámolt, az autóhitel-szerződések ezreire lehet hatással a Fővárosi Törvényszék által kihirdetett jogerős ítélet, ami kimondta: érvénytelen a pénzintézet hitelszerződése, ugyanis azt egy arra nem jogosult autókereskedő írta alá.
A magyar lakosságot közel 4600 milliárd forintnyi, többségében külföldi pénznemben számolt adósság fojtogatja. Az érintett 700 ezer család többsége ingatlanhitele miatt került veszélybe. De mi a helyzet az ugyanígy csapdába került autóhitelesekkel? Lapunk megtudta, szerződések ezreit köthették meg szabálytalanul.
Nem volt jogosítványuk az autókereskedőknek önállóan eljárni a pénzintézetek helyett – tudta meg a Magyar Nemzet a Magyar Lízingszövetségtől. Ugyanakkor szerintük meghatalmazással aláírhatták a hitelszerződést. A bíróság szerint viszont nem így van, nemrég egy adós javára döntöttek jogerősen.
– Milyen esetben viheti el a hitelintézet az autót?
– Elvinni soha nem viheti el a gépjárművet, mert ez jogellenes. A jogviták eldöntésének helye a bíróság, ha az adós nem adja át a gépjárművet önként az írásbeli felszólításra, jogszerűen kizárólag a bíróságtól lehet kérni, hogy a gépjárművet rendelje el kiadni a pénzügyi intézménynek. Minden más mód önbíráskodás. Jelenleg sajnos az ügyészség a pénzügyi intézmények jogsértő magatartását nem tartja bűncselekménynek, de remélem, eljön hamar az az idő, amikor nekik is számot kell adni arról, hogy a törvényes rendet megsértik.
– Mit lehet tenni, ha a hitelintézet el akarja vinni az autómat?
– Ha el akarja vinni a pénzügyi intézmény megbízottja a gépjárművet, azonnal rendőrt kell hívni. Egyúttal ajánlott írásban felszólító levéllel követelni a pénzügyi intézményt, hogy azonnal hagyjon fel a bűncselekményt megvalósító magatartásával. Egyúttal a kerület vagy helység jegyzőjétől lehet birtokvédelmet kérni, hiszen jóhiszemű birtokos az adós – hangzik a szakértő tanácsa.
– Akiknek elvitték az autójukat, valószínűleg esélyük sincs visszakapni, legfeljebb annak ellenértékét, mert a pénzügyi intézmények ezeket a gépjárműveket kereskedőknek adják át eladásra és a magyar jog szerint kereskedelmi forgalomban a vevő jóhiszemű vevő, és akkor is tulajdont szerez a megvásárolt vagyontárgyon, ha az eladó nem volt tulajdonos. Mindenesetre meg kell vizsgálnia az érintettnek a saját szerződésében, hogy nem ütközik-e jogszabályba. A neten most már olyan széles joggyakorlat lelhető fel ezekben az ügyekben, amelynek áttanulmányozása mellett már akár egy laikus is megtalálhatja a szerződése hibáit. Ha ezeket megtalálta, azonnal tértivevényes levélben szólítsa fel a pénzügyi intézményt a gépjármű visszaadására és jelentse be, hogy a szerződése érvénytelen, amely miatt az eredeti állapotot helyre kívánja állítani. Ez azért fontos, hogy látható legyen egy későbbi perben az, hogy azonnal bejelentette az adós a szerződésről álláspontját.
– Mit tehetnek azok, akiknek már elvitték az autójukat? Visszakaphatják az autót?
– Mit tehetnek azok, akiknek már elvitték az autójukat? Visszakaphatják az autót?
Felvetődik a kérdés: mi a helyzet azokkal a lezárt autóhitel-szerződésekkel, ahol most, utólag derül ki, hogy érvénytelen lehet?
„Ezek a szerződések a lezárástól függetlenül érvénytelenek.”
– Elvileg vissza lehet kapni az autót, kivéve, ha a pénzügyi intézmény azt kereskedelmi forgalomban értékesítette. Ha nem tudja visszaadni, az elvitelkori értékével kell helytállnia.
– Mit tehetnek azok, akiknek már elvitték és új tulajdonosnak el is adták az autójukat?
– A gépjármű ellenértékét lehet követelni a bíróságon – mondta dr. Damm Andrea.