Jelentősen zöldebbé vált az Alpok

Az űrből készült felvételeken látható, hogy jelentősen zöldebbé vált az Alpok hegyvonulata – állapították meg tanulmányukban osztrák és svájci tudósok.

Forrás: Origo2022. 06. 03. 12:46
-
Nagy Szent Bernát-hágó, 2020. május 20. A drónnal készült felvételen hókotróval dolgoznak a svájci Alpok Nagy Szent Bernát-hágóján 2020. május 20-án. A Wallis kantont Olaszországgal összekötõ útvonal a harmadik legmagasabb hágó Svájcban, és az olykor több méter vastagságú hóréteg eltakarítása heteken át tart minden évben. MTI/EPA-KEYSTONE/Leandre Duggan Fotó: Leandre Duggan
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Alpok fahatár feletti területének 77 százaléka zöldebb ma, mint 1984-ben. Az Bázeli Egyetemen dolgozó Sabine Rumpf ökológus vezette kutatócsoport az 1984 és 2021 között az űrből készített felvételeket elemezték – olvasható az Origó cikkében. 

A növényzet erős növekedése mellett 1700 méter felett a hótakaró kicsi, de mérhető csökkenését is felfedezték; a tudósokat a kizöldülés mértéke lepte meg leginkább.

A kutató az APA hírügynökségnek azt mondta, számítottak a felmelegedés hatásaira, de egyikük se várta, hogy ilyen jelentős és kiterjedt lesz a zöldülés.

A klímaváltozás következtében az Északi-sarkvidék növényzetének erős növekedését már dokumentálták.

A Franciaországtól Ausztriáig terjedő alpesi régióról azonban még nem készült átfogó elemzés, közölték a tudósok. A Science tudományos lap csütörtöki számában megjelent tanulmányban kimutatták, hogy az alsóbb régiók klímaváltozáshoz alkalmazkodó növényei új területet nőttek be a vizsgált időszakban. Ezen kívül a vegetáció sűrűbb lett, a növények magasabbra nőnek a műholdfelvételek szerint.

Az 1700 méter feletti alpesi területeknek csak egy százalékán csökken a növényzet.

A zöldebb hegyvidék kevesebb napsugárzást ver vissza, mint a hó, így a klíma további melegedéséhez vezet– mondta Rumpf. – Ezek a változások felborítják az alpesi rendszert, ami fokozza a föld- és sárcsuszamlások esélyét, negatívan hat a turizmusra és hó- és jégmennyiségtől függő ivóvízellátásra.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.