Bóvliország köszöni, jól van

Magyarország bóvli, és a jövőben is az marad. Befektetésre nem ajánlott senki számára – hangzott a szentencia az egyik legnagyobb nemzetközi hitelminősítő, a Moody’s legutóbbi helyzetértékelésében.

Magyar Nemzet
2013. 06. 06. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dokumentum szerint nem történt olyan hazánkban, ami besorolásunkon egy jottányit is változtatna. E szemszögből az sem számít különösebb fejleménynek, hogy miközben korábban a költségvetési hiány felduzzadása miatt minősítettek le minket, rekordnagysággal javult a deficit. Az sem nagy kaland, hogy miközben a gazdasági növekedés megindulását kérték számon rajtunk, a tegnapi részletes adat is megerősítette: ez a tétel kipipálható, megvan. Árnyékot vet Magyarországra az unió túlzottdeficit-eljárása – hangzott korábban a szigorú ítélet. Annak ellenére, hogy ez is megváltozott, a hitelminősítő szerint a brüsszeli visszavonulás sem számít különösebb fordulatnak. S bár a besorolásunk mellé tett korábbi szakmai indokok mindegyike megdőlt már, tudomásul kell vennünk, hogy egyszerűen nincs miről beszélni. Akit a hitelminősítők – vagy ügyfeleik – nem szeretnek, az tehet bármit, ne csodálkozzon, ha akár örökké is bóvli marad.

De vajon kit érdekel még egyáltalán ez a minősítősdi? Mert a megcélzott réteget, amelynek az ajánlások szólnak, láthatóan nem. A befektetésre erősen nem ajánlott bóvliország kötvényeibe csak úgy dől mostanában külföldről és belföldről is a pénz. Persze ez nem működne így, ha nem kínálna más piaci lehetőségekhez képest nagyobb hozamot a magyar állam, még akkor is, ha a papírjaink által nyújtott profitot jelentősen sikerült letornásznunk a közelmúltban. De ha tényleg nem volna hosszú távú, bizalomra okot adó változás a magyar gazdaságban, nem kockáztatnának nálunk a befektetők. Mivel többéves lekötésekről van szó, a tisztes hozam mellé is kellenek a kedvező kilátások. Annak pedig, akit még ennek ellenére is zavar, hogy a hitelminősítők nem vesznek le minket a feketelistáról, érdemes az ügyet a visszájáról megvizsgálnia. Érdekes ugyanis, hogy miközben a Standard & Poor’snál abba a béka alsó fele alatt lévő táborba tartozunk, ahová Costa Ricát is sorolják, ez a közép-amerikai állam egy homlokegyenest más gondolkodást tükröző ranglistán – a londoni New Economics Foundation által felállított Happy Planet Indexen – a világ legboldogabb országának számít.

Vannak tehát, akik jól – sőt kiválóan – megvannak az élet és halál urainak kikiáltott globális ítészek nélkül. A nemzetközi pénzügyi szervezetekről nem is beszélve. A mi jó hírünket is tovább javítaná, ha sikerülne megszabadulnunk a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kölcsönétől, és nem kellene a nemzetgazdasági miniszternek a jövőben a szigorú tekintetű bőrtáskás delegációval egyezkednie. Már az is nagy fegyvertény, hogy megvan erre a lépésre az államkasszában a fedezet. Arra, hogy idáig magunktól is eljutunk, vélhetően az IMF washingtoni központjában sem gondoltak soha. Ezzel szemben nemegyszer lőttek mellé a magyar helyzet értékelésével kapcsolatban. Mint ahogy a görög válság megítélésénél, vagy az ott javasolt gyógyszer kiválasztásánál is tragikus tévedéseket követtek el – bizonyítja ezt a szervezet tegnap közzétett töredelmes beismerése. S mindezt januárban már megelőzte az IMF két vezető közgazdászának nyilatkozata, amelyik Portugália és Spanyolország félrekezeléséről is szólt.

A valóság és a hitelminősítők, a tények és az IMF lassan már köszönő viszonyban sincsenek egymással. Eljött tehát az ideje, hogy a válság kárvallottjai leminősítsék ezeket a szervezeteket. Ha erre kerül a sor, meg sem kell állni a bóvli kategóriáig.

(Nánási Tamás)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.