Nyolc emberből álló piramis a magasdróton védőháló és biztosítókötél nélkül. A világon egyedülálló mutatványra készül a kolumbiai Gerling csoport a január 7. és 11. között zajló Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztiválon. A december végéig repertoáron lévő Balance előadásból ismerhet már egy ehhez hasonló a produkciót a közönség, hisz ott hét artista száll szembe a lehetetlennel, de még soha sehol a világon nem vállalkozott erre a valószerűtlen feladatra nyolc ember.
Már ezért is megéri ellátogatni jövő év elején a Városligetbe. De a merész dél-amerikai csapat mellett Németország, Spanyolország, Ghána, Oroszország, az Amerikai Egyesült Államok, Ukrajna, Mongólia, Olaszország, Portugália, Románia, Franciaország legelszántabb cirkuszi mutatványosai is a közönség elé lépnek majd. Lesz persze egy külön magyar műsor is, ahol a legjobb hazai előadók mellett az utánpótlás is bemutatkozhat a cirkuszművészeti szakma legnagyobbjainak. A versenyprogramot értékelő zsűribe elfogadta a felkérést például Charlie Chaplin fia, Eugene Chaplin is, aki megalapította a kanadai cirkuszfesztivált. Mellette Peter Dubinsky, a Firebird Production elnöke, Helmuth Grosscurth, az Európai Cirkuszszövetség (ECA) igazgatója dönt majd az Arany Bohóc-díj sorsáról.
Fekete Péter, a MACIVA igazgatója az esemény beharangozó sajtótájékoztatóján szólt arról, hogy köszönhetően a rangos zsűrinek, a budapestit a világ első öt fesztiválja között tartják számon.
A fesztiválhoz kapcsolódóan január 11-én rendezik meg az ECA-konferenciát, amelyen a cirkuszművészet presztízsének növeléséről, társadalmi üzenetéről és a modern cirkuszi technikáról tanácskoznak a szakma képviselői. De kiállítással köszöntik a Los Angelesben élő világhírű bűvészt, a Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivál zsűrijének tiszteletbeli állandó tagját, Czeisler Ferencet is 100. születésnapja alkalmából.
Fekete Péter szólt arról is, hogy december 31-én szilveszteri partira várják a közönséget, ahol egy különleges bűvésztrükkel letakarják az épületet. Szimbolikus gesztus, hiszen új cirkuszkomplexumot terveznek, ahol együtt lenne az artistaképzés, a próbatermek és egy kutatóközpont is. A cirkusz nagyjából három év múlva költözhetne be az épületegyüttesbe, amelynek a Liget közelében keresnek helyet. Aztán lerántanák a leplet.
Fekete Péter miniszteri biztosként a nemzeti cirkuszművészeti stratégia kidolgozásáért felel. Célja egy új, komplex cirkuszközpont létrehozása, ahol együtt tud működni a klasszikus és a modern cirkusz, az artistaképző iskola, de ahol múzeumot, tudományos kutatóintézetet is ki tudnak alakítani. Fekete Péter a sajtótájékoztatón elmondta, szerkezetileg ugyan nincs veszélyes állapotban a jelenlegi épület, de műszakilag, színpadtechnikailag jelentős felújításra szorul, mivel a negyven évvel ezelőtti igényekre van szabva. A miniszteri biztos elárulta: központi állami forrásból valósulhat meg a beruházás, ha pedig biztossá válik, hol épülhet fel az új központ, akkor elkezdődhet a tervezési munka is.