Az IMF beismerte, hogy hibázott

Az IMF egy belső elemzése elismerte, hogy a szervezet komoly hibákat követett el a görögországi gazdasági válság kezelése során. Az elismerés egyben igazolja az Orbán-kormány elmúlt években alkalmazott politikáját.

WA
2013. 06. 06. 10:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az IMF egy belső, bizalmas dokumentuma szerint a valutaalap súlyosan alábecsülte azokat a károkat, amelyeket a megszorítási politika okozhat a görög gazdaságnak. A szervezet elismerte, hogy lazított a saját szabályain, hogy a görög államadósság mértéke kezelhetőnek tűnjön. Visszatekintve, az ország a pénzügyi segélyhez szükséges négy feltételből csak egynek felelt meg.

A valószínűleg bekövetkező szabálytalanságokra felhívta a figyelmet a szervezet vezető ügyvédje, Sean Hagan, és a valutaalap több szakembere sem volt meggyőződve, hogy a görög államadósság kezelhető méretű. Az IMF 2010-ben módosított a szabályain, hogy „különleges esetekben” a megszokottnál nagyobb hiteleket nyújthasson. A nemzetközi szervezet szerint azonban az Európai Unióval egyeztetett lépésekkel időt nyertek, hogy csökkentsék az eurózónát érő begyűrűző negatív hatásokat, és abban a helyzetben kevés más lehetőségük volt.

Poul Thomsen, a valutaalap pénzügyi mentőcsomagokért felelős főtárgyalója szerint ugyanabban a helyzetben most is ugyanúgy aláírnák a 2010-ben kötött IMF-megállapodást a görögökkel. Christine Lagarde, a szervezet vezérigazgatója egy külön interjúban úgy nyilatkozott, hogy a különleges beavatkozás nem minden követelményének feleltek meg, de hatalmas igény volt a segítségre. A vezérigazgató szerint már megkezdték az újraértékelését annak, hogy mikor adhatnak különleges segítséget, és a jövőben szigorúbbak lesznek az adósságráták értékelésében.

Az IMF 2010-ben társult az Európai Biztossággal és az Európai Központi Bankkal, hogy létrehozzák az úgynevezett gazdasági „trojkát”, amely megszervezte a Görögországnak nyújtott első, 110 milliárd eurós mentőcsomagot. A gazdasági segítség ellenére a hellén gazdaság már hat éve recesszióban van.

A valutaalap a belső dokumentumát azután tette közzé, hogy tartalmáról beszámolt a Wall Street Journal napilap.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerdán arra hívta fel a figyelmet, hogy azokban az országokban – Spanyolország, Görögország, Ciprus, Magyarország –, ahol az elmúlt időszakban bajok voltak, s az Európai Unió, valamint az IMF megpróbált segíteni, nem tudtak kikerülni a válságból, újabb és újabb segélycsomagra szorultak, ráadásul az emberek teljesen elégedetlenek azzal, ami az adott országban történik. „Ehhez képest az a – magyar – modell, amelyet mi választottunk, miszerint a közteherviselés legyen arányosabb, és bizonyos szektorok vállaljanak benne nagyobb részt, járhatóbb útnak bizonyult. Magyarországnak 2008 óta nem volt szüksége újabb segítségre, úgy tudott a lábára állni, hogy közben a mutatói javultak, s közben a társadalmi kohézió végig megmaradt” – érvelt a nemzetgazdasági miniszter.

Emellett Magyarország bármelyik pillanatban visszafizethetné a Nemzetközi Valutaalaptól még 2008-ban felvett hitel fennmaradó részét, ehhez csupán politikai felhatalmazásra van szükség. A pénz ugyanis rendelkezésre áll az Államadósság Kezelő Központnál (ÁKK), a döntést a Nemzetgazdasági Minisztériumnak kell meghoznia, ennek lehetőségét vizsgálják is.

„Hazánk legfontosabb számai határozottan abba az irányba mutatnak, hogy Magyarország ellen megszüntethető a túlzottdeficit-eljárás, hiszen az adósságállomány kisebb, az államháztartási deficit pedig tavaly, tavalyelőtt is az előírt háromszázalékos küszöb alatt volt, s 2013-ban, 2014-ben is ezen a pályán marad a magyar gazdaság” – jelentette ki Varga Mihály szerdán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.