Sokkal drágább a mobiltelefonálás Magyarországon, mint a környező országokban

Három szomszédos ország árait vetettük össze a magyarokkal.

Sarnyai Gábor
2015. 04. 13. 10:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Manapság egyre több ember költözik egyik országból a másikba, a határok megnyíltak, így a mobilozók első kézből rendelkezhetnek tapasztalatokkal arról, hol mennyibe kerül a telefonhasználat. Az internetes fórumokon és a blogokon sokszor felvetik a kérdést a világot, vagy legalábbis Európát járt honpolgárok: miért ilyen drága itthon a mobiltelefonálás?

Erre a kérdésre mi is szeretnénk magyarázatot kapni. Azonban a miért felvetése előtt arra kell választ találnunk, hogy vajon tényleg drágább-e a telefonálás itthon, mint a mondjuk a környező országokban.

A teljesség igénye nélkül készült gyorselemzésünkben a telefonkészülék nélkül megvásárolható havi díjas csomagok árát, valamint az abban foglalt szolgáltatásokat hasonlítottuk össze. Mind a három hazai szolgáltató megtalálható valamelyik szomszédos országban: a T-Mobile Ausztriában, a Telenor Szerbiában, a Vodafone pedig Romániában működik. Ez az a három szomszédos ország, amely összehasonlításunkban szerepel. Összehasonlítottuk azt is, hogy 20 eurónyi, vagyis hozzávetőlegesen 6000 forintnyi összegért milyen szolgáltatást kaphatunk idehaza és környező országokban.

A legolcsóbb szerb és magyar telenoros csomag között csak 500 forint különbséget találhatunk. Azonban a déli szomszédunknál jár 200 ingyen sms és a hálózaton belüli korlátlanság – ez az összes ajánlatuknak része –, valamint hússzal több hálózaton kívüli percet kínálnak, mint az itthoni Telenor. A következő csomaghoz már ötven perccel ad többet a szerb Telenor, továbbá 300 ingyen sms-t kínál a pénzünkért cserébe, 1500 forinttal olcsóbban. Az is feltűnő, hogy egy normális keretek között telefonáló felhasználó igényét tökéletesen kielégítő csomagot Szerbiában már 3700 forintért vehetünk, nálunk ez 5900 forint. A pénzünkért azonban itt már lényegesen több szolgáltatást kapunk Szerbiában: 120 perccel többet és 500 ingyen sms-t.

A következő csomagnál viszont már 5000 forint a különbség. Igaz, a magyar szolgáltató itt már korlátlan percet ígér a hálózatán kívül, a szerb pedig csak 500-at, azonban az internet kétszerese a magyarnak, valamint jár az 1000 sms. A legdrágább csomagot itthon nem lehet telefon nélkül vásárolni, a honlapon feltüntetett ár 17 990 forint.

 

A szerbiai legnagyobb Telenor-csomag is hasonló: 17 417 forintba kerül. Azonban a szerb szolgáltató ebben az estben 10 gigabájtot kínál az itthoni 2 helyett, valamint a belföldi perceket nemcsak belföldi hívásokra használhatjuk fel, hanem hívhatjuk vele az európai országok többségét, az USA-t, Új-Zélandot és Kínát is. A csomaghoz jár még 30 perc roaming-lebeszélhetőség is.

A magyar T-Mobile csomagjait összehasonlítani, paramétereit kigyűjtögetni nemzetközi kitekintés nélkül is nehéz feladat. A netes felület bonyolult, ráadásul nem található az üzleteikben a csomagjaikról nyomatott prospektus, legalábbis ottjártunkkor az értékesítő ezt állította. Készülékes vagy készülék nélküli, aranykártyás, aranytárskártyás opciók közül választhatunk.

 

Az osztrák T-Mobile-lal való összehasonlítás viszonylag egyszerű művelet, hiszen a szolgáltatónak mindössze három csomagja van. A Light, a Turbo és az Extreme. Nem variálhatunk sokat, hiszen már az alapcsomagban is minden kimenő hívás és sms korlátlan, ennek ára 20 euró, azaz nagyjából 6000 forint. A csomaghoz jár 1 gigabájt internet, ami itthon felső kategóriás csomagokban érhető csak el, bár hozzá kell tenni, hogy a letöltési sebesség igencsak kicsi. Azonban a következő csomag, amelyben már 3 gigabájt mobilnet van, csak 9000 forint. A legérdekesebb az, hogy a szolgáltatónál kapható legdrágább csomag 12 000 forintba kerül, míg az itthoni legdrágább csomag – fele annyi internettel – 19 900 forintba. Az ausztriai csomagokban az is érdekes, hogy ha szerény igényeink vannak, akkor a havi telefonálási költségeink megállhatnak 6000 forintnál, de ha telefonfüggők vagyunk, akkor sem haladhatják meg a 12 000-et.

A Vodafone Magyarország tanult a T-Mobile-tól, csökkentette csomagjai számát. Nemrég még több mint negyven havi díjas szolgáltatásból választhattunk, ma már csak négy érhető el. Azonban a román Vodafone árképzéséről is példát vehetne, hiszen láthatjuk, hogy a legkisebb csomagban hálózaton belül korlátlan a beszélgetés, az sms, valamint 150 lebeszélhető perc jár (ebből 75 nemzetközi) 2691 forintért. Egészen elképesztő, de a 75 nemzetközi percet felhasználhatjuk uniós, amerikai és kanadai mobilszámok hívására. A 150 percet pedig teljes egészében elkölthetjük ugyanezen országok vezetékes számaira. A magyar alapcsomag ugyanennél a multinacionális vállalatnál szinte forintra pontosan ugyanannyi: 2690. Azonban itthon 100 percet, illetve 100 sms-t kapunk.

 

Az is feltűnő, hogy a két szolgáltató Red alapcsomagja között 4200 forint különbség van. Mind a két cég korlátlanságot kínál, azonban a romániai verzióban háromszor több internet jár, valamint 250 nemzetközi perc, majdnem feleannyi pénzért.

Nemcsak a havidíjak olcsóbbak a szomszédos országokban. Az összehasonlításból kitűnik, hogy a magyar szolgáltatók szinte teljes egészében száműzték az sms-eket a csomagjaikból. Bár a netes rendszerek miatt kiszorulóban van ez a kommunikációs forma, sokan csak nehezen kerülhetik el, hogy használják a szolgáltatást. Értelemszerűen az elküldött SMS-ek idehaza megnövelik a hó végi számláinkat, a szomszédos országokban viszont a korlátlanság vagy a felajánlott keretek miatt nem feltétlenül jelent pluszköltséget az üzenetküldés.

A környező országokban sokkal bőkezűbbek a szolgáltatók a saját hálózaton belüli korlátlansággal is. Mind Szerbiában, mind Romániában már a legkisebb csomagoknál is megtalálható ez a szolgáltatás, míg itthon csak a középkategóriánál jelentkezik. Természetesen ez is növeli a költségeinket, hiszen akár 10 euró körüli összegért 150, illetve 200 percet kaphatunk; ha ehhez hozzáadjuk a hálózaton belüli korlátlanságot, valamint az sms-eket, akkor beleférhetünk a havidíj keretébe, és a hó végi számlánk nem terhelődik pluszköltségekkel. Itthon ha alacsonyabb csomagot rendelünk, nagyon kell ügyelnünk arra, hogy mikor mire használjuk a telefonunkat.

Ha telekommunikációra 20 eurós keretünk van, vagyis körülbelül 6000 forintot szeretnénk költeni a havi költségvetésünkből mobilozásra, akkor a környező országokban sokkal jobban járunk, mint itthon. 19 euróért Romániában már abszolút korlátlanságot kaphatunk 1,5 gigabájt internettel, valamint nemzetközi percekkel. Ausztriában a helyzet hasonló, azonban az internetkeretünk kicsit kisebb. Szerbiában 16 euróért 500 percet, hálózaton belüli korlátlanságot, 1 gigabájt internetet és 1000 sms-t kaphatunk.

 

Ahogy a fenti táblázatokból kiderül, a hazai 20 eurós csomagokkal járó szolgáltatások csak kullognak a szomszédokéihoz képest. Feltételezésünk tehát igaznak bizonyult: Magyarországon tényleg drágább telefonálni. Igaz, nem vizsgáltuk meg a szomszédos országok teljes mobilpiacát, azonban ha feltételezzük, hogy ez országok piaci szereplői között is olyan csekély különbségek vannak, mint az itthoniak között, akkor minden bizonnyal nem tévedünk, ha az eredményt úgy összegezzük: itthon aránytalanul drága a mobilozás a szomszédainkhoz képes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.