Magyar zarándokokat fogadott Rómában Ferenc pápa

Batthyány-Strattmann László boldoggá avatásának huszadik évfordulója alkalmából érkezett Rómába több száz zarándokkal Székely János, a Szombathelyi Egyházmegye püspöke. A megyéspüspök, akinek Ferenc pápával is volt lehetősége személyesen találkozni, a lapunknak adott interjúban kiemelte a szegények orvosaként is ismert Batthyány-Strattmann László feleségének, Coreth Mária alakját, akinek kezdeményezték boldoggá avatását.

2023. 05. 25. 5:04
Székely János, a Szombathelyi Egyházmegye püspöke a római Szent Ignác templomban Fotó: Jánosi Dalma
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A Szombathelyi Egyházmegyéből több száz zarándok érkezett, köztük a Batthyány-Strattmann család leszármazottai is az Örök Városba és a Vatikánba. Mi hozta ezt a népes és lelkes közösséget Rómába?

– Húsz évvel ezelőtt avatták boldoggá Batthyány-Strattmann Lászlót, a szegények orvosát. Ezt szerettük volna megköszönni, ezért akartunk hálát adni az Úrnak. Szombathelyi egyházmegyénk az Eisenachi Egyházmegyével közösen úgy határozott, hogy elindítja az ő felesége, Coreth Mária Terézia boldoggá avatásának kezdeményezését. Azért fontos a feleség személye, mert ő volt Batthyány-Strattmann László megtérésének elindítója és legfontosabb motorja. Ez a nagyszerű asszony, ahogy ő mondta „aranyszívű feleség”, egy nagyon vidám, csupa szív, szeretetteli nő és édesanya, aki 14 gyermekkel ajándékozta meg őt. A műtétek mellett mindig segédkezett és életének nagy fordulatát is ő hozta el. Azért jöttünk el Rómába, hogy emlékezzünk, és hálát adjunk a szent hírében élt és elhunyt családért.

– Mit hirdet Batthyány-Strattmann László élete?

– Batthyán-Strattmann László életpéldája azt üzeni, életünk legfőbb célja, hogy megtanuljunk szeretni. Ő úgy hagyta hátra végrendeletében a gyermekeinek, hogy „ha boldogok akartok lenni, tegyetek boldoggá másokat”. Másutt azt mondta, hogy az életet a szeretet teszi igazán széppé. Egy olyan korban élünk, amikor nagyon sokan a házasság értékét alig látják. Manapság egyre többen hirdetik: valósíts meg magadat, törődj magaddal, a saját céljaiddal. Úgy gondolom, hogy korunk embere számára óriási példa Batthyány-Strattmann László és felesége élete.

– Miben jelenthet megtartóerőt az ő alakja?

– Egy híres amerikai keresztény gondolkodó azt mondta, hogy a negatív értelemben vett globalizmusnak öt halálos ellensége van: az isten, a család, a nemzet, a fizikai föld és a közösségek.

Ezeket az éltető gyökereket akarja a gonosz, vagyis a negatív értelemben vett liberalizmus tönkretenni, gyengíteni.

Szentjeink ezekből az éltető forrásokból táplálkoztak, ennek a közelében éltek, ezeket erősítették és példájukkal erősítik ma is.

– A szerdai általános kihallgatáson lehetősége volt arra, hogy személyesen is találkozzon Ferenc pápával. Miről váltottak szót?

– Nagy élmény volt újra találkozni a szentatyával. A pápai kihallgatáson odamentem hozzá és mondtam neki, hogy Magyarországról jöttem. Azonnal felragyogott az arca és megszólalt magyarul. Azt mondta: „Isten hozott”. Ferenc pápa megkedvelte a magyarokat, jól tudjuk, hogy már Buenos Airesben óriási hatással voltak rá az angolkisasszony nővérek, az általuk működtetett iskola, nagy tehetségük, lángoló szeretetteli életük. Sokat hallott tőlük a magyarországi kommunizmus áldozatairól, az egyházüldözésről, mely nagyon megrendítette a pápát fiatal papként. Szintén sokat jelentett neki Jálics Ferenc atyának, jezsuita rendtársának rendkívüli életpéldája.

– Milyen ajándékkal kedveskedtek a szentatyának?

– Brenner János vértanú ereklyéjét adtam át Ferenc pápának az általános kihallgatáson. Ő azonnal emlékezett arra, hogy Budapesten találkozott Brenner János atya öccsével, Brenner József atyával, aki hála Istennek még életben van, és aki egy élő tanúja volt Brenner János tragikus halálának és vértanúságának – harminckét késszúrással ölték meg a kommunisták által felbérelt emberek, huszonhat évesen teljesen ártatlanul. Ez a találkozás nagyon megérintette a szentatyát a budapesti látogatása során, talán emlékszünk rá, hogy fölállt és megcsókolta Brenner József öccsének kezét.

– Hogyan értékeli Ferenc pápa budapesti útját, mik voltak a látogatásának lelki gyümölcsei?

– Hálát adunk a szentatya látogatásáért. Úgy gondolom, hogy az egész világ számára nagyon különleges, talán nehezen is emészthető jel volt.

A szentatya magyarországi látogatása után egy teljes pápai audienciát szentelt annak, hogy Magyarországról beszéljen, megossza legszebb élményeit.

Dicsérőleg szólt a családvédelemről, az ukrán menekültek befogadásáról, a magyarság hitéről, a hagyományainkhoz való hűségről és szentjeinkről. Hálásak vagyunk ezért a látogatásért, hiszen a szentatya Krisztus követe, magát Krisztust hozta el közénk.

Borítókép: Székely János, a Szombathelyi Egyházmegye püspöke a római Szent Ignác templomban (Fotó: A szerző felvétele)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.