Végjáték Kijevben

Elszabadult a pokol. Kijev utcáin ismét folyik a vér. Ostrom, halottak, bosszú Végeláthatatlan folyamat, amely a semmibe visz.

Stier Gábor
2014. 02. 18. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hatalom nem enged, az ellenzék mindent akar, s mindezt felülírja a vér szagát megérző utca, amely immár nem ismer sem Istent, sem embert, és fékevesztetten tombol. Úgy érzi, eljött az ideje, amikor az állam nem működik, és kiélheti fékevesztett vágyait. Magával ragadva mindazokat, akik nem az államot akarják lerombolni, csupán a hatalommal elégedetlenek.

A Majdant uraló radikálisok szemében azonban már a parlament ellenzéki pártjai is csaknem egy szinten vannak a hatalommal, így az összeütközés elkerülhetetlen. Ebben a helyzetben lassan értelmét veszíti minden politikai szimpátia. Mindenki ellenséggé válik. Eluralkodik a bizalmatlanság. Már a Majdanon is félve tekintenek egymásra, a megrettent politikusok pedig mindkét oldalon elbizonytalanodnak. Főképp érvényes ez a hatalom köreire, ahol a még benn maradtak nem nagyon látnak más kiutat, mint összezárni, és kitartani a végsőkig. Az ellenzék sem lehet ugyanakkor nyugodt, hiszen bár a lendület sodorja őket, a kiutat ők sem nagyon látják.

Mondhatnánk, hogy ez már polgárháború, ám bármilyen szörnyű, ami most történik, itt talán azért mégsem tart Ukrajna. Némi jóindulattal, de inkább zsákutcaként írhatnánk le a helyzetet, amelyben mégiscsak számolni kell a végletesen meggyengült hatalommal és egyre inkább a nem eléggé megerősödött ellenzékkel. A maga erejéből azonban egyik oldal sem hatalomképes, így aztán döntővé válhat az utca ordítása és immár a külföld szimpátiája is. A baj az, hogy ezzel hatalmat lehet dönteni, országot építeni azonban aligha.

Ebben a helyzetben érdemes lenne a barikádok mögött lélegzetvételnyi szünethez jutva mindkét oldalon elgondolkozni azon, hogy miként is lehetne kibújni a fedezék sokszor nedves és időleges biztonságából. Átgondolni például, hogy miért is kezdődött ez a tiltakozás, ami már messze nem az európai értékek védelmében hoz véráldozatot és romlást. Hova fajult a korrupcióval, az oligarchiával szembeni elégedetlenség?

Érdemes lenne ráébredni arra, hogy kik is lovagolták meg ezt a hullámot. Megfékezhető-e az egyre nagyobb erőre kapó radikálisok dühe? Megéri-e kockára tenni a történelmi léptékben nem is oly régen kivívott függetlenséget, s szétszakítani Ukrajnát? Szabad-e feltépni az éppen csak beforrt történelmi sebeket, s épkézláb jövőkép nélkül kockára tenni milliók életét? De nem ártana e szörnyűséget látva elgondolkodni a világban sem azon, hogy megéri-e egy népet feltenni holmi hatalmi rulettre. Hová visz az, ha hatalmi érdekek bűvöletében minden eszközt megengedhetőnek vélnek még az értékeikre oly kényes uniós tisztviselők is?

Minderre azonban már késő akkor gondolni, amikor a balhéra éhesek nemcsak a parlamentet, hanem békés lakóházakat is a hatalmi harc színterévé tesznek, s amikor páncélozott harci járművek indulnak a Majdan ellen, ráadásul a hatalom megdöntése sem oldja meg a helyzetet, hiszen a leendő új urak legitimitása is bizonytalan. Ez a felismerés azonban az utolsó pillanatban talán még elrettenthetne mindenkit az erőszak tombolásától. Itt ugyanis már régen nem Janukovicsnak és körének sorsáról vagy Klicsko ambícióiról van szó, hanem magáról Ukrajnáról.

S itt felmerül már a világ Ukrajna felett a befolyásért vetélkedő hatalmainak a felelőssége is. A randalírozó utca, a páncélosok, az elszabadult indulatok látványa talán Keleten és Nyugaton ráébreszt minden érintettet arra, hogy meg kell végre egyezni, s csak együtt lehet szavatolni az eurázsiai térség biztonságát. Ébresztő!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.