Magyarország felvette a kesztyűt

Szakszervezeti vezetők úgy vélik, a munkahelyvédelmi akcióterv óriási könnyítést hoz a munkáltatók számára.

Bucsy Levente-Gabay Balázs
2012. 07. 02. 17:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor hétfőn a parlamentben napirend előtti felszólalásában jelentette be a kormány munkahelyvédelmi akciótervét. A tízpontos tervezet ismertetésekor a kormányfő emlékeztetett a Fidesz-KDNP és a kormány közötti megállapodásra, hangsúlyozva, hogy egy „soha nem látott mértékű szociális adócsökkentésre” készülnek, megkönnyítve ezzel a hazai vállalkozásoknak a foglalkoztatást.

Az MNO a bejelentés lehetséges hatásait kutatva szakértőkhöz, munkavállalói szervezetek vezetőihez fordult, vajon miképp értékelik a régóta várt hírt. A Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke egyértelműen pozitívnak bélyegezte az akciótervet. Hozzátette, ez a pártok bejelentést követő reakcióiból is leszűrhető. „Korábban már lehetett hallani róla, hogy készül egy ilyen csomag. Örömtelinek tartom, hogy a 25 év alatti és az 55 év feletti munkavállalókat is sikerült bevonni az intézkedésbe. A munkaerőpiac neuralgikus pontjai voltak azok, melyekhez most a kormány hozzányúlt.”

Palkovics Imre elmondta, vállalkozókkal folytatott beszélgetései során kiviláglott, egy 40 százalék körüli tehercsökkentéssel már elégedett lenne ez a csoport. Ugyan a szakszervezetekhez még nem juttatták el a hivatalos tájékoztatást az akciótervről, de értesülései szerint a könnyítés mértéke e körül mozog.

Megszűnik a kiemelkedő tehertartalom

Az, hogy bruttó 100 ezer forintos bérig csökkentik a szociális hozzájárulási adót és a szakképzési hozzájárulást, az elnök szerint óriási segítség a munkáltatók számára. Miközben a bérekre rakódó terhek mérséklődnek, a dolgozók bevételei emelkednek. „A szakszervezetek és a közgazdászok hosszú évek óta támogatták a munkabérterhek csökkentésének szükségességét. A magyar munkaerő költsége globálisan nézve nem volt kiemelkedő, a tehertartalom viszont igen. Ezen változtathat a tervezet.” Palkovics úgy véli, Orbán Viktor bejelentését követően már csak az a kérdés, a kieső bevételek hogyan hatnak majd a központi büdzsére. Ugyanakkor abban biztos volt, hogy ha az akcióterv eléri a kívánt hatást, és komolyabb bővülésnek indul a foglalkoztatottság, akkor az a gazdaságot is felpörgeti majd.

Borsik János az MNO-nak kijelentette: tarthatatlan volt a munkaszerzés szempontjából leginkább veszélyeztetett 25 év alatti és 55 év feletti korcsoport helyzete, így jókor jöhet a bejelentés. Az Autonóm Szakszervetek Szövetségének vezetője nem értett egyet a kabinetnek a korengedményekkel kapcsolatos korábbi lépéseivel, az akciótervet azonban nem utasította el. Megjegyezte, a kormány korábban nagyon sok kedvezményt nyújtott a munkáltatók felé, aminek eredményeképpen a „polgárjog betört a munka világába.” A parlamentben bemutatott tervezet – így Borsik – motiválhatja a munkavállalókat.

Az akcióterv részét képező, az Szja-t és a járulékokat is kiváltó kisadó kapcsán az elnök úgy fogalmazott: ha az adórendszer egy szálát megbolygatják, akkor a többit is meg kell majd bontani. Borsik emiatt biztosra vette, hogy az intézkedéssorozat a tervezet hétfői bejelentésével nem zárult le, folytatni kell azt. „Egyelőre nem lehet pontosan megbecsülni, milyen hatása lesz a mostani bejelentésnek a munka világára nézve, ezt majd a gyakorlat dönti el. Mi úgy látjuk, némiképp megkésve jött az akcióterv, de így is mindenképpen új eredményeket kell felmutatnia a kabinetnek.”

Romániával, Bulgáriával versenyzünk

– Németországban egy ember egy órányi munkája járulékokkal együtt 30 euró, a Benelux államokban még több, negyven. Magyarországon egy ember egy órányi munkája adóval, bérrel, járulékokkal együtt mindösszesen 7 euró jelenleg – vázolta az eddigi helyzetet az MNO-nak Lentner Csaba közgazdászprofesszor. Ami ennél fontosabb: – Tőlünk keletre ez a szám Romániában, Bulgáriában 3-4 euró, Ukrajnában pedig kevesebb, mint 3. Velük versenyzünk most, ebben a versenyben igen jelentős a miniszterelnök mostani bejelentése.

Lentner szerint azzal, hogy Magyarországon ilyen drasztikus módon csökkentik a munkavállalók után fizetendő járulékokat, hazánk versenyképessége jelentősen javul a nemzetközi munkaerőpiacon. – Két hozadéka lehet a munkahelyvédelmi akciótervnek: idevonzzuk a nemzetközi tőkét, emellett pedig a hazai vállalkozások kedvezőbb körülmények között foglalkoztathatnak munkavállalókat. Jelentős lépés ez a kormányzat tervei szerinti, évi 100 ezer új munkahely létesítéséhez – fogalmaz összefoglalóan a közszolgálati egyetem professzora, hozzátéve még: „a nemzetközi tőkebefektetés területén felvesszük a kesztyűt”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.