Meghalt Honti Mária, az ELTE Trefort Ágoston Gyakorlógimnázium egykori igazgatója

Magyar nyelvi tankönyveit és tanári kézikönyveit éveken át használták.

Forrás: MTI2024. 01. 11. 14:55
Candle,At,The,Dark,Background.there,Is,A,Empty,Place,For
Fotó: VisionalMedia Forrás: Shutterstock
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Életének 85. évében, hétfőn elhunyt Honti Mária, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Trefort Ágoston Gyakorlógimnázium korábbi igazgatója, nyugalmazott államtitkár – közölte a felsőoktatási intézmény.

Honti Mária 1962-ben szerzett magyar–történelem szakos tanári diplomát az ELTE-n, gyakorlótanítását az egyetem Trefort Ágoston Gyakorlógimnáziumában végezte, ettől kezdve egészen 1992-ig az iskolában dolgozott, 1966-ban megbízott vezetőtanári kinevezést kapott magyarból, majd 1981-től 1990-ig a gimnázium igazgatója volt. Emellett hosszabb időn át oktatta az egyetemen az irodalomtanítás módszertanát, a Tanárképző Főiskolai Karon pedig magyar nyelvészeti szemináriumokat vezetett. Már 2008-as megalakulásától kezdve tagja volt az ELTE Alumni Alapítvány kuratóriumának.

Honti Mária
Honti Mária (Forrás: ELTE)

Közoktatási helyettes államtitkár lett 1990-ben, később a fővárosi önkormányzatnál főosztályvezetőként, majd 1994 és 1998 között a Művelődési és Közoktatási Minisztérium közigazgatási államtitkáraként dolgozott. Nyugdíjba vonulása után évekig az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakértő tanácsadója volt, emellett az Országos Köznevelési Tanács megbízásából a tankönyvi albizottságban végzett munkát. 

Honti Mária 1999-től 2007-ig a Közoktatási Szakértők Országos Egyesületének elnöki tisztségét töltötte be. Tevékenysége elsősorban az új érettségivizsga-rendszer fejlesztéséhez és a tanártovábbképzéshez kötődött.

Az egyetem kiemelte: Honti Mária magyar nyelvi tankönyveit és tanári kézikönyveit éveken át használták, esszéi és tanulmányai a többi között az Irodalomismeret, a Pannonhalmi Szemle, a Holmi, a Tiszatáj, az Alföld és a Parnasszus folyóiratokban jelentek meg. Irodalmi munkásságának egyik legfőbb és általa kiemelten kedvelt területe Nemes Nagy Ágnes költészete volt.

Tevékenységét számos díjjal ismerték el: kiváló pedagógus (1978), Apáczai Csere János-díj (1988), Köztársasági Elnöki Arany Emlékérem (1998); Trefort Ágoston-díj (1999), a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (2004), „Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért” díj (2015). Honti Máriát a gimnázium saját halottjának tekinti, emlékét kegyelettel megőrzi.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Shutterstock)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.