Terrorkaszinó

Csatáink több mint fele a média frontján zajlik – ezt Ajman az-Zavahiri, az al-Kaida terrorszervezet vezetője mondta 2005-ben.

Buzna Viktor
2015. 06. 03. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenséget számtalan definícióval próbálták értelmezni, abban azonban egyetértés mutatkozott, hogy a terrorizmus célja a kiszemelt közösség morális rendjének pusztítása. Nyugati, individualista társadalmak estén a halál, s szenvedés okozta félelem adja számukra a legbiztosabb fogást: a törvényszerűen egocentrikus emberek között ugyanis gyorsan terjed a hisztéria, rosszakaróink ilyenkor hátradőlve gyönyörködnek közösségeink szétesésében. Ehhez viszont nem elég keresztényeket lefejezni, bibliai helyszíneket pusztítani, vagy New York-i toronyházakhoz repülőgépet vezetni – kell a sajtó is, ami hírül adja a tragédiát, miközben alkalmazkodva a piaci körülményekhez és a fogyasztói igényekhez, törvényszerűen dramatizálja azt.

Hazánkban e jelenség különös láncszemmel, a felelőtlen, kizárólag négyéves ciklusokban gondolkodni képes politikus személyével egészül ki. Legalábbis erre következtethetünk a keddi, terrorfenyegetettséget tárgyaló nemzetbiztonsági bizottsági ülés, s az azt követő kisstílű, pártpolitikai adok-kapok láttán. A Fidesz a migráns tömegeket igyekszik összemosni a terrorizmussal, miközben (mások mellett) az LMP az iraki Kurdisztánba küldött magyar katonák miatt kiált farkast.

Pintér Sándor és Szél Bernadett nyilatkozatait tetézte a szocialista Molnár Zsolt. Szerinte nem elég, ha a bűnüldöző szervek készen állnak egy esetleges terrorcselekményre, de az egész lakosságot fel kell készíteni az ilyen helyzetekre. Sőt, azt is mondta, hogy úgy tűnik, mintha a költségvetés a nemzetbiztonsági területen „boldog békeidőt” idézne. Márpedig ha bármely parlament nemzetbiztonsági bizottságának elnöke arról beszél a nagy nyilvánosság előtt, hogy nincs elég pénz a terrorizmus elleni küzdelemre, azzal saját maga okoz biztonságpolitikai kockázatot. Ez nem olyan adok-kapok, mint amilyen mondjuk az Altus- vagy a Hajdú-Bét-ügyben zajlik, itt konkrétan az ország biztonsága a tét!

Vagyis legkevésbé sem értelmezhetjük hétköznapi politikai műbalhénak az esetet.

Nemzetbiztonsági területen dolgozó politikusként az érintetteknek tudniuk kell, hogy közvetlen élmények hiányában a magyar lakosság a terrorizmust (szerencsére) csak közvetett módon ítélheti meg. Erre tárgyilagosan csak akkor képes, ha a jelenséget megmagyarázni hivatottak, mint a szakpolitikusok, szabadulni tudnak pártérdekeik fogságából. Az átlagos magyar politikus fejében viszont fordított logika érvényesül: büntetlenül állíthatunk bármit, hiszen (esetünkben) nincsenek elérhető információk.

Képviselőink legnagyobb bűne mégsem az, hogy szándékosan saját érdekükre használják a választópolgárok tudatlanságát. Hanem az, hogy közben tisztában vannak azzal is: kijelentéseikkel valós veszélyt generálnak. A biztonságpolitika ismeri az önmagát beteljesítő jóslat fogalmát – a probléma előrevetítésével a baj a terrorizmus estében be is következhet. A baszk gondolkodó, Joseba Zulaika Terrorizmus – Egy önmagát beteljesítő jóslat című könyvében a gyűlölet spiráljairól ír: szerinte a terrorizmussal kampányoló politikusok maguk gyártják ellenségeiket. Aki így tesz, arra a legenyhébb jelző az, hogy felelőtlen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.