Újabb részlet derült ki az otthonfelújítási programról

Az otthonfelújítási program keretében adható vissza nem térítendő támogatás összege 2,5–3,5 millió forint között mozoghat. Mértéke főszabály szerint attól függ, hogy az adott járás átlagjövedelme hogyan aránylik az országos szinthez – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Energiaügyi Minisztérium közös sajtóközleményéből.

2024. 04. 12. 15:28
otthonfelújítási program nyílászáró-csere felújítás ingatlan családi ház
Kifejezetten energetikai felújítások végezhetők el a programban, köztük nyílászárócsere illetve fűtés-korszerűsítés Fotó: Havran Zoltán
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közös közleményt adott ki a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Energiaügyi Minisztérium az otthonfelújítási programmal kapcsolatban. A dokumentum elején leszögezték: a kormány demográfiai célja világos, segíteni kell, hogy minden vágyott gyermek megszülethessen, ennek érdekében meg kell védeni a családokat, a lakhatás és az energiaellátás biztonságát. 

A 108 milliárd forint keretösszegű otthonfelújítási program a családi házak energiahatékonyságának javítását szolgálja. A támogatott háztartások a jelentős energiamegtakarítást eredményező beruházásoknak köszönhetően könnyebben tarthatják fogyasztásukat a rezsivédett sáv alatt.

A program keretében a kormány kedvezményes, kamatmentes hitelkonstrukcióval és vissza nem térítendő támogatással segíti, ösztönzi az otthonok felújítását. A Nemzeti helyreállítási és ellenálló képességi terv REPowerEU fejezetéből lehívott, 108 milliárd forintos keretösszegből 

nagyságrendileg 20 ezer korszerűtlen, 1990 előtt épült családi ház energetikai felújítása valósulhat meg.

A támogatott beruházásokat háromféle forrás finanszírozza: 

  • a kedvezményezettek által biztosított önerő, 
  • kamatmentes hitel 
  • és vissza nem térítendő támogatás. 

A vissza nem térítendő támogatás összege 2,5–3,5 millió forint között mozoghat. Mértéke főszabály szerint attól függ, hogy az adott járás átlagjövedelme hogyan aránylik az országos szinthez (ahol alacsonyabb a jövedelem, ott magasabb vissza nem térítendő támogatás nyerhető el). A tavalyi bruttó átlagkereset 130 százaléka (742 560 forint) feletti havi bruttó jövedelmű magánszemély lakóhelyétől függetlenül a legnagyobb arányú hitelrészt kaphatja.

Járás átlagjövedelme az országos átlaghoz képest

Hitel 

(visszatérítendő)

Támogatás

(vissza nem térítendő)

75 százalékánál alacsonyabb 
(63 db járás)

2,5 millió forint

3,5 millió forint

75 százalékánál magasabb, de 110 százalékánál alacsonyabb 
(96 db járás)

3 millió forint

3 millió forint

110 százalékát meghaladó 
(38 db járás)

3,5 millió forint

2,5 millió forint

 

A maximális hitelösszeggel és támogatással számolva a kormány összesen 6 millió forinttal járul hozzá a magyar emberek családi házainak felújításához. Az állami hozzájárulást legalább 1 millió forint önerő egészítheti ki. 

A pályázó saját forrásból nagyobb összeggel is fedezheti a fejlesztési költségeket, ettől azonban sem a hitel, sem a vissza nem térítendő támogatás mértéke nem változik.

A pályázati lehetőség az életvitelszerűen lakott, egy- és többlakásos családi házakban tervezett beruházásokra vehető igénybe. 

A programban a következő beavatkozásokhoz vagy tetszőleges kombinációjukhoz nyerhető el hozzájárulás: 

  • épület külső határoló elemeinek hőszigetelése, 
  • nyílászárócsere, 
  • használati melegvíz-rendszer korszerűsítése, 
  • fűtésrendszer korszerűsítése magas hatásfokú gázkazánnal, a hozzá tartozó kéménybéléssel és a kapcsolódó hőleadókkal. 

Elvárás, hogy a beruházások révén épületenként legalább 30 százalékos primer energiamegtakarítás valósuljon meg.

Az alacsonyabb energiafelhasználás erősíti Magyarország energiaszuverenitását, az ellátás biztonságát, mérsékli az energiaszektor környezetterhelését, hozzájárul a klímavállalások teljesítéséhez. A kormány célja, hogy idén újraindítsa a gazdaságot, jövőre pedig tovább emelje a növekedés ütemét. 

Az otthonfelújítási program hozzávetőleg 130 milliárd forint összegű megrendelésállományt jelent a hazai építőipari alapanyaggyártók és kivitelezők számára, ezzel járul hozzá az ágazat és általában a gazdaság élénkítéséhez

– mutat rá a két tárca közös közleménye.

A program lebonyolítója a Magyar Fejlesztési Bank Zrt., műszaki közreműködő szervezete az ÉMI Építésügyi Minőség-ellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. Az igényléseket a kereskedelmi bankok MFB Pontjain lehet majd benyújtani várhatóan nyár elejétől 2026 végéig.

A Nemzetgazdasági Minisztérium és az Energiaügyi Minisztérium arra törekszik, hogy a részletes kiírás a lehető leghamarabb megjelenhessen. A pályázati feltételek mielőbbi véglegesítése érdekében a program társadalmi egyeztetése akár már a következő hetekben megkezdődhet – írják. 

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.