Victoria

Sukoró ügyében a bíróság olyan ítéletet hozott, ami a hazai jogtörténetben igazi sikersztori.

Magyar Nemzet
2012. 11. 13. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tapasztalataim szerint nincs olyan ember, akit e cinizmusba hajló poén ne csiklandozna, és akiből ennek hallatán ki ne bukna egy jóízű kacaj vagy egy keserű nyerítés. Vagyis így vagy úgy, de a független igazságszolgáltatásba vetett hit súlyos kételyektől terhes. Mindenki úgy érzi, a bíróságok által hozott ítéletek igazságossága gyakran belefullad a jogi csűrcsavarba, s hogy hiába vannak fontos célok és elvégzendő feladatok, csupán jogszolgáltatás létezik, amely képtelen megnyugtató módon lezárni kulcsfontosságú vitákat. Talán nem kell folytatni a sort ahhoz, hogy belássuk: a bíróságok működését övezte közbizalom elengedhetetlenül szükséges a társadalom egészséges működéséhez, sérülése felmérhetetlen rombolást okoz az emberi viszonyokban.

Ezen a gondolatmeneten azért volt érdemes végigszaladni, hogy kellően értékeljük a magyar bíróság magatartását és precedensértékű döntését. A Kúria tegnap a sukorói telekcsere miatt kirobbant vitát zárta le végérvényesen. Azt, hogy Joav Blum – és a mögötte álló, Ronald S. Lauder nevével fémjelzett izraeli befektetési csoport – hiába tenyerelt rá egy értékes állami területre úgy, hogy eközben a közvagyont súlyos kár érte. Az ítélet amellett, hogy egy utolsó nagyot rávert a kezükre, tökéletesen világossá tette a károkozás mértékét, és az állam nevében mindenkor szerződők felelősségét.

Blum értéktelen pilisi és albertirsai, valamint az állam értékes Velencei-tó-parti telkének cseréjéről szóló szerződés semmisségét már mind az első-, mind a másodfokú bíróság kimondta. Először azért, mert Lauderék, illetve az állam oldaláról Gyurcsányék színlelt magatartással kötötték meg a szerződést az egyenlőtlen értékű ingatlanokra. Utána azért, mert megállapították: ennek a színlelt magatartásnak az volt a célja, hogy a felek az állami vagyonra kötelezően előírt versenyeztetési szabályokat megkerüljék. Az ügy itt véget is érhetett volna, ám Lauderék nem nyugodtak bele abba, hogy nincs igazuk. Felülvizsgálati kérelmet nyújtottak be a legmagasabb jogi fórum elé. A Kúria pedig a tények értékelésében még tovább ment, s ítéletében azt is megállapította, hogy a felek – Lauderék és a magyar állam – szándékosan sértették meg a törvényeket.

Itt érdemes egy pillanatra megállni. Az SZDSZ-es politikus, aki a napokban újra felszínre került a neoliberális oldalon, szóval Kuncze Gábor miatt érdemes felidézni, hogy a szerződés megkötése idejében kik is vettek részt a tárgyalásokon, illetve kik képviselték a magyar államot, amely – mint tőle sokszor hallhattuk – rossz tulajdonos. Az izraeliekkel a Parlamentben tartott üzleti egyeztetésen részt vett Gyurcsány Ferenc kormányfő, a ma épp nemzetmentésre jelentkező Bajnai Gordon fejlesztési és gazdasági miniszter, illetve Tátrai Miklós, az állami vagyonkezelő vezérigazgatója. Utóbbi – Császy Zsolt volt értékesítési igazgatóval és Markó Andrea volt pénzügyminisztériumi államtitkárral együtt – büntetőügye épp most érett bírósági szakaszba. Felelősségük megállapítására nyilván hatással lesz a Kúria döntése.

Egy szó, mint száz, Sukoró ügyében a bíróság olyan ítéletet hozott, ami a hazai jogtörténetben igazi sikersztori. Olyan példaértékű döntést, amely a legalaposabban feltárt tények alapján született jogi aktus eredménye, s amely tökéletesen tükrözi a magyar társadalom igazságérzetét. Azaz győzött az igazság, fellebbezésnek helye nincs.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.