Jövőre egyszerűsödhet a gyes igénylése

Tovább egyszerűsödik és gyorsul egyes családtámogatások ügyintézése, amennyiben az Országgyűlés elfogadja a szaktárca ma benyújtott javaslatait. Jövőre többek között nem kellene külön megigényelni a gyed után a gyest, emellett megszűnne a tanulói és a hallgatói jogviszony kötelező igazolása is.

2023. 04. 26. 13:15
null
Nyíregyháza, 2019. május 5. Gyerekek köszöntik édesanyjukat reggel anyák napja alkalmából a Pápai család nyíregyházi otthonában 2019. május 5-én. MTI/Balázs Attila Fotó: Balázs Attila
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma már több mint harminc olyan intézkedés érhető el a családoknak, amelyek kézzelfogható segítséget jelentenek a mindennapokban. Ezek igénybevételének módját a kormányzat évről évre felülvizsgálja annak érdekében, hogy a magyar családok a korábbinál is kevesebb adminisztrációs kötelezettséggel tudják azokat igénybe venni – közölte lapunkkal a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM).

Az egyszerűsítés és gyorsítás jegyében nyújtott be újabb javaslatokat az Országgyűlésnek a Miniszterelnöki Kabinetiroda és a KIM. A tervezet egyik fontos eljárási könnyítése azon szülőknek szól, akik gyermekük után gyermekgondozási díjra (gyed) voltak jogosultak. Esetükben

2024. július 1-jétől a gyermekgondozási díjra való jogosultság megszűnését követően hivatalból történik a gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) megállapítása. Ezzel éves szinten százezernél is több biztosított szülő mentesül a kérelem benyújtásának kötelezettsége alól.

A javaslat szerint a családi pótlék ötven-ötven százalékos megosztása iránti kérelmet a jövőben a különélő szülők egyike is benyújthatja majd. Változna az is, hogy

a vér szerinti apa is jogosulttá válna az anyasági támogatásra,

ezáltal megigényelheti az anyasági támogatást abban az esetben, ha az anya az igénylést megelőzően elhalálozik, és az apa gondoskodik a gyermekről.

A módosítási javaslatok értelmében pedig

megszűnne a tanulói/hallgatói jogviszony kötelező igazolása is.

Ez azt jelenti, hogy néhány kivételes esettől eltekintve a szülőtől vagy a tanulótól 2023.  szeptember 1-jétől nem kérhető a tanulói jogviszony igazolása a tankötelezettség időtartama alatt annak a tanévnek a végéig, amelyben a tanuló a tizenhatodik életévét betölti. A tankötelezettség lejártát követően a tanuló érvényes diákigazolvánnyal igazolhatja tanuló/hallgató jogviszonyát egészen a felsőoktatási hallgatói jogviszony végéig.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Balázs Attila)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.