A félelem voksai

Tényleg a félelmekre alapozott Európában akarunk valójában élni?!

Stier Gábor
2016. 09. 05. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dörzsölik a tenyerüket Angela Merkel ellenfelei s mindazok, akik úgy gondolják, hogy a német kancellár rájuk szabadította a muszlim veszedelmet. A kis északkeleti német tartományban, a Merkel szívéhez közel álló Mecklenburg–Elő-Pomerániában ugyan komoly figyelmeztetést kapott a willkommenskulturt egy éve túltoló, a társadalom hangulatát pedig csak lassan érzékelő kancellár, ám a menekültek és migránsok hullámán most hihetetlen népszerűségre szert tett populisták még korán örülnek. A most a másfél milliós tartományban és az előtte kapott pofonok ugyanis időben nagyobb aktivitásra, a bevándorlást érintő lépések után a népnek is tetsző szlogenekre kényszeríthetik a német elitet, amelyek lassíthatják az elfordulást a hagyományos pártoktól, s megállíthatják a csupán a migránsok kérdésére koncentrálók előretörését. Egy szó mint száz, a német kereszténydemokraták előtt tornyosuló gondok szemmel láthatók, ám még korai lenne leírni Merkelt. Mindezt csak azért kell előrebocsátani, mert a félelemre alapozott zsigeri, nemcsak a német, de az európai elitet is jelentős mértékben részben okkal sújtó, ám szintén túltolt indulatok sokszor a vágyakat vetítik ki realitásként. Különösen érvényes ez például Magyarországon, ahol a belpolitikai érdekeit érthetően szem előtt tartó, s ezt az összeurópai gondolkodás fölé helyező hatalom retorikáját nemhogy tompítanák, de még tovább erősítik a szolgalelkű szakértők s a média.

Az, hogy az Európára zúduló bevándorlók tömegét látva az átlagpolgár megijedt, csak természetes. Főleg Németországban, ahová a menekültek és migránsok túlnyomó többsége törekszik. A német társadalom az elmúlt évtizedekben megszokta az idegen kultúrákból érkezőket, s ha az integráció nem is igazán sikerült, a vendégmunkások a jóléti modell fenntartásának nélkülözhetetlen elemeivé váltak. Csakhogy Afrikától Afganisztánon át Szíriáig egyre távolabbról és egyre többen érkeztek, ami végképp ellehetetlenítette az integrációt, ráadásul a bevándorlók száma elérte a kritikus tömeget. Előttük a kapukat természetesen nem lehetett azonnal bezárni, s a többek között épp Magyarország jóvoltából hirtelen ráengedett hullámot befogadva Merkel csak a nagyobb katasztrófát előzte meg. Hibázott ugyanakkor abban, hogy nem tette nyilvánvalóvá az ajtók záródását. Ha ugyanis addig az európai elittel egyetemben nem is kezelte súlyának megfelelően e folyamatot, a probléma nagyságát éreznie kellett volna. Ahogy érezte is, de lassan és megkésve. Mára egyértelmű, hogy Németország sem fogadja tárt karokkal a bevándorlókat, szigorított a szabályokon, ám ezt csendben, megfontoltan, poroszos alapossággal tette. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy lépett, ám tudatosan nem csatlakozott a tele szájjal üvöltőkhöz. Ha csak ennyi lenne Merkel bűne, akkor az megbocsátható, s az általában racionális németek meg is fogják ezt neki bocsátani. Főleg, ha a valójában az idővel versenyt futó német kormány képes lesz konszolidálni a migránsok okozta válságot, s a társadalom figyelme újra az egyébként emellett létező egyéb problémák felé fordul. Mert ezekből van még bőven, s az újsütetű rendszerellenes pártok egyáltalán nem foglalkoznak velük. Ma ugyanis elég, ha a bevándorlók által legkevésbé érintett, egyébként a turizmusból jól élő, az ide befutó Északi Áramlat jelentette előnyt is élvező, a munkanélküliség által nem sújtott Mecklenburgban az Alternatíva Németországért felvillantja a migránsok problémáját, s learatja a felturbózott félelem voksait. Mindezek fényében ugyancsak elgondolkodtató, hogy tényleg a félelmekre alapozott Európában akarunk valójában élni?!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.