Példás ítélet spekulánsoknak

Téves gyorshírrel megvalósított tiltott piacbefolyásolás miatt tízmillió forint büntetésre ítélte a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete a világ egyik vezető hírügynökségét.

Magyar Nemzet
2013. 05. 05. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy perc alatt beszakadt a forint, hiszen ki akarja olyan valutában tárolni a megtakarítását, melynek hasznát egyik pillanatról a másikra ötödére mérséklik? Mire a monetáris tanács közleménye óraműpontossággal 14.00-kor megjelent, mint mindig, addigra kevesen nagyon sok pénzre tehettek szert. Az akciót jól előkészítette, hogy az újságíró már 12.24 perckor, vagyis jóval a közlemény megjelenése előtt beharangozta, hogy „rekordszintű csökkentés várható”. Ennyit arról, hogy félreütés vagy baki történt volna. A pénzügyi felügyelet példás gyorsasággal intézkedett, kivizsgálta az álhír utáni pénzmozgásokat, és ez alapján meghozta a verdiktet. Eszerint a tevékenységét üzletszerűen végző, a gazdasági hírközlési piacon jelentős pozícióval, kiemelkedő hírnévvel bíró szereplőről van szó, ezért elvárható a hamis információközlés kiszűrése. És akkor még nagyon szépen fogalmaztak. A tiltott piacbefolyásolás pestiesen szólva spekuláció, „az elvárható gondosság elmulasztása” pedig még az óvatos banki elemzők körében is „gyanús és több mint furcsa”.

Két eset lehetséges: vagy azonnal megszabadul a Bloomberg attól a kollégától, aki félretájékoztatott, vagy cinkosként viselkedik és bagatellizálja az ügyet. A hírügynökség a nemzeti banknak írt bocsánatkérő levele alapján bizakodhatunk abban, hogy nem nyújtanak további segítséget az arcátlanul szubjektív magyarországi tudósításokhoz, és legalább annyi tiszteletet kap majd hazánk, mint amennyi bármely uniós államnak kijár. Ehhez nemcsak a nemzeti banknak és a monetáris tanácsnak van joga, hanem a magyar lakosságnak is. Ha viszont nem lesz személyi következménye egy ilyen „tévedésnek”, akkor hivatalosan is megerősíttetett, hogy a magyarokról bármit lehet hazudni a nagyvilágban a hírforrás ellenőrzése nélkül. A történet azért is szégyenteljes, mert magyar állampolgár hazudott Magyarországról a nagyvilágnak úgy, hogy téves információjával súlyos károkat is okozott. Valószínű, hogy a mostani PSZÁF-bírságot a mellényzsebéből kifizeti a Bloomberg, vagy a költségeiből kigazdálkodja valahogy, de ezzel nem kaphat felmentést azoktól, akiknek rossz hírét keltette.

Apropó! A felügyelet határozatában van egy aprócska, zárójeles rész is, amire talán érdemes odafigyelni. Az elmarasztalt cég székhelye Delaware állam. Micsoda véletlen! Hát megint itt egy offshore-birodalom! És a Bloomberg magyarországi alkalmazottja éveken át az egekig magasztalta azt a Simor Andrást, aki Magyarország jegybankelnökeként (!) külföldi adóparadicsomban fialtatta a szintén offshore-bejegyzésű vagyonát.

Náluk, vagyis a magyar Bloomberg-egységnél mindez simán belefért az etikai (?) keretekbe, holott – mint azt az EU-ban nyilvánosságra került újabb offshore-botrány megmutatta – a megszorításokat elszenvedő lakosságnak elege van a leggazdagabbak adóelkerülési praktikáiból. Változnak az idők.

(Szabó Anna)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.