Így újulhat meg a magyar kincsgyűjtő mozgalom

Néprajztudósok álltak a kezdeményezés élére, mely egyre szélesebb körben segíthet abban, hogy megőrizzük néprajzi értékeinket. A Tradíció pályázat egyik alapítójával, dr. Paál Zsuzsanna etnográfussal, a Magyar Néprajzi Társaság Önkéntes Gyűjtő Szakosztályának elnökével beszélgettünk.

Bárány Krisztián
2014. 08. 03. 10:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Idén rendezték meg másodjára a Tradíció pályázatot. Milyen tapasztalatokkal gazdagodtak a tavalyi mustrából? Nevezhetjük Kárpát-medenceinek a pályázatot?
– A műkedvelő néprajzi gyűjtők éves seregszemléjét, a Tradíció Néprajzi Gyűjtőpályázatot a Magyar Néprajzi Társaság Gyűjtő Szakosztályának vezetősége 2012-ben hívta életre. Önkéntesen, a helyi néprajzi gyűjtések fontosságát felismerve és szakmai elhivatottságból dolgozik elnöklésemmel a szakmai zsűri és szervezői kollektíva a jó gyűjtések etnológiai archívumba való eljuttatásán és a gyűjtők szakirányú továbbképzésének megfelelő szakmai előkészítésén.

A Tradíció pályázatot minden szempontból eredményesnek mondhatjuk. Külön öröm számunkra, hogy távol élő pályázók is szép számban képviselték a régióikat, és a Kárpát-medence szinte minden részéből érkeztek dolgozatok. Az idei és tavalyi eredményhirdető rendezvény rég nem látott nagy méreteket öltött, ami a résztvevők számát illeti és az érkelődést jellemzi. Tradíció tábort szerveztünk a gyűjtők számára, néprajzi gyűjtői továbbképzéssel, szakmai konferenciával és kirándulással egybekötve.

– Nagyon fontos, hogy a fiatal generációk is halljanak a nemzeti öntudat fejlesztésében fontos néprajzi gyűjtőpályázatról. A gyerekeket hogyan próbálják inspirálni arra, hogy felkutassák a környezetükben megbúvó értékeket?
– A tanárok, tanítók, tanítóképzős hallgatók elérésével, bevonásával lehet a gyerekeket elérni. Idén egy miskolci középiskolából beérkezett pályázati sorozat a legjobb példa erre. A kilencfős, tanáruk által vezetett csoport mutatott rá arra, hogy milyen eredményesen hat a szakszerű és a hagyományt szerető pedagógus személyisége a középiskolás korosztályra: a diákok munkája a felnőttek érettségével vetekszik.

A miskolci Juga Péter rendkívül érzékletesen mutatta be a táborban pályaművét. A legfiatalabb generációt képviseli Baráth Gábor busóálarc-kutató és -készítő, aki kiállította és bemutatta tárgyainak készítési folyamatát. Simon Krisztián és Hegedűs Fanni népijáték-gyűjtés, Krajcsó Bence népihangszer-készítés (citera) néprajzi gyűjtése terén jeleskedtek, hogy csak pár példát emeljek ki.

Örömünkre szép számmal voltak a pályázóink közt óvónők és tanítók, tanárok, iskolavezetők is. Az ő néprajzi gyűjtőmunkájuk azért fontos, mert segítségükkel juttathatjuk el a legkisebbekhez a helyi autentikus hagyományokat játékos formában és kézműves feladatokkal kiegészítve, mert ők képesek megfogni a gyermeki lelket tánccal, énekkel, játékkal és e művészeti formák szakszerű egymásra építésével.

– Idén melyek voltak a legérdekesebb, legértékesebb munkák és miért?
– A legidősebb, 92 éves pályázó, É. Kovács László saját második világháborús hadifogolyemlékeit foglalta össze. A 80 esztendős Gaál Károlyné családi emlékanyagát tárta a zsűri elé, munkája rendkívüli precizitásról tanúskodik és a pályamű információgazdagsága felbecsülhetetlen érték. A legfiatalabb pályázónk munkája ugyancsak kiemelkedő volt, aki a dédapja hadifogolyemlékeit írta meg, továbbá emléktárgyakat is összegyűjtött, rendszerezett. Katona Katalin a tőtevényi első világháborús emlékmű története kapcsán vázolja fel a tanyasi viszonyokat és a háború helyi emlékezetét. Hasulyó Bernadett néprajzkutató pályázónk kifejezett monografikus érdeklődést mutat szülőfaluja kultúrája iránt. Évről évre új témát feldolgozó pályázóként alapos munkával szülőfaluja, Ajak lakodalmának énekes hagyományait írta meg.

– Mi történik az összegyűjtött anyaggal? Kik és hogyan kutathatják majd a pályázati munkákat?
– A Néprajzi Múzeum etnológiai archívumába kerülnek a pályázatok, a kutatás mindenki előtt nyitva áll, aki az intézményben kutatási engedélyt kérvényez és kap. Nagy számban találunk pedagógusokat és pedagógusjelölteket az ország és a Kárpát-medence minden oktatási intézményéből. Jelentős számban érdeklődnek az etnológia adattári tartalmai iránt a művészeti képzésben részt vevők, a kézművesek, egyetemi hallgatók, iparművészek, művészek és helytörténet-kutatók, építészek és lelkes műkedvelő gyűjtők, éber értékőrzők. Nem beszélve a Hagyományok Háza élő népművészeti képzésein részt vevőkről és a speciális szakiskolák, önkormányzatok képviselőiről. A legkülönfélébb és bármely résztémát célul kitűző kutatások és gyűjtések elvezethetnek a Néprajzi Múzeum egyedülállóan nagy gyűjteményeihez és évszázados etnológiai archívumához.

– Mit gondolnak, miért lehet ma jelentősége egy ilyen gyűjtőpályázatnak?
– A gyűjtött anyagok a helyi közösség számára is lokális értéket jelentenek, ráirányítják a figyelmet egy szokásra, egy jó tudású adatközlőre, egy korszak írott és elbeszélt emlékanyagára és a tudomány számára is nagy haszonnal szolgálnak. A gyűjtők mozgalma a szakmával kiegészülve, a professzionális néprajz képviselőivel együtt képezi a magyar nép legszélesebb értelemben vett kultúrájáról való leírást, adatokat és beszámolókat. A professzionális néprajz eredményeihez a gyűjtőmozgalom mindig hozzájárult, nem lesz ez másként a jövőben sem. Ha beleolvasunk a néprajzi szakirodalomba, észrevesszük, hogy nincs olyan néprajzi publikáció, amelyben ne lennének az etnológia adattárból (új nevén: etnológiai archívum) vett utalások vagy idézetek.

Az összegyűjtött anyagok elképzeléseink szerint az etnológiai archívumban végső és változatlan helyükön reprezentálják a néprajzi gyűjtés jelenlegi állását hazánkban és a külhoni területeken. A rokon és nem rokon szakterületeken való kutatások során, valamint új tudományos kutatási témák megjelenésekor az archívum valóságos „kincsestárként” szolgál mindenki számára.

Ahhoz, hogy a gyűjtőpályázatot folytonossá tegyük, feladatunk továbbá a gyűjtők mozgalmának erősítése és a gyűjtéseikkel ahhoz csatlakozók közösségének tovább éltetése és a személyes kontaktusok erősítése. Elnökségünk szakmai és szervező csapata fáradságot nem kímélő előkészítő munkával Soprontól Nyíregyházáig megszervezi a helyi néprajzi gyűjtők találkozását virtuálisan és valóságos helyszíneken is. Ezzel egy társadalmi igényt elégít ki és a kulturális és néprajzi értékeink iránti érdeklődés élére áll.

– Mint a pályázat egyik megálmodója, Ön miben látja a hosszú távú célját a kezdeményezésnek?
– Az álom az, hogy valóban megújul a néprajzi gyűjtés! Ennek jelei már láthatók is. Pont akkor gondoltunk erre magunk is, amikor összeszámoltuk az idei és tavalyi beérkezett pályázatok számát (212 pályamű), és amikor megnézzük a levelezésünket, vagy helyi csoportjaink, táborozóink tagságának növekedését. Ilyen visszajelzés az is, hogy a tavalyi táborból hazatérők megújult tudása az új pályázati fordulóban benyújtott pályaművekben már megmutatkozik: nagyobb fokú a kidolgozottság, magasabb a nívó, mélyrehatóbbak az értelmezések, és az összefüggésekre is rámutatnak pályázóink. A néprajzi gyűjtés módszertanilag egyre helyesebb úton jár, ezt tapasztaljuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.