Dezodorhasználat: ne dőljünk be a tévhiteknek!

Jó néhány tanulmány napvilágot látott a dezodorok káros hatásairól, de egy szakértő eloszlatta a tévhiteket.

Szabados Balázs
2014. 09. 09. 8:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyes kutatók azon a véleményen vannak, hogy a dezodorok és izzadásgátlók tartós használata elősegíti a mellrák kialakulását. Mások szerint ez csak akkor jelent veszélyt, ha valaki borotválja is a hónalját. Azonban a Fred Hutchinson Rákkutató Központ kutatói Dana Mirick vezetésével cáfolták mindkét állítást. Tanulmányuk során 800 mellrákos nőbeteg és 800 egészséges nő testápolási szokásait hasonlították össze, és nem találtak kapcsolatot a hónalj ápolása és a betegség kialakulása között. Kinek higgyünk?

Cikkünkben arra keressük a választ, hogy károsak-e a szervezetre a különböző típusú dezodorok, és hogy milyet érdemes használni. A kérdések tisztázása érdekében felkerestük dr. Bálint Ágnes bőrgyógyász főorvost.

– Nyilván az lenne a legegészségesebb, ha nem használnánk dezodort, csak mindenki izzadna szabadon, azonban a mai civilizált életben ez már nem elfogadott. Önnek mi a véleménye a különböző dezodorokról?
– A hajtógázas termékekkel már csak a környezetre gyakorolt hatásuk miatt sem foglalkozunk, és szerencsére egyre kevesebb ilyen termék van piacon. A dezodoroknak két fő típusa van: az egyik az izzadásgátló, mely konkrétan eltömíti átmenetileg a pórusokat, a másik pedig a szagsemlegesítő típus, mely nem befolyásolja az izzadást, hanem semlegesíti a szagokat, és a bőrön lévő baktériumok szaporodását gátolja. Maga az izzadság ugyanis önmagában jórészt egy színtelen, szagtalan folyadék, és azáltal válik szagossá, hogy a bőrünkön lévő baktériumok ezt a nagy mennyiségű verejtéket használják, és különféle enzimek, fehérjék, bomlástermékek jelennek meg, amik rendkívül büdösek tudnak lenni.

– Egyes vélemények szerint a póruseltömítő dezodorok használatánál a méreganyagok nem tudnak kiürülni a szervezetből, és felhalmozódva különböző betegségeket okoznak.
– Ez teljesen alaptalan vélekedés, ugyanis az egész testen több millió verejtékmirigy található, és a hónaljak a izzadásnak nagyjából az egy százalékáért felelősek, tehát a méreganyagok gond nélkül távozni tudnak a szervezetből akkor is, ha valaki izzadásgátló dezodort használ.

– A póruseltömítő dezodorok kapcsán egy csomó, egymásnak ellentmondó kutatás jelent meg. Néhány kutató úgy gondolja, hogy köze lehet a mellrák kialakulásához, sőt az alumínium elraktározódik a szervezetben, az agyban, és hosszú távon különböző idegrendszeri problémákat, sőt akár depressziót is okozhat.
– A táplálékkal sokkal nagyobb mennyiségű alumínium kerül a szervezetbe, mint a dezodorral. Az emlőrák veszélyével kapcsolatban pedig fontos tudni, hogy a nyirokkeringés mechanikai elve – mely belülről kifelé történik – ellentmond annak, hogy a hónalj felszínéről bekerüljön az anyag, és veszélyeztesse az emlőket.

– És ha valaki borotválja a hónalját, és ezáltal mikrosérüléseket okoz a bőr hámfelszínén?
– Ezzel kapcsolatban a kétezres évek elején végeztek egy komoly, átfogó tanulmányt, ahol vizsgálták a hónaljat epiláló, borotváló, dezodort használó emlőrákos nőket, valamint a dezodort nem használó, hónaljat nem borotváló pácienseket, és nem találtak szignifikáns különbséget. Az eredmények alapján tehát sem a borotválás, sem a dezodorhasználat nem befolyásolja az emlőrák kialakulását.

A botoxinjekciót nemcsak az arc ránctalanítására szokták használni, hanem tulajdonságai között van az is, hogy bénítja a verejtékmirigyeket. Dr. Bálint Ágnes szerint egy kezelés nagyjából 0,5-1 évig tartó megoldást jelent az izzadásra.

 

Ennél durvább verzió, ha valakinek műtétileg eltávolítják a verejtékmirigyeit, azonban ilyen beavatkozást akkor szoktak végezni, ha valakinek a hónalja krónikusan begyulladt, és semelyik hagyományos módszer (antibiotikumos kezelés, gyógyszerek, pórustisztítók alkalmazása) nem segít a páciensen.

– Mégis, mire érdemes figyelni a dezodor kiválasztásakor?
– Természetesen érdemes olyat választani, melyben minimális mennyiségű káros anyag van, például formaldehid, melyet tartósítószerként használnak; emellett érdemes megnézni, hogy a termék klinikailag tesztelt-e, milyen tanúsítványokkal rendelkezik stb. Fontos, hogy a választott dezodor ne irritálja a bőrt, ha ilyet tapasztal valaki, akkor azonnal cserélje le valami másra, esetleg próbálkozzon meg egy érzékeny bőrre való termékkel.

– Mi a véleménye a biodezodorokról, a természetes módokról?
– Amelyik termékben nincs tartósítószer, az nagyon rövid idő alatt megromlik, tehát ha valaki otthon akarna ilyet előállítani, annak gyakorlatilag 3-4 naponta el kellene készítenie a biodezodort, különben megromlik. Ez azért elég macerás dolog, ráadásul a természetes dezodorok mindegyike a szagsemlegesítő kategóriába tartozik, tehát nem gátolják az izzadást, csak a kellemetlen szagok ellen védenek. Vannak egyéb otthoni praktikák, például illóolajok használata – már akinek bírja a bőre, vagy pamutruhák használata, gyakori zuhany, testhintőpor, csak hogy néhányat említsek. Ne felejtsük el, hogy a stressznek is komoly izzadásbefolyásoló hatása van, tehát ilyen szempontból az életvitel megváltoztatása, a stressz lecsökkentése is izzadásgátló hatással bír.

 

– Tehát, összegezve, ön azt állítja, hogy a dezodorral kapcsolatos egészségügyi aggodalmak alaptalanok, ugye?
– Azt mondom, hogy a mai világban amúgy is rengeteg vegyszer kerül be a szervezetbe akár a táplálkozás, akár a kozmetikumok vagy a mosószerrel tisztított ruhák viselése által, tehát a dezodorhasználat már nem oszt, nem szoroz. Túlzásba nem szabad esni, a dezodor sosem fogja helyettesíteni a mindennapos zuhanyzást, fürdést, de a mai világban egy reggeli zuhanyt követően helye van az izzadásgátlók használatának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.